Domov Slovensko Istanbulský dohovor opať múti vodu

Istanbulský dohovor opať múti vodu

0
0

Pár týždňov pred voľbami zavelil Andrej Danko do útoku staronovou témou, ktorá rozdeľuje slovenskú spoločnosť už niekoľko rokov. Islanbulský dohovor sa tak opäť vracia na scénu.

Nevedno, či je to nespokojnosť s predvolebnými prieskumami alebo nedostatočným priestorom v médiách, čo predsedu parlamentu a SNS prinútili siahnuť opäť po témé, ktorá od roku 2011 rozdeľuje našu spoločnosť.

V každom prípade, Andrej Danko ešte 4. februára vyzval prezidentu Zuzanu Čaputovú, aby zvolala stretnutie najvyšších troch ústavných činiteľov, na ktorom chcel riešiť otázku Istanbulského dohovoru.

K stretnutiu došlo v pondelok tento týždeň, no podľa reakcií zúčastnených, príliš úspešné nebolo a do kontroverznej témy nové svetlo neprinieslo.

Zatiaľ, čo premiér Pellegrini prišiel na stretnutie s návrhom, aby prezidentka dala vláde poverenie na stiahnutie nášho podpisu spod dohovoru, prezidentka navrhla vláde, aby sa obrátila na Ústavný súd SR a Andrej Danko naďalej nalieha, aby sa prezidentka nestavala k problému alibisticky.

SR podpísala Istanbulský dohovor ešte v roku 2011, avšak v parlamente ho doteraz neratifikovala, a teda na našom území platný nie je.

Podľa Danka sa však všetko môže zmeniť po voľbách, keď nastúpi nové zloženie parlamentu. Podľa prezidentky je vytiahnmutie tejto témy pár týždňov pred voľbami účelové.

Istanbulský dohovor sa v našich zemepisných šírkach dočkal kritiky pre nejasne vymedznené pojmy, najmä „gender“ – rod, čo dáva priestor na existenciu viac ako dvoch pohlaví, či možnosti rozhodnutia sa, akým pohlavím človek je.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Zo svadby sa stal najväčší pivný festival na svete

Nemecký Mníchov je už vyše dve storočia dejiskom najväčšieho pivného festivalu na svete. O…