Domov Šport VIDEO: Hokejový titul pre „baranov“

0
0

Keď bol po prvých troch zápasoch stav finálovej série Tipsport ligy medzi Banskou Bystricou a Trenčínom 3:0 pre „baranov“, fanúšikovia ale aj predstavitelia klubu v meste pod Urpínom už pripravovali oslavy. Na tie si však museli počkať.

Banskobystrickí hokejisti nezvládli ani jeden z ďalších troch zápasov a z jasnej záležitosti sa stala neuveriteľne vyrovnaná a napínavá séria.

Bystrica nevyužila tri mečbaly

Prvýkrát mohli „barani“ rozhodnúť na domácom ľade už minulú stredu. Stav 0:3 po prvej tretine potvrdil staré známe, že posledný krok býva najťažší. Bystričania stav zdramatizovali ale neotočili, a tak si šli po titul do Trenčína.

Domáci však nemali v úmysle pustiť sériu na domácom ľade, čo dali svojmu súperovi najavo skutočne razantným spôsobom, keď deklasovali Stredoslovákov 6:0.

Séria sa sťahovala opäť pod Urpín. Druhý pokus už domácim musel vyjsť a fanúšikovia si nepripúšťali nič než majstrovské oslavy po zápase. Ich miláčikovia však opäť ťahali za kratší koniec a s domácim publikom sa rozlúčili prehrou 2:3.

Posledný zápas sa totiž hral na trenčianskom ľade. Banská Bystrica nevyužila tri majstrovské mečbaly. Ich trápenie podčiarkuje aj fakt, že počas týchto troch zápasov neokúsili, aké to je vyhrávať a neustále súpera len doťahovali.

Škandál po 6. zápase

To, že banskobystrickí „barani“ stratili vo finálovej sérii Tipsport ligy vedenie 3:0 najťažšie niesli ich fanúšikovia. Tí po 6. zápase, ktorý sa odohral pod Urpínom a znamenal vyrovnanie série na 3:3 chceli vysvetliť svojim hráčom, ako sa bojuje v bystrickom drese.

Niekoľko fanúšikov sa snažilo dostať sa do šatne „baranov“. Keďže sa proti nim postavila usporiadateľská služba, vo vzájomnom strete padli aj facky a päste.

Svedkovia všetkého boli hráči a aj zástupcovia médií, keďže k incidentu došlo v priestoroch, kde prebiehajú tlačové konferencie. Médiá a ani verejnosť sa tak nedozvedeli bezprostredné reakcie trénerov po 6. zápase.

Ich tlačovka bola z dôvodu nechutného konfliktu zrušená. Celý incident bude mať aj dohru, keďže domáci usporiadatelia podali trestné oznámenie. K celému incidentu sa banskobystrickí ultras hlásia, avšak tvrdia, že nechceli vyvolať konflikt, len ozrejmiť hráčom, čo reprezentujú ich klub a mesto, že za Bystricu sa hrá na 100 %.

Fanúšikovia svoje sklamanie neskrývajú. Rozhodli sa do Trenčína na rozhodujúci zápas necestovať a bojkotovať aj prípadné oslavy. Vedenie banskobystrického klubu ostro odsúdilo konanie týchto „vraj fanúšikov“ a oznámilo, že ich bojkot bude doživotný, nakoľko im klub udelil doživotný zákaz vstupu na zápasy „baranov“.

Rozhodujúci zápas

Keďže Trenčín skončil po základnej časti v tabuľke vyššie ako Banská Bystrica, výhoda domáceho prostredia v siedmom rozhodujúcom zápase bola na jeho strane.

V prvej tretine rozhodujúceho súboja zaplnený Štadión Pavla Demitru gól nevidel. Do tej druhej vstúpili lepšie domáci, ktorý už v štvrtej minúte vyhrávali, no Bystričania potrebovali na vyrovnanie len pol minútky a na to, aby sa ujali vedenia ďalších 90 sekúnd.

Tretia tretina sa tak niesla v duchu dobíjania bystrickej bránky, ale paradoxne góly padali do tej trenčianskej. Pri treťom aj pri tom štvrtom využili Bystričania chyby svojho súpera a to, že sa až príliš sústredil na strelenie gólu a pozabudol na obranu.

„Barani“ po dvoch prečísleniach zvýšili už na rozdiel troch gólov a tak bolo päť minút pred koncom prakticky rozhodnuté. Rozhodení Trenčania inkasovali ešte raz a na záverečný tlak sa už prakticky nezmohli.

Banská Bystrica zvíťazila v siedmom zápase 5:1, v celej finálovej sérii 4:3 a obhájila tak majstrovský titul. Okrem toho si zaistila aj miestenku do Ligy majstrov.

Výnimočná finálová séria

Banskobystrickí fanúšikovia boli šťastní, tí trenčianski za smutní, no a fanúšikovia hokeja mohli byť spokojní. Videli napínavú sériu, hodnú tej finálovej. Oba tímy dokázali, že sa do finále nedostali náhodou.

Banskobystričania boli až na menší herný výpadok v play‑off jednoznačne najlepším tímom, Trenčania zas ukázali veľké srdce aj bojovnosť, keď dokázali sériu, v ktorej prehrávali už 0:3 dotiahnuť až do siedmeho zápasu. V tomto prípade skutočne platí: „Sláva víťazovi, česť porazenému.“

Trenčanov tlačil k titulu aj Gáborík

Trenčianski hokejisti mali počas finálovej série o motiváciu postarané. K titulu ich tlačil aj spolumajiteľ klubu a hráč Ottawy Senators Marián Gáborík. Ten po vypadnutí svojho tímu v play‑off NHL pricestoval na Slovensko, aby motivoval Trenčanov v boji o slovenský titul.

Už v šiestom zápase ich bol povzbudiť priamo v hľadisku bystrického štadióna a zamieril dokonca aj do šatne. Podľa medializovaných informácií im prisľúbil v prípade získania titulu aj prémie, ktoré však bližšie špecifikovať nechcel.

Hokej – Tipsport liga 2017/2018 finále play‑off

HK Dukla Trenčín – HC ’05 iClinic B. Bystrica 1:5 (0:0, 1:2, 0:3) – konečný výsledok série: 3:4
Góly: 24. Bezúch (Radivojevič, Dlouhý) – 25. Faille (Skalický, Pretnar), 27. Skalický (Faille, Asselin), 52. Asselin (Faille), 55. Faille (Hrnka, T. Surový), 57. Skalický (Asselin, Faille)
Vylúčení: 1:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0;
rozhodovali: Baluška, Štefik – J. Tvrdoň, Šefčík; 6 150 divákov

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:3 (0:1, 1:2, 1:0) – /stav série: 3:3/
Góly: 25. Pretnar (Hohmann), 49. Hrnka (J. Brejčák) – 14. J. Švec (Cebák, Deveaux), 31. T. Varga (Frühauf, Sádecký), 39. Radivojevič
Vylúčení: 2:6 na min, navyše: Kabáč (B. Bystrica) 5+DKZ za napadnutie; presilovky: 1:1; oslabenia: 0:0;
rozhodovali: Baluška, Štefik – Gajan, Smrek; 2 841 divákov

HK Dukla Trenčín – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 6:0 (3:0, 1:0, 2:0) – /stav série: 2:3/
Góly: 1. Bezúch (Radivojevič, Sojčík), 8. Ölvecký (Hecl, Starosta), 13. Bezúch, 30. O. Mikula (Romančík, T. Varga), 44. O. Mikula (Dlouhý), 58. Radivojevič (Ölvecký)
Vylúčení: 13:14 na 2 min, navyše: Holenda a Radivojevič (obaja Trenčín) 10 min za pästný súboj a hrubosť – Mihálik a Skalický 10 min za pästný súboj a hrubosť, J. Brejčák (všetci B. Bystrica) 5+DKZ za seknutie; presilovky: 1:0; oslabenia: 0:0;
rozhodovali: Baluška, Štefik – Šefčík, Tvrdoň; 6 150 divákov

HC ’05 iClinic Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:4 (0:3, 0:0, 2:1) – stav série: 3:1
Góly: 46. Skalický (Asselin), 59. Češík – 5. Sádecký, 9. Bezúch (Radivojevič), 11. Marcel Hossa (Sádecký), 60. Radivojevič (Sojčík)
Vylúčení: 4:7 na 2 min; presilovky: 0:1; oslabenia: 0:0;
rozhodovali: Baluška, Štefik – Výleta, Šefčík; 2 841 divákov