Domov Zahraničie Holandsko žaluje Rusko za zostrelenie lietadla

Holandsko žaluje Rusko za zostrelenie lietadla

0
0

Holanďania chcú podporiť svojich občanov v boji za spravodlivosť. Niektorí príbuzní obetí zo zostreleného lietadla nad Ukrajinou v roku 2014 sa pustili do súdneho sporu s pravdepodobnými vinníkmi tragédie. Tieto individuálne spory chce podporiť svojou účasťou v podobe žaloby na Rusko aj priamo Amsterdam.

Holandská vláda žaluje Rusko na Európskom súde pre ľudské práva za rolu, ktorú podľa nej zohralo pri zostrelení lietadla malajzijských aerolínií nad východnou Ukrajinou pred šiestimi rokmi.

Minulý piatok to oznámil holandský minister zahraničia Stef Blok. Cieľom tohto kroku je podporiť individuálne súdne prípady príbuzných niektorých z 298 osôb, ktoré zahynuli, keď ruská raketa zem-vzduch typu Buk vystrelená z proruských oblastí na východe Ukrajiny zasiahla let MH17.

Stalo sa tak 17. júla 2014. Boeing 777 práve smeroval z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpur.

„Dosiahnutie spravodlivosti pre 298 obetí zostrelenia letu MH17 je a ostane najvyššou prioritou vlády,” povedal v tejto súvislosti Blok. „Dnešným krokom sme sa k tomuto cieľu ešte viac priblížili,” dodal.

Moskva opakovane odmietla, že by sa na zostrelení civilného lietadla podieľala.

Medzinárodný tím prokurátorov vyšetrujúcich prípad však obvinil troch Rusov a jedného Ukrajinca z podielu na zostrelení lietadla a vraždy všetkých ľudí na palube.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Boston Cháru ešte nepodpísal. Môže skončiť v Colorade

Hokejový Boston Bruins už má pod zmluvou osem obrancov, ale stále nie Zdena Cháru. Štyrids…