Domov Slovensko Hrdo, odborne a slušne na politické dno

Hrdo, odborne a slušne na politické dno

0
0

Andrej Danko, niekdajší asistent poslancov v parlamente, sa stal ich šéfom. Takmer na úplný vrchol vyletel raketovou rýchlosťou, no ako Ikaros, precenil svoje možnosti. Dnes ho čaká boj o záchranu svojho mena i strany, ktorej je predsedom.

Veľký sympatizant SNS

Andrej Danko sa narodil 12. augusta 1974. V roku 1998 úspešne ukončil štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského a začal sa profesionálne venovať právu.

Bol sympatizantom Slovenskej národnej strany a vo volebnom období 2006-2010 pôsobil ako asistent poslancov v NR SR. V roku 2010 sa stal podpredsedom tejto strany a v roku 2012 dokonca jej predsedom.

Na tomto poste vystriedal dlhoročného milovaného i nenávideného politika Jána Slotu.

Obroda strany

Mladého právnika si do čela strany vyhliadol práve odchádzajúci predseda. Týmto ťahom mal zastaviť upadajúce preferencie strany po tom, čo sa v roku 2012 nedostala do parlamentu.

Ako sa však veľmi skoro ukázalo, zmeniť meno na predsedníckom poste nestačilo a prítomnosť Jána Slotu bola pre potenciálnych voličov národniarov stále problémom.

Mnohí kritici Slotovho „režimu“ vtedy poukazovali na to, že Danko bude síce predsedom, ale strane bude naďalej šéfovať Ján Slota. A tak bolo z marketingového hľadiska nevyhnutné rozbiť akékoľvek prepojenie bývalého predsedu na stranu, ktorá sa snažila o sebazáchovu. Aspoň naoko…

Ako to bolo s vyhodením Slotu?

Hoci bol Ján Slota po sneme v októbri 2012 čestným predsedom strany, už o niekoľko mesiacov bolo všetko inak. Nový predseda, opäť naoko, nekompromisne vyhodil čestného predsedu zo strany.

Vraj pre zlé nakladanie s majetkom strany, a to po tom, čo Danko zistil, že kasa strany je prázdna. „Pritom na sneme, ktorý sa konal 6. októbra 2012 a na ktorom bol Danko zvolený za predsedu SNS, sa taktiež odsúhlasovala aj finančná správa strany.

Danko teda veľmi dobre vedel, aký je stav v SNS,“ napísala vtedy vo svojom blogu bývalá podpredsedníčka a na istý čas aj predsedníčka strany Anna Belousovová.

Takže toľko k začiatkom Andreja Danka v strane, ktorej sa stal predsedom z jediného dôvodu. Ako mladý, úspešný, neokukaný a sympatický politik ju mal znova dostať do parlamentu.

Slotovci sa zmenili na Dankovcov

To sa Andrejovi Dankovi skutočne podarilo. Po tom, čo po vylúčení Jána Slotu dlhoroční predstavitelia SNS svorne tvrdili, že s bývalým predsedom už dlhšie nie sú v kontakte, podarilo sa im skutočne navodiť dojem, že SNS sa zbavila „škodnej“, v tomto prípade Jána Slotu, a s novým elánom a novými mladými tvárami sa vydala v ústrety voličským preferenciám.

No v skutočnosti, jediné čo sa v strane zmenilo, bolo meno na predsedníckej stoličke. Ak sa dnes pozriete na tváre podpredsedov a iných dôležitých členov SNS, zistíte, že ide o takmer tých istých ľudí, ktorí roky stáli aj po boku Jána Slotu.

Mladý a nádejný politik

V každom prípade, Andrejovi Dankovi, mladému, sympatickému, úspešnému a ambicióznemu právnikovi a politikovi sa podarilo strhnúť na seba pozornosť voličov.

A to aj vďaka výraznej kampani, počas ktorej sa z Andreja Danka stal adept na politického nástupcu jedného z najúspešnejších politikov v histórii slovenskej samostatnosti, Roberta Fica.

Napriek tomu, že mala strana ešte v auguste 2014 volebné preferencie na úrovni 2,70 % (podľa agentúry Focus), po návrate z dovoleniek začali oddýchnutí voliči vidieť v lídrovi národniarov skutočného politického vodcu.

Naša najstaršia politická strana začala naberať na sile a už v decembri by podľa prieskumu agentúry Focus prekročila brány parlamentu so ziskom 5,10 %.

Počas celého roka 2015 oscilovala strana na úrovni medzi 6-8 %, čo jej dávalo celkom dobré šance na návrat do NR SR. Krátko pred voľbami dokonca odhadovali agentúry dvojciferné číslo.

Z SNS opäť vládna strana

Vo voľbách v marci 2016 získala strana napokon 8,64 %, čo bolo pre mladého a nádejného politika úspechom, a to aj vzhľadom na celkové výsledky volieb, vďaka ktorým sa stala strana pod jeho vedením jedným z hlavných adeptov na stranu vládnej koalície.

To by však pre silne národne orientovanú stranu znamenalo spojiť sily, a najmä kreslá v parlamente, so stranou maďarskej menšiny Béla Bugára Mostom‑ Híd, čo bolo podľa predvolebných rečí predsedu Danka vylúčené.

Ale čo človek neurobí pre blaho národa? Netrvalo dlho a Andrej Danko obetoval svoje presvedčenie pre vyššie dobro – dobro Slovenskej republiky, aby tá mala konečne stabilnú vládu.

Už 10 dní po voľbách bolo jasné, že SNS bude súčasťou širšej koaličnej vlády, spoločne so SMERom‑ SD, Mostom‑ Híd a Sieťou.

Stály rast preferencií, ale…

Národne orientovaní voliči boli zjavne týmto úspechom svojho predsedu, ktorý vytiahol stranu z prachu až do vlády, nadšení, o čom svedčia prieskumy, ktoré takmer vždy od marca 2016 až do tohtoročného leta dávali strane dvojciferné čísla.

Nečudo veď za 4 roky obrody, vlastne len zmeny na poste predsedu (aj médiá upozorňovali na to, že na kandidátke národniarov je množstvo mien blízkych Jánovi Slotovi, či dokonca Vladimírovi Mečiarovi).

Strana z politického suterénu získala druhý najvyšší ústavný post v štáte (predseda NR SR) a tri ministerské kreslá (ministerstvo obrany, ministerstvo školstva a ministerstvo pôdohospodárstva).

Andrej Danko však veľmi skoro zistil, že do povolebných rokovaní išiel nepripravený a mohol v nich získať viac. A ešte viac po tom, čo sa prakticky rozpadla jedna z koaličných strán – Sieť. No a charizmatický predseda Danko sa túto krivdu snaží už nejaký čas napraviť.

Dráždenie hada bosou nohou

Už v júni 2016 sa Andrej Danko postavil proti ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi a odmietol podporiť zvýšenie koncesionárskych poplatkov.

Smerácky minister dokonca hrozil demisiou. Andrej Danko si za tento súboj mohol pripísať dobrý bodík, pretože premiér Robert Fico „umravnil“ svojho ministra a koncesionárske poplatky sa skutočne nezvyšovali, a ani minister kultúry sa nemenil.

Danko prinútil Fica stiahnuť sa aj v prípade kauzy s vysokými cenami energií, keď nástojil na odvolaní premiérovho chránenca na poste šéfa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozefa Holjenčíka.

No a naposledy vznikli problémy v rezorte školstva. Napriek tomu, že to „patrí“ Dankovej SNS, financie z eurofondov v školstve smerujú stále prevažne do firiem spriaznených vládnemu Smeru, ako na to upozornil napríklad portál aktuality. sk.

Táto informácia spojená s faktom, že v kauze na ministerstve školstva sa stal obeťou len Dankov nominant Peter Plavčan, prirodzene vyústila do toho, že predseda SNS cítil krivdu a mal nutkanie pritlačiť na koaličných partnerov.

Veď predsa mu to už neraz vyšlo. Teraz ale vytiahol silný kaliber. Odstúpil od koaličnej zmluvy, čo v praxi mohlo znamenať napríklad aj rozpad celej vlády. Ale najmä, vzal premiérovi Ficovi jeho obľúbenú frázu o stabilnej slovenskej vláde.

Z výšky sa padá rýchlo

Čo je moc, je príliš, si niekto pravdepodobne povedal hľadiac na stúpajúce preferencie SNS a Dankovu snahu tlačiť koaličných partnerov. V januári 2017 vyšli na svetlo sveta informácie o tom, že Andrej Danko bol ešte v septembri minulého roka v tichosti povýšený na vojenskú hodnosť „kapitán“ svojím ministrom obrany Petrom Gajdošom.

No a odvtedy sa to na kapitána Danka len tak valí. Na sociálnych sieťach vzniklo množstvo stránok s jediným cieľom – zosmiešniť šéfa národniarov.

A povedzme si úprimne, ten im na to dáva viac ako dosť príležitostí. Pomimo bozkávania svojich vojenských výložiek so slovami: „Ja si to zaslúžim“, žiari Andrej Danko aj svojimi vyjadrovacími schopnosťami.

Jeho frázy ako „nik nevie dať toľko lásky človeku, ako len človek človeku“ či „ja v živote nepoužívam papier, keď čítam“ už takmer zľudoveli.

A spolu s pribúdajúcimi prejavmi, pribúda aj množstvo šifrovaných fráz predsedu parlamentu, avšak tie preferencie v poslednom čase akosi ubúdajú…

Dnes by si už asi nik netrúfol pasovať Andreja Danka do role budúceho premiéra a vodcu národa.

Záchrana ho pochovala

Odvážne postavenie sa voči premiérovi Ficovi malo pridať Dankovi na sile. Veru odvážne to bolo… ale mnohí sa zhodujú, že aj hlúpe. Ak chcel Andrej Danko vypovedaním koaličnej zmluvy ukázať Slovákom ako dokáže Roberta Fica pritlačiť k múru, prerátal sa…

Nevedno čím, ale Robert Fico s pokojom skúseného politika vypoklonkoval kedysi nádejného politika z posledného koaličného rokovania s jediným ústupkom.

Premiér si na predsedu parlamentu nájde čas minimálne raz do týždňa, aby sa mu ten vyrozprával. „Aj vy máte pocit, že jediné, čo Andrej Danko v tejto koaličnej búrke v pohári vody dosiahol, je jeden spoločenský kontakt týždenne? …

Pohlavári SNS konečne pochopili, že na to, aby si nabalili vrecká, sa musia správať nie hrdo, odborne a slušne, ale poslušne,“ komentoval celú koaličnú krízu politológ Eduard Chmelár na sociálnej sieti.

Porazený a ponížený

Danko vyšiel z tohto súboja nielen ako porazený, ale aj ako absolútne politicky ponížený. Jeho emocionálne výlevy na tlačových konferenciách a snaha poukázať na to, akí sú jeho politickí kolegovia k nemu a jeho ministrom krutí, rozhodne nehovoria o možnom najsilnejšom politikovi na Slovensku.

Ba čo viac, je pravdepodobné, že politikovi Dankovi, môže všetko, čo sa stalo za posledný mesiac absolútne zlomiť väz. A tak sa pre neho, a jeho stranu začína opäť boj, ktorý mu je už blízky – boj o stratených voličov.

ano, foto: SITA, printscreen

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…