Domov Slovensko Japonský premiér po prvý raz na Slovensku

Japonský premiér po prvý raz na Slovensku

0
0

Japonský premiér Šinzó Abe vôbec minulý týždeň navštívil Slovensko. S naším premiérom Petrom Pellegrinim absolvoval bilaterálne rokovania, ktoré sa týkali aj sociálneho zabezpečenia japonských občanov na Slovensku a naopak.

Išlo o vôbec prvú návštevu šéfa japonského kabinetu na Slovensku. Diplomatické vzťahy s Japonskom boli vždy na vysokej úrovni, čo ocenili premiéri oboch krajín.

Nová zmluva

Zároveň sa japonský premiér poďakoval Petrovi Pellegrinimu za odsúhlasenie novej dohody, ktorá uľahčí Japoncom prácu na Slovensku. Zároveň sa dohoda týka i Slovákov žijúcich a pracujúcich v Japonsku.

„Na jej základe budú môcť jednoduchšie pracovať a byť zamestnávaní Japonci na Slovensku a Slováci v Japonsku s tým, že sa im vzájomne bude započítavať aj dôchodkové poistenie a vyplácať dôchodok,“ konkretizoval Pellegrini.

Abe ocenil aj fakt, že toto do značnej miery zníži zaťaženie japonských firiem na našom území.

Ideálny obchod

Premiéri Japonska a Slovenska hovorili aj o dohode, ktorá sa týka hospodárskeho partnerstva medzi EÚ a Japonskom, platí od februára a je mimoriadne efektívna.

„Táto zmluva by mohla slúžiť ako príklad, ako by v budúcnosti mohli vyzerať obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a ďalšími krajinami,“ zhodnotil slovenský premiér.

Cenné investície

Pellegrini tiež ocenil, že firmy z Japonska, ktoré na Slovensku podnikajú, investujú vo vysokej miere do výskumu a vývoja, nielen do výroby.

Potešila ho zvyšujúca sa kvalita japonských spoločností, ktorých je na Slovensku viac ako 60 a zamestnávajú cez 13 000 zamestnancov. Šinzó Abe sa pre zmenu teší investíciám slovenskej firmy Eset v Japonsku.

Kultúra a výročie

Témou bolo i výročie diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Japonskom, ktoré budú v roku 2020 trvať presne 100 rokov. Prišlo i na kultúru.

Tá sa týkala predovšetkým výstavy World Expo, ktorú v roku 2025 bude Japonsko organizovať. Slovensko v organizácii podporilo práve krajinu vychádzajúceho Slnka.  Pripomenuli si tiež, že Japonsko v roku 2020 organizuje letné olympijské a paraolympijské hry.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…