Domov Zaujímavosti Inštitút Le Rosey: sen každého študenta

Inštitút Le Rosey: sen každého študenta

0
0

Prázdninám už odzvonilo a školáci sa po dvojmesačnom oddychu opäť vrátili do reality. Takmer každý z nich musel bojovať s nechuťou pri prvom rannom vstávaní. Na svete však existuje aj škola, ktorá je snom slovenských školákov. Rodičia však musia siahnuť poriadne hlboko do vrecka.

Najdrahšou školou na svete je švajčiarsky Inštitút Le Rosey, na ktorom sa školné pohybuje okolo 99 000 € na rok. Škola ponúka inovatívne a pokrokové vzdelávanie pre študentov v oblasti výučby jazykov, športu, umenia, ale aj každodenného života.

Výučba prispôsobená počasiu

Na škole prebieha výučba v dvoch rôznych areáloch- kampusoch. V letných mesiacoch študenti navštevujú kampus zo 14. storočia, ktorý sa nachádza v nádhernom meste Rolle. Areál sa rozprestiera v parku o rozlohe 28 hektárov a je obklopený športovými ihriskami.

Od roku 1916 sa výučba v mesiacoch od januára do marca presťahovala do lyžiarskeho strediska Gstaad, ktorý predstavuje jednu z najkrajších horských dedín v Európe. Škola má v tomto stredisku vlastné chaty, v ktorých môžu študenti žiť a aj pracovať.

Toto prostredie ponúka študentom využívať zariadenia, ktorých súčasťou sú telocvične, bazény, ľadový hokej, bowling, zjazdovky či lezecké steny. Takto vyskladaná výučba ponúka študentom príležitosť vychutnať si skutočne rozmanitý akademický rok.

Vlastná koncertná sála

Aby toho nebolo málo, škola má aj vlastnú koncertnú sálu, ktorá sa nachádza pod obrovskou kupolou. Paul & Henri Carnal Hall bola otvorená v roku 2014.

V sále je priestor pre 1000 študentov a pravidelne sa tu uskutočňujú konferencie, hry, muzikály, koncerty a rôzne kultúrne podujatia. V tejto koncertnej sále dokonca vystúpila už aj Kráľovská filharmónia, Petrohradská filharmónia a rôzni známi umelci.

Ako sa stať jej študentom?

Ak sa mladý človek chce stať študentom tejto prestížnej školy, je potrebné, aby na stránke školy vyplnil registračný formulár, ktorý obsahuje aj lekársku správu či odporúčanie riaditeľa či dekana školy.

Po tomto kroku je študent pozvaný, aby strávil jeden deň v areáli a zoznámil sa s atmosférou, absolvoval niekoľko pohovorov či prijímacie skúšky.

Le Rosey každoročne dostáva okolo 400 žiadostí o prijatie, pričom ročne príjme okolo 80 nových študentov. Miesto na čakacom zozname sa líši v závislosti od pohlavia, veku a štátnej príslušnosti keďže maximálna kvóta na krajinu alebo skupinu krajín je 10%.

Študentský život na Le Rosey

Deň sa pre študentov školy začína o 7:00. Do hodiny sa musia stihnúť osprchovať, upratať posteľ a naraňajkovať sa. Dopoludňajšie vyučovanie sa začína o 8:00 a trvá do 12:20. Popoludní sa žiaci vracajú do tried znova o 13:30.

Hodiny sa uskutočňujú v troch periódach a trvajú do 15:30. Od 16:00 majú žiaci 3 hodiny na športy a iné voľnočasové aktivity či krúžky, ktoré si študenti vyberajú sami.

O 19:30 nasleduje večera, na ktorej sú študenti povinní byť slušne oblečení. Chlapci by mali mať sako a kravaty. Podávanie jedla a aj jeho konzumácia musí však podliehať prísnym pravidlám.

Študenti sedia v skupinkách s inými študentami a aj s jedným alebo dvomi vyučujúcimi. Študenti sa musia postaviť vždy, keď príde dospelý a stôl nemôžu opustiť až do chvíle, kým ich nevyzve riaditeľ.

Po večeri študentov čakajú domáce úlohy alebo iné aktivity. Čas na spánok prichádza od 21:00 do 23:30 podľa toho, koľko má študent rokov.

Náročné štúdium zamerané na jazyky

Štúdium na škole je zamerané na jazyky. Každý študent musí absolvovať medzinárodnú maturitnú skúšku v angličtine alebo obdobnú skúšku vo francúzštine. Všetky vyučovania sú dvojjazyčné a jazykovo aj kultúrne rozmanité.

Škola ponúka vzdelávanie až v 20 jazykoch pričom študent môže naraz študovať až štyri z nich. Cieľom školy je to, aby študent pochopil rozdiel medzi anglosaským a kontinentálnym teda európskym spôsobom myslenia.

Vysokú kvalitu vzdelávania zaručuje až 120 pedagógov pre 420 študentov. Počas jednej hodiny je teda v triede maximálne 10 študentov, čo umožňuje, aby sa každému prominentnému študentovi dostal dostatok pozornosti. Po ukončení štúdia na tejto škole väčšina študentov mieri na tie najprestížnejšie svetové univerzity.

Známi absolventi školy

Na škole študovali aj príslušníci najznámejších dynastických rodín, akými boli Hohenzollernovci, Rothschildsovci či Metternichovci.

Školu navštevovali aj monarchovia, ako napríklad belgický kráľ Albert II., monacký princ Rainier či iránsky vládca Mohammad Rezá Šáh Pahlaví.

puma, foto: instagram, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…