Domov História Hrdina, ktorý zachránil stovky životov

Hrdina, ktorý zachránil stovky životov

0
0

Austrálčan Don Ritchie obetoval takmer celý život tomu, aby pomohol ľuďom, ktorí jeho pomoc skutočne potrebovali. Prihováral sa ľuďom, ktorí boli odhodlaní spáchať samovraždu.

Don Ritchie prezývaný tiež „anjel“ sa preslávil tým, že pomáhal ľuďom, ktorí boli odhodlaní vziať si život. Počet zachránených životov sa údajne približuje k číslu 500.

Najskôr námorník, neskôr „ANJEL“

Don Ritchie najskôr pôsobil ako člen námornej služby. Ako námorník sa zúčastnil aj 2. svetovej vojny. Po vojne pracoval ako predajca poistenia. Zmysel života však našiel v tom, že sa prihováral ľuďom, ktorí stratili chuť do života.

Neslávne preslávený Watson Bay

Útesy Watson Bay pri austrálskom meste Sydney vyhľadávali ľudia, ktorí si práve tam chceli vziať život. Podľa údajov si tam ročne na život siahne až 50 ľudí.

Nebyť jeho, toto číslo mohlo byť omnoho väčšie. Toto nešťastné miesto bolo jeho domovom kvôli krásnemu prostrediu a pohľadu na more, ktorý tak miloval.

Ritchie pristupoval k odhodlaným ľuďom so slovami: „Je niečo, čo by som mohol urobiť, aby som vám pomohol?“ Spočiatku na zastavenie samovraždy používal svoju silu a ľudí sa z útesu snažil dostať fyzicky.

Postupom času však využíval dar reči a ľuďom sa prihováral. Pozýval ich k sebe na čaj, kde sa mu nešťastní ľudia mohli zo svojich problémov vyrozprávať.

Najväčším zadosťučinením pre neho bolo, keď sa mu ľudia po čase prišli poďakovať za záchranu života. Ročne dostával niekoľko darov od ľudí, ktorým zachránil život.

Útesy Watson Bay.

Ocenila ho aj samotná kráľovná

Za svoje činy si Ritchie v roku 2006 vyslúžil Rád Austrálie za službu komunite prostredníctvom programov pre prevenciu samovrážd. V roku 2010 spolu zo svojou manželkou získali ocenenie Občania roka.

V roku 2011 mu zas bola udelená cena miestnych hrdinov Austrálie. Jeden z austrálskych politikov o ňom dokonca vyhlásil, že bol jeden z najväčších hrdinov Austrálie.

Zomrel obklopený rodinou

Don Ritchie zomrel 12. mája 2012 vo veku 86 rokov obklopený tými, ktorí ho milovali. Ani po smrti sa však na jeho činy nezabudlo a všetci dúfajú, že sa raz na útesoch objaví niekto, kto bude pomáhať tak ako on.

Sám Ritchie sa však za hrdinu nikdy nepovažoval. Tvrdil, že robil, čo musel a aj to, čo by mal spraviť každý, kto by bol svedkom pokusu o spáchanie samovraždy.

Oficiálne vyjadrenia hovoria o 160 zachránených ľuďoch. Jeho rodina však tvrdí, že ich bolo omnoho viac a ich číslo sa vraj údajne malo približovať až k neuveriteľným 500.

puma, foto: SITA, internet

  • VIDEO: Oteckovia hrdinovia

    Internetu kraľujú aj videá, ktoré jednoznačne dokazujú, že oteckovia sú hrdinovia. Zobrazu…
  • VIDEO: Zachránil dieťa a dostal francúzske občianstvo

    K veľkej tragédii takmer došlo v hlavnom meste Francúzska. V severnej časti Paríža v jedno…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…