Domov Slovensko Istanbulský dohovor vraj nie je v súlade s Ústavou SR

Istanbulský dohovor vraj nie je v súlade s Ústavou SR

0
0

Témou posledných dní bol Istanbulský dohovor, ktorý väčšina slovenských politických lídrov kritizuje. Podľa premiéra ho Slovensko neratifikuje dovtedy, pokým nebude v súlade s Ústavou SR.

Istanbulský dohovor je medzinárodný dokument, ktorého cieľomje zastaviť násilie páchané na ženách. Vychádza z presvedčenia o rodovej rovnosti a prináša opatrenia na zlepšenie ochrany žien.

Istanbulský dohovor

Istanbulský dohovor je medzinárodný dokument, ktorého cieľom je zastaviť násilie páchané na ženách. Vychádza z presvedčenia o rodovej rovnosti a prináša opatrenia na zlepšenie ochrany žien. V roku 2011 ho za Slovensko podpísala Lucia Žitňanská.

Politici sa netradične zhodli

Medzi koaličnými politikmi nebýva zvykom, že pri riešení problému zastávajú zhodné názory. Národniari kritizujú, že dohovor chce odstrániť tradície, ktoré sú
založené na stereotypoch.

To však podľa nich nemusí znamenať nič negatívne. Aj predseda najsilnejšej politickej strany Robert Fico sa vyjadril, že v žiadnom prípade nedá súhlas na ratifikáciu dohovoru kvôli rozporu s našou Ústavou. Podľa Roberta Fica Slovensku nehrozia žiadne sankcie v prípade, že dohovor nepodpíše.

Kritika opozície

To, čo sa koalícii zdá protiústavné však opozícia kritizuje. Martin Klus zo strany Sloboda a Solidarita sa vyjadril, že Istanbulský dohovor nie je v rozpore ani s Ústavou a ani s tradíciami.

Podľa neho je v záujme dohovoru odstrániť násilie na ženách a nerozumie, prečo ho koalícia odmieta ratifikovať. Nezávislý Miroslav Beblavý zas nerozumie tomu, prečo koalícia nedala návrh na Ústavný súd, aby dohovor preskúmal ale radšej ho razantne odmietli a kritizujú protiústavnosť.

puma, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…