Domov Zahraničie Irán si postavil hlavu, iránska jadrová dohoda je v ohrození

Irán si postavil hlavu, iránska jadrová dohoda je v ohrození

0
0

Irán tlačí na revíziu jadrovej dohody. Teraz oznámil, že pokiaľ počas najbližších dvoch mesiacoch nepríde k jej úprave, odstúpi od tejto dohody a obnoví svoj jadrový program.

Po tom, ako boli zavedené sankcie voči Iránu zo strany USA, pretože podľa nich Irán nedodržiava dohodnuté pravidlá, sa Irán snaží dosiahnuť ústupky zo sankcií.

Najnovšie iránsky prezident Hassan Rúhání vyhlásil, že dáva krajinám dva mesiace na to, aby predostreli plán, ako zmierniť tieto sankcie.

Iránska jadrová dohoda

Iránska jadrová dohoda z roku 2015 stanovuje najvyššiu možnú úroveň obohatenia uránu na 3,67 percenta, čo je dostatočné pre civilné jadrové elektrárne, nie však pre vývoj jadrových zbraní.

Na tie treba urán obohatiť až na 90 percent. Irán mal pred podpisom jadrovej zmluvy urán obohatený na 20 percent a zásoby v hmotnosti viac ako 10 tisíc kilogramov, dnes je toto množstvo obmedzené, keďže zmluva povoľuje len približne 300 kilogramov nízko obohateného uránu.

Reakcia Európskej únie na vzniknutú situáciu

Európske štáty vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom žiadajú od Iránu dodržiavanie svojich záväzkov. EÚ potvrdila, že má záujem na ďalšej spolupráci a obchodovaní s Iránom aj napriek sankciám USA.

EÚ tvrdí, že jedine Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu má právo kontrolovať dodržiavanie zmluvy a doterajšie jej správy potvrdzujú, že Irán ich dodržiava. Najbližšia správa má byť koncom mája tohto roku.

Reakcia zo strany USA

Spojené štáty americké, ktoré v máji 2018 odstúpili od tejto dohody a uvalili na Irán sankcie, vnímajú situáciu na Blízkom východe veľmi citlivo.

Podľa oficiálneho oznámenia Johna Boltona, ktorý je bezpečnostným poradcom amerického prezidenta Donalda Trumpa, v reakcii na vyhlásenie Rúháního vyšlú Američania do regiónu lietadlovú loď USS Abraham Lincoln a tiež aj bojové jednotky.

Americká bojová loď USS Abraham Lincoln

Už minulý týždeň v Katare pristáli aj bombardéry B-52H Stratofortress.

Spoliehajú sa na Čínu a Indiu

Iránska ekonomika stojí na produkcii a predaji ropy. Po uvalení sankcií sa časť produkcie presunula k novým spotrebiteľom.

Tu sa práve EÚ spolieha na  udržanie súčasnej dohody práve na Čínu a Indiu, pretože oni sú dnes tými hráčmi, ktorí môžu cez ekonomiku a zvýšený nákup ropy priniesť riešenie k zmierneniu sankcií a vynucovať dodržiavanie súčasnej dohody.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…