Domov Šport It’s coming to Rome: zaujímavosti z EURO 2020

It’s coming to Rome: zaujímavosti z EURO 2020

0
0

Futbalový sviatok starého kontinentu trval presne jeden mesiac. Za ten čas zavítal do 11 krajín, v ktorých sa celkovo odohralo 51 zápasov. V nich sa 24 tímov pobilo o trofej Henryho Delaunaya, ktorá napokon neputovala „domov“, ale „do Ríma“. Prečítajte si zaujímavosti európskeho futbalového šampionátu EURO 2020.

Majstrovstvá Európy 2020 sa pôvodne mali konať minulé leto, no pandémia koronavírusu ich posunula o rok. Názov si však zachovali ako EURO 2020.

„Nespravodlivo rozťahaný“ šampionát

Európska futbalová asociá­cia prišla s nápadom okoreniť boj o šampióna starého kontinentu rozťahaním konania turnaja po celej Európe. Hostiteľmi sa tak stalo 11 miest v 11 európskych krajinách. To si napokon vyslúžilo veľkú kritiku, keďže jednotlivé tímy mali, čo sa týka nalietaných kilometrov, veľmi rozdielne podmienky prípravy na zápasy.

Najviac času strávili vo vzduchu Švajčiari, ktorí nalietali neuveriteľných 15 316 kilometrov a svojich 5 zápasov odohralo v štyroch rôznych krajinách. Na druhej strane, Anglicko odohralo päť so svojich šiestich zápasov doma vo Wembley a cestovať museli len na štvrťfinálový zápas do Ríma, teda vo vzduchu strávili 2 874 km.

Vôbec najmenej precestovali Škóti (666 km), ktorí však odohrali len tri zápasy základnej skupiny. Pre zaujímavosť, slovenskí futbalisti, ktorí taktiež skončili na turnaji už po skupinovej fáze, nalietali 7 158 kilometrov.

Zdá sa, že aj tento „nespravodlivo“ rozdelený čas strávený vo vzduchu mohol mať nemalý dopad na výkony jednotlivých tímov. Tie, čo nalietali najviac, mali totiž výrazne sťaženú regeneráciu po zápase i prípravu na ďalší zápas. Skvele to dokumentuje počet nalietaných kilometrov finalistov – Taliani nalietali 3 275 km, Angličania už spomínaných necelých 3 000.

It’s coming to Rome

Nič to však nemení na tom, že podľa odbornej i laickej verejnosti sa do finále dostali dva najlepšie celky. I keď postup Angličanov bol pošpinený diskutabilnou penaltou, ktorú dostali k dispozícii v predĺžení semifinálového zápasu s Dánskom.

V každom prípade obaja finalisti, ako Angličania tak Taliani predvádzali na šampionáte najkrajší futbal a miestenku vo finále si zaslúžili. Domáci fanúšikovia mali od družiny Garetha Southgatea veľké očakávania. Verili, že by sa Anglicko pod jeho vedením a na domácom trávniku mohlo dočkať svojho prvého európskeho titulu, čo podčiarkli heslom: „It’s coming home“ (ide to domov)…Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…