Domov Zahraničie Irán podľa MAAE plní svoju jadrovú dohodu

Irán podľa MAAE plní svoju jadrovú dohodu

0
0

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu vydala správu, ktorou potvrdila, že Irán dodržiava jadrovú dohodu, aj napriek tomu, že jej stúpajú zásoby nízko obohateného uránu.

Podľa správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) sú záväzky vyplývajúce z jadrovej dohody medzi Iránom s svetovými veľmocami napĺňané.

Správu zverejnila MAAE ako ďalšiu štvrťročnú správu od vzniku dohody v roku 2015 a aj tentokrát konštatuje, že Irán dodržiava podmienky vyplývajúce z tzv. Spoločného komplexného akčného plánu, známeho ako iránska jadrová dohoda, ktorá stavuje rámcové limity na sledované ukazovatele.

Okrem odstúpených Spojených štátov amerických sa na dohode podieľajú aj Európska únia, Nemecko, Veľká Británia, Francúzsko, Rusko a Čína.

O čom hovorí správa MAAE

Podľa agentúry majú jej inšpektori prístup ku všetkým iránskym centrifúgam ako aj ďalším zariadeniam, ktoré pracujú s obohacovaním uránu.

Súčasná dohoda stanovuje limity na zásoby ťažkej vody a nízko obohateného uránu. Podľa najnovšej správy síce zásoby oboch sledovaných ukazovateľov narástli od poslednej kontroly, ale naďalej sú v rámci stanovených limitov, ktoré určuje samotná jadrová dohoda.

USA vypovedali zmluvu

Je to prvá správa zverejnená po tom, ako USA minulý rok odstúpili od dohody, pre jej údajné porušovanie zo strany Iránu. USA zároveň uvalili aj ekonomické sankcie na Irán, ktoré spôsobujú iránskemu hospodárstvu nemalé škody.

Irán vyhlásil, že pokiaľ nepríde k ukončeniu týchto sankcií bude pokračovať vo svojom jadrovom programe. Aj po zverejnení správy sa Iránsky prezident Hasan Rúhání vyjadril, že Spojené štáty americké sa stále môžu vrátiť k rokovaciemu stolu, aby ukončili sankcie, ktoré poškodzujú Irán a tiež medzinárodnú bezpečnosť.

Samotná iránska ekonomika je postavená na produkcii a predaji ropy, kedy po začiatku sankcií sa časť produkcie presunula k novým spotrebiteľom, no aj tak Irán nedokáže vykryť straty inými odberateľmi. Irán má za to, že nová dohoda, ktorá ukončí ekonomické sankcie je v rukách USA.

Hasan Rúhání

Cesta nie je uzavretá.

Vyostrovanie napätia v regióne

Američania do regiónu vyslali už aj svoju lietadlovú loď ako aj ďalšie bojové jednotky, či bombardéry B-52H. Vyostrovanie napätia citlivo vnímajú nielen signatárske krajiny, ale aj susedné štáty.

Napríklad aj libanonské militantné hnutie Hizballáh minulý týždeň vyzvalo USA pred zdržaním sa útoku na Irán. Vojenské súperenie by vraj neostalo len v rámci jednej krajiny, ale zachvátilo by celý región.

USA majú záujem rokovať

Koncom minulého týždňa sa k vyostrenej situácii vyjadril aj americký minister zahraničia Mike Pompeo, ktorý v prezidentovom mene vyhlásil, že USA sú „pripravené sadnúť si za jeden stôl s iránskymi lídrami“. No dodal, že USA budú aj naďalej pokračovať v tlaku na Irán.

jus, foto: internet, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Keď sa vinník nenájde, tak sa určí…

Psy sa od ľudí učia. To je stará známa pravda. Nejedná sa však len o tie pozitívne veci, a…