Domov Šport VIDEO: Jedna z najväčších legiend NBA tragicky zahynula

VIDEO: Jedna z najväčších legiend NBA tragicky zahynula

0
0

Obrovský šok prišiel v nedeľu večer zo zámoria. Tamojšie médiá informovali o tragickej smrti jednej z najväčších legiend v histórii NBA. Na predmestí Los Angeles zahynul vo veku 41 rokov pri havárii helikoptéry bývalý hráč LA Lakers Kobe Bryant.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Smrť Bryanta oplakáva celý svet

Nielen v histórii NBA, ale vôbec v histórii svetového basketbalu, nebolo veľa lepších hráčov, ako práve on. Keď sa pred tri a pol rokmi lúčil s kariérou, fanúšikovia po celom svete smútili, no ďakovali legende za všetko, čo basketbalu dala.

Dnes je smútok a plač omnoho silnejší. S Kobe Bryantom sa celý športový svet lúči už nadobro. V nedeľu 26. januára ráno jeho život vyhasol pri leteckej tragédii.

Vyrastal v Taliansku

Rodák z Philadelphie strávil podstatnú časť svojho detstva v Taliansku. Jeho otec bol totiž profesionálnym basketbalistom a po tom, čo ukončil kariéru v NBA, odišiel hrať práve na Apeninský polostrov.

Najmä sicílske mesto Reggio Calabria ostalo v jeho srdci. Vďaka otcovi začal s basketbalom už v troch rokoch a hoci si neskôr v Taliansku obľúbil aj futbal, keď prišiel čas na výber jedného športu, basketbal vyhral.

A dnes môžeme povedať, že Kobe urobil dobre. V nasledujúcich rokoch sa totiž z neho stal jeden z najlepších basketbalistov, akí kedy po palubovkách behali.

Hviezda NBA

Do najlepšej basketbalovej ligy sveta, do NBA, bol draftovaný už zo strednej školy, v roku 1996. Už pred draftom bol v úzkom kontakte s LA Lakers, jeho najobľúbenejším basketbalovým tímom.

A hoci ho z 13. miesta draftovalo Charlotte Hornets, podľa predchádzajúcej dohody s Lakers, bol hneď vytrejdovaný práve do slnečnej Kalifornie. Tu vytvoril jednu z najlepších basketbalových dvojičiek s pivotom Shaquille O’Nealom.

Už od vstupu do NBA ukazoval Kobe svoj talent chladnokrvného zakončovateľa. Ako najmladší hráč v histórii sa stal pevnou súčasťou základnej zostavy LA.

Už vo svojej druhej sezóne si zahral Zápas hviezd. Vďaka jeho spolupráci s robustným pivotom O’Nealom sa stali Lakers v rokoch 2000- 2002 najlepším tímom ligy, keď vo finálových sériách nenašli tri roky po sebe premožiteľa.

Okrem týchto troch titulov získal Kobe v rokoch 2009 a 2010 ďalšie dva. V oboch prípadoch získal aj ocenenie najlepšieho hráča finálovej série (MVP Finals).

Rok predtým bol zas vyhlásený za najlepšieho hráča základnej časti NBA. Okrem toho sa dvakrát stal najlepším strelcom sezóny a počas svojej 20-ročnej kariéry sa až 18-krát predstavil v Zápase hviezd NBA.

Mimochodom všetkých 20 sezón svojej kariéry odohral za jediný tím, Los Angeles Lakers, čo je v zámorských súťažiach veľmi unikátne. Obe čísla, ktoré Kobe nosil, 8 i 24, Lakers slávnostne vyradili v decembri roku 2017.

Úspechy a rekordy

Úspechy zbieral Kobe Bryant aj na medzinárodných palubovkách. V drese USA sa predstavil na olympijských hrách v Pekingu 2008 i Londýne 2012 a má tak v zbierke dve zlaté olympijské medaily.

Kobe Bryant je stále držiteľom 21 rekordov v NBA. Len noc pred jeho smrťou ho LeBron James, ktorý aktuálne tiež oblieka dres LA Lakers preskočil v historickej tabuľke strelcov NBA a odsunul ho v nej na 4. miesto.

Bryant nastrieľal za svoju kariéru 33 643 bodov. S kariérou v NBA sa rozlúčil štýlovo. Vo svojom poslednom zápase, v apríli 2016 proti Utahu, zaznamenal 60 bodov.

Pamätných 81 bodov

Najpamätnejším zápasom Kobeho Bryanta, ktorým prepísal historické tabuľky, bol ten z 22. januára 2006, kedy zaznamenal v zápase s Torontom neuveriteľných 81 bodov, čo je doteraz druhý najlepší strelecký výkon histórie NBA (tým prvým je 100 bodov Wilta Chamberlaina z roku 1962).

Tragická smrť cestou na zápas

Miesto tragédie

Kobe Bryant tragicky zahynul 26. januára 2020 pri leteckom nešťastí. Jeho helikoptéra sa zrútila na predmestí LA v Calabasase. Pri nešťastí zahynulo celkovo 9 ľudí, okrem Kobeho aj jeho 13-ročná dcéra Gianna, ktorej odborníci predpovedali taktiež veľkú basketbalovú kariéru.

Okrem nich mali byť podľa zverejnených informácií na palubu aj dve dcérine spoluhráčky so svojimi rodičmi. Posádka mala mať namierené na zápas mladých basketbalistiek.

Kobe bol totiž trénerom dcérinho tímu v akadémii, ktorú na výchovu mládeže sám založil. S manželkou Vanessou mal Kobe ďalšie tri dcéry, najstaršia má 17, mladšia 3 a najmladšia sa narodila len v júni minulého roka.

S manželkou a dvomi najstaršími dcérami.

Na Kobeho sa nezabudne

Kobe Bryant bol legendou. Kobe Bryant zmenil basketbal a veľa preňho znamenal. Na jeho majstrovstvo sa nikdy nezabudne.

K mnohým smútiacim športovým fanúšikom sa pridáva aj redakcia týždenníka Koment. Odpočívaj v pokoji, legenda!

Najlepšie akcie Kobeho kariéry

ano, foto: SITA, internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…