Domov Slovensko Jarmila Halgašová: Chcem školskú jedáleň, do ktorej sa budú deti tešiť

Jarmila Halgašová: Chcem školskú jedáleň, do ktorej sa budú deti tešiť

0
0

Napriek stále aktuálnej pandemickej situácii sa už niekoľko mesiacov venuje poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Jarmila Halgašová projektu moderného školského stravovania s názvom „Školská jedáleň“.

„Celý svoj profesijný život sa venujem potravinám a zdravej výžive. Niekoľko rokov som cestovala po Slovensku s projektom ‚Hravo ži zdravo’, ktorého cieľom bolo vzdelávanie žiakov piatych tried základných škôl o stravovaní a zisťovanie stravovacích návykov našich školákov.

Jedným z negatív je, že len 50 % našich detí sa stravuje v školskej jedálni, preto som sa rozhodla s tým niečo urobiť. Zaznamenávame kontinuálny rast nadváhy a obezity už u detí s povinnou školskou dochádzkou.

Podchytiť musíme práve tých najmenších a snažiť sa zlepšiť ich stravovacie návyky a životný štýl,“ hovorí poslankyňa parlamentu za SaS Jarmila Halgašová.

Pilotný projekt „Školská jedáleň“ má niekoľko okruhov problematík, pričom sa zameriava na vzdelávanie kuchárok a kuchárov. Odbornými garantmi vzdelávania sú renomovaní profesionálni kuchári a odborníci na zdravú výživu.

Podnetné stretnutia s kuchárkami

Cieľom projektu je zaviesť moderné trendy do školských kuchýň, zatraktívniť prípravu jedál a zvýšiť záujem žiakov o školské stravovanie.

„Podmienkou projektu bola príprava jedál podľa platných materiálno-spotrebných noriem a receptúr pri existujúcom technologickom vybavení školských jedální. Boli sme v piatich krajoch Slovenska, kde sme spolupracovali s kuchárkami zo základných a stredných škôl.

Musím povedať, že to boli veľmi podnetné stretnutia, pretože sme sa dozvedeli s čím všetkým pri svojej práci zápasia. Od technologického vybavenia, cez rôzne názory na platné receptúry, podobné aj odlišné chute detí, plánovanie a zásobovanie, až po ceny surovín. Ich práca je naozaj ťažká a pre mladé kuchárky a kuchárov aj málo atraktívna,“ priblížila Jarmila Halgašová.

So spustením projektu pomohli viacerí partneri, najmä členovia Zväzu spracovateľov mäsa (Mäspoma s.r.o., Tauris a.s., Svaman s.r.o., Mecom group s.r.o.) a Billa Slovensko.

Projekt bude ďalej pokračovať v bežnej prevádzke škôl, pričom jedlá budú testovať deti. „Keď to pandémia COVID dovolí, vrátime sa na školy a medzi kuchárov, ktorí už školenie absolvovali.

Zostavíme videoarchív receptúr zo školských kuchýň, vrátane hodnotenia takto pripravených jedál, ktoré budú môcť kuchárky kedykoľvek využiť.

Stravovanie detí je veľká téma a zahŕňa celý komplex problémov a cieľov, na ktoré sa chceme zamerať a spoločne s odborníkmi z ministerstva sa pustiť do ich riešenia. Školenie personálu je len jedným z nich,“ uzavrela poslankyňa SaS Jarmila Hlagašová.

red, oš, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

RAŠI: Medicínsky nezmysel

Medicínsky nezmysel. Inak sa aktuálne celonárodné plošné testovanie, ktoré trvá deväť dní …