Domov Slovensko Hurá do školy! Prehľad školského roka 2019/2020 + rozvrh hodín

Hurá do školy! Prehľad školského roka 2019/2020 + rozvrh hodín

0
0

September je azda jeden z najneobľúbenejších mesiacov v roku. Príchod 1. septembra totiž znamená, že dva prázdninové mesiace sú nenávratne za nami a je čas, aby sa deti vrátili do školských lavíc. Po dvojmesačnom oddychu sa opäť začína desať mesiacov trvajúce obdobie školských povinností. Pripravili sme si pre vás prehľad, čo vás čaká a neminie v školskom roku 2019/2020.

Školský rok začína na Slovensku tradične 1. septembra, čo je však štátny sviatok, a tak všetci školopovinní zasadajú do lavíc až deň na to, teda 2. septembra.

Tento rok vychádza tento deň na pondelok. Brány základných a stredných škôl sa teda otvárajú v druhý septembrový deň, ktorý je aj považovaný za prvý deň školského vyučovania.

Školské vyučovanie v druhom polroku začne 4. februára 2020 a školský rok skončí v utorok 30. júna 2020, kedy si žiaci na základných a stredných školách prevezmú koncoročné vysvedčenia.

Týka sa to viac ako 800 tisíc detí po celom Slovensku, medzi ktorými je aj asi 60 tisíc tých, ktorý do školských lavíc zasadnú vôbec po prvýkrát.

Nielen pre nich, ale pre všetkých školákov býva po väčšine prvý vyučovací mesiac po prázdninách, nazvime ho, „rozbehový“, kedy je nutné, aby si malí i veľkí školáci po bezstarostnom užívaní prázdnin opäť navykli na „pracovný“ režim.

Testovania

Piataci na základných školách si už v novembri otestujú svoje základné vedomosti z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra a maďarský jazyk a literatúra.

Toto celoslovenské testovanie má poskytnúť školám spätnú väzbu o kvalite ich vyučovacieho procesu. Jedná sa o vstupné testovanie žiakov pri prechode z prvého na druhý stupeň základnej školy.

Na žiakov deviatych ročníkov základných škôl čaká obdobné celoslovenské testovanie v apríli 2020. Jeho cieľom je poskytnúť škole spätnú väzbu o tom, ako zvládli žiaci druhý stupeň základnej školy.

Toto testovanie zároveň slúži aj ako podklad pre prijímacie konanie na stredné školy. Na stredných školách budú z hľadiska testovania najdôležitejšími mesiacmi marec a máj.

V marci prebehne externá časť maturitnej skúšky a písomná forma internej časti maturitnej skúšky z hlavného vyučovacieho jazyka, cudzích vyučovacích jazykov a matematiky. Ústna časť internej maturitnej skúšky následne prebehne v období od 18. mája do 5. júna 2020.

Oddychu bude viac než dosť

Tá príjemnejšia časť školského roka sa nazýva prázdniny a aj v tomto roku čaká na školákov pomerne dosť dní, kedy môžu školské povinnosti vymeniť za zábavu a oddych.

Takmer týždeň môžu školáci oddychovať v rámci jesenných prázdnin na prelome októbra a novembra, viac ako dvojtýždňový oddych si užijú počas Vianoc, krátke polročné prázdniny začiatkom februára vystriedajú už o pár týždňov na to jarné prázdniny trvajúce týždeň (od 14. februára prázdninuje západ, od 21. februára stred a od 28. februára východ Slovenska) a pred finišom školského roka môžu žiaci načerpať sily počas týždňového voľna v rámci veľkonočných sviatkov (9. – 14. apríl).

Martina Milá, foto: SITA

  • Začala sa ďalšia sezóna NBA

    Basketbaloví fanúšikovia si konečne prídu na svoje. Najlepšia basketbalová liga na svete h…
  • VIDEO: Do školy s „radosťou“

    Po dvoch prázdninových mesiacoch je dosť ťažké presvedčiť deti, aby bežali ráno do školy s…
  • Za obedy zadarmo sa bude platiť

    Robert Fico, líder Smeru-SD, predstavil obedy zadarmo ako veľkolepý návrh, ktorý má znížiť…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …