Domov Slovensko Hrozbou súčasnosti je narastajúca obezita detí

Hrozbou súčasnosti je narastajúca obezita detí

0
0

Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bude na Slovensku v roku 2030 obézna až tretina obyvateľov. Obezita je v súčasnosti jednou z najzávažnejších civilizačných ochorení. WHO dokonca varuje pred globálnou epidémiou.

Hrozbou súčasnosti je najmä narastajúca obezita detí. Ukázal to prieskum projektu zdravej výživy detí Viem, čo zjem.

Stále viac sladených nápojov

Ten preukázal zvyšujúcu sa popularitu nezdravých jedál a sladených nápojov. Väčšina detí konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast foodu aspoň raz týždenne.

Až štvrtina detí, prevažne z rodín s nižším príjmom, sa takto stravuje aspoň trikrát týždenne a 14 percent detí dokonca denne. U detí sú čoraz obľúbenejšie sladené nápoje.

Štvrtina detí vypije medzi pondelkom a piatkom viac ako 1,5 litra sladených a dochucovaných nápojov.

Prieskum však ukázal aj pozitívne momenty. Až 60 percent detí sa stravuje pravidelne a 79 percent detí je ovocie a zeleninu minimálne tri­‑až štyrikrát do týždňa.

Pozitívom je tiež to, že len šesť percent detí sa mimo školy vôbec nevenuje športovým aktivitám. Ukázalo sa, že lepšie sa stravujú deti rodičov s vyšším stupňom dosiahnutého vzdelania.

Potreba vzdelávať deti

Na potrebu vzdelávania v tejto téme upozorňuje aj zástupkyňa hlavného hygienika Úradu verejného zdravotníctva SR Jana Hamade, ktorá vysvetlila, že „ako pri mnohých iných ochoreniach, tak aj v prípade obezity platí, že prevencia je efektívnejšia ako liečba.

Dostatočný príjem ovocia, zeleniny a aktívny pohyb sú riešením, ako predchádzať narastajúcej obezite u detí. Edukácia detí v tejto téme je doslova nevyhnutná.“

red, SITA, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…