Domov Šport Jedinečný 100-karátový diamant spod Tatier. Pripomeňme si 10 najpamätnejších triumfov Petra Sagana

0
0

Iba vyvolená skupina z každej generácie dosiahne sto víťazstiev medzi profesionálmi v cestnej cyklistike. Slovenský rýchlik pridal svoje meno do historických kníh k Eddymu Merckxovi, Seanovi Kellymu či Tomovi Boonenovi. Z jeho generácie majú stovku na konte len Mark Cavendish, André Greipel a Alejandro Valverde.

Niektoré jeho triumfy boli prekvapivé, iné sa očakávali. Od jeho prvého po sté víťazstvo uplynulo 2739 dní, čo predstavuje necelých 8 rokov. Desať najvýznamnejších a najpamätnejších Saganových triumfov približujeme v časovom poradí, ako si ich pripisoval na svoj cyklistický účet.

1. Preteky: Paríž- Nice 2010 (3. etapa)

Písal sa dátum 10.3. 2010. Neubehli ani len 2 mesiace, čo si rýchlik zo Žiliny odkrútil premiéru v profesionálnom pelotóne a už zaujal celý cyklistický svet svojim víťazstvom na významných etapových pretekoch v krajine „galského kohúta“.

V koncovke rovinatej etapy, ktorá sa išla v krutom počasí, nedal najmenšiu šancu Rodriguezovi i Rochovi. Zaujímavosťou však je, že Peter pôvodne na týchto pretekoch nemal štartovať, no kvôli zraneniu Bodnara bol dodatočne dopísaný na súpisku.

2. Preteky: Okolo Švajčiarska 2011 (3. etapa)

Švajčiarsko patrí medzi najhornatejšie štáty Európy, preto už len pri pomyslení na „helvétsku“ krajinu je každému jasné, že prvotriedni šprintéri tu veľa vody nenamútia.

Spomínaná etapa bola enormne náročná aj pre vrchárov. Trasa viedla cez dva náročné alpské priesmyky, ktoré boli tvrdou skúškou pre každého.

Dvadsaťjedenročný Sagan sa vydal od začiatku do úniku a ani tam, kde sa cesta strmo dvíhala, za súpermi nestrácal. Taliana Damiana Cunega, ktorý mal asi 15-sekundový náskok, dostihol v krkolomnom zjazde. Pred cieľom ho prešprintoval.

3. Preteky: Okolo Poľska 2011 (celkový triumf)

Vyše 1100 kilometrová augustová porcia u našich severných susedov prináša rok čo rok zaujímavé súboje až do posledných chvíľ. Poľsko disponuje kratšími, ale strmšími stúpaniami, ktoré nespôsobujú mimoriadne veľké korekcie. Aj preto to bol boj o každú sekundu.

Napokon bol Sagan rýchlejší ako Talian Marcato a Ír Martin. V tom čase jazdec tímu Liqugas-Cannondale vyhral dve etapy – kopcovitú a horskú a potvrdil, že si môže trúfať aj na úspech v náročných etapových podujatiach. Ťažká tatranská etapa ho úplne vyčerpala, stratil v nej žlté tričko, no v poslednej ho získal späť.

4. Preteky: Vuelta a Espaňa 2011 (6. etapa)

Prvý raz štartoval mladší zo súrodencov Saganovcov na pretekoch Grand Tour, čo predstavovalo 3 týždne plné driny v počte 21 etáp. Jeho veľký deň prišiel 25. augusta. V šiestej etape z Úbedy do Cordóby sa tešil z prvého víťazstva na pretekoch takéhoto rangu.

5. Preteky: Tour de France 2012 (1. etapa)

Sagan sa na najvýznamnejšie preteky planéty neponáhľal. Tretí rok jazdil medzi profesionálmi, keď sa postavil na ich štart. Potom sa však konkurencia nestačila čudovať.

Z prvých šiestich etáp vyhral tri. Premiérový triumf si vychutnával 1. júla hneď v úvodnej na belgickej pôde – z Liege do Seraingu.

Pohral sa s celým pelotónom a s prehľadom dosiahol svoj dovtedy najväčší triumf. V špurte nedal šancu takým majstrom ako Cancellara a Boasson Hagen.

6. Preteky: Tour de France 2012 (3. etapa)

Výnimoční Petrovia – Sagan i Velits. Nevídaný finiš dvoch najúspešnejších slovenských cyklistov. Z nášho pohľadu najúspešnejšia etapa v histórii sa skončila víťazstvom Sagana a tretím miestom Velitsa.

Medzi nich sa vtesnal len Nór Hagen. Hoci všetci súperi išli naplno, Žilinčan sa im stále vzďaľoval a na cielovej páske mal taký náskok, že sa zahral na Forresta Gumpa.

7. Preteky: MS Richmond 2015

Grandióznym spôsobom získal titul majstra sveta. Jasným spôsobom potvrdil, že na pretekoch v zámorí sa mu obdivuhodne darí. V americkom Richmonde si 27. septembra vychutnával veľké ovácie.

Prežíval obrovskú radosť, úľavu i nesmiernu únavu. Dosiahol životný úspech v nekonečných pretekoch, ktoré merali 260 kilometrov!

8. Preteky: Okolo Flámska 2016

Triumf na jednom z monumentov má obrovskú hodnotu a Sagan by daný úspech vo svojej vitríne ocenení zaradil veľmi vysoko. Moment, na ktorý čakal niekoľko rokov sa stal skutočnosťou 3. apríla na jubilejnom 100. ročníku Okolo Flámska.

Dosiahol ho vo veľkom štýle. Trinásť kilometrov pred cieľom sa odpútal z vedúcej skupiny a po sólovej jazde vyhral s 22-sekundovým náskokom pred druhým Cancellarom.

9. Preteky MS Doha 2016

Hovorí sa, že ťažšie je obhájiť víťazstvo, ako ho prvý raz získať. Na čele pelotónu sa objavil ako blesk a prefrčal popri všetkých do cieľa.

Na páske zdolal superfavorita Cavendisha a 16. októbra sa stal druhý raz majstrom sveta. V katarskom púštnom pekle obhájil zlato. Podarilo sa mu to len ako šiestemu cyklistovi v 90-ročnej histórii MS.

10. Preteky: GP Québec 2017

Tak, ako sme začali náš rebríček jeho prvým triumfom, tak ho aj ukončíme dovedna posledným. Ten sa zrodil v piatok 8. septembra na kanadskom podujatí. Suverénne sa presadil v záverečnom špurte, v ktorom nedal šancu žiadnemu zo súperov.

Obhájil tak svoje minuloročné prvenstvo na týchto pretekoch a pridal k tomu aj jubilejné sté víťazstvo v profesionálnom pelotóne. V tejto sezóne má na konte 11 triumfov, z toho desať na podujatí World Tour.