Domov História Ikonický Most SNP

Ikonický Most SNP

0
0

26. augusta 1972 odovzdali do užívania Nový most v Bratislave spájajúci Staré mesto a sídlisko Petržalka. 28. augusta 2012 ho v rámci mestských osláv 68. výročia SNP premenovali na Most SNP. Dnes most patrí k dominantám a symbolom hlavného mesta.

Bratislava by vyzerala celkom inak, keby ju nezdobil Most SNP, ktorý je dnes jedným z piatich bratislavských mostov. Jeho výstavba prebiehala od roku 1967 a dokončená bola v roku 1972, kedy bol definitívne odovzdaný do užívania.

Vďaka výnimočnému dizajnu bol v roku 2001 vyhlásený za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. 16. mája 2018 bol most vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Pôvodne mal vyzerať inak

Bratislava zaznamenala v druhej polovici 20. storočia územný aj populačný rozmach. Budovať sa začali nové mestské časti a sídliská. Medzi nimi aj Petržalka, ktorej rozvoj mal podporiť práve novovybudovaný most cez Dunaj.

Jeho dizajn mal byť veľkolepý, a preto bola vyhlásenáverejná celoštátna architektonická súťaž, do ktorej sa so svojimi projektmi prihlásilo 18 architektov, oceliarov a inžinierov.

Na prvom mieste sa umiestnil návrh, ktorý ale Petržalku s mestom neprepojil tak, ako ďalšie dva za ním. Tie však navrhovali železobetónovú konštrukciu, ktorá bola ekonomicky náročná.

Preto sa napokon víťazným návrhom stal až štvrtý v poradí, ktorí navrhli architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň. Pred samotným začiatkom jeho výstavby sa ale muselo pristúpiť k asanácii časti bratislavského podhradia.

Pri nej bola zničená historická časť Vydrica a neologická synagóga na Rybnom námestí. Potom sa už mohla výstavba mosta začať.

Neželaný architekt

Základný kameň mosta bol položený presne na Mikuláša, 6. decembra 1967. Celú výstavbu zabezpečovali spoločnosti Doprastav Bratislava a Hutné montáže Ostrava.

Už 26. augusta 1972 mohol byť, pri príležitosti 28. výročia SNP, most slávnostne uvedený do prevádzky. Samotný autor jeho návrhu, Jozef Lacko, sa však spolu so svojimi spolupracovníkmi, otvorenia mosta zúčastniť nemohol. V období normalizácie sa totiž zapísal na zoznam neželaných osôb.

Most v roku 1972 tri dni po slávnostnom otvorení.

Na svoje definitívne ukončenie si však most musel počkať do roku 1974. Až vtedy začala na pylóne fungovať kaviareň Bystrica, ktorá bola neskôr premenovaná na UFO.

Most SNP v číslach

Most SNP dosahuje dĺžku 430,8 metrov, šírku 21 metrov a hmotnosť 7 a pol tisíc ton. Je zavesený na pylóne vysokom 84,6 metrov. Reštaurácia, ktorá sa v pylóne nachádza, má tvar lietajúceho taniera s priemerom 32 metrov.

Vďaka špeciálnemu rýchlovýťahu, ktorý vedie priamo do reštaurácie, si jej návštevníci môžu vychutnať výhľad na Bratislavu z výšky 95 metrov. Ten si ročne na most príde vychutnať približne 200 tisíc návštevníkov.

Zaujímavosti o moste

Okrem toho, že Most SNP zabezpečuje spojenie medzi Starým mestom a Petržalkou pre peších, cyklistov aj vodičov, práve vodovodnému potrubiu, ktoré vedie cez most, je Petržalka zásobovaná vodou zo Starého mesta.

O tom, že je jeho dizajn špeciálny svedčí aj fakt, že sa ním rozhodli inšpirovať v lotyšskej Rige, kde postavili jeho kópiu, Gorkého most.

Hoci je Most SNP jedným z piatich bratislavských mostov, jeho výnimočnosť spočíva v tom, že ako jediný spomedzi nich nemá žiadny pilier, ktorý by sa nachádzal v prúde rieky.

puma, foto: ano, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Rast cien je najnižší od roku 2017

Ceny tovarov a služieb budú v nasledujúcich mesiacoch medziročne vyššie. Avšak tempo zdraž…