Domov Zahraničie Írsko môže zablokovať rokovanie o brexite

Írsko môže zablokovať rokovanie o brexite

0
0

Minulý týždeň sa írsky premiér Leo Varadkar vyjadril, že počas nasledujúceho decembrového summitu Európskej Rady k brexitu bude Írsko blokovať dosiahnutý progres, pokiaľ nezíska písomné garancie k vyriešeniu hraníc medzi ním a Severným Írskom.

Na pozadí prebiehajúceho Európskeho sociálneho summitu v Göteborgu vo Švédsku sa objavili veľmi tvrdé vyjadrenia írskeho premiéra Lea Varadkara voči súčasnému progresu vo vyjednávaní s Britániou v kľúčových otázkach, kam patrí i hraničné usporiadanie medzi Írskom a Severným Írskom.

Základné problémy pred decembrovým summitom

Pred decembrovým summitom Európskej rady musia byť vyriešené tri hlavné body, aby členské štáty EÚ odhlasovali ďalšie pokročenie vo vyjednávaniach o brexite.

Patria sem: prvý tzv. rozvodový zákon, ktorý rieši finančné vyrovnanie Británie s EÚ, druhým je vyriešenie práv občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a britských občanov v Európe a posledným tretím sporným bodom sú hranice medzi Severným Írskom a Írskom.

Možnosti riešenia

Podľa vyjadrení z prostredia Londýna sa Británia snaží využiť viaceré možnosti, ktoré by odvrátili tvrdé hranice, napríklad aj prostredníctvom virtuálnych kontrol dovozcov.

Jedným z možných riešení je podľa predstaviteľov Írska trvalé zachovanie colnej únie medzi Britániou a EÚ a hľadanie členstva v jednotnom trhu ako má Nórsko prostredníctvom Európskeho hospodárskeho priestoru.

Británia pripúšťa problémy s nastavením hraničných kontrol, no uisťuje Írsko, že žiadne tvrdé hranice nevzniknú. Leo Varadkar je však zatiaľ skeptický, pretože nevidí žiadne reálne záväzky zo strany Británie.

Čo sa stane, ak záruky nebudú dostatočné

Ak by sa v rámci rokovaní o brexite nedosiahol dostatočný pokrok, mohlo by to ohroziť ďalšie rokovania ako aj natiahnuť celý proces, ktorý je už teraz značne pod časovým tlakom.

Ako je známe, Británia musí opustiť EÚ 29. marca 2019, bez ohľadu na to, či sa dohoda medzi Britániou a EÚ uzavrie, po tomto termíne Británia opustí EÚ, no bez usporiadania vzájomných vzťahov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 49/2019: Tragédia v Prešove si vyžiadala aj ľudské životy

Hoci by sme sa pomaly ale isto mali vnárať do vianočnej atmosféry, udalosti posledných dní…