Domov Zahraničie Joe Biden sa stal 46. prezidentom USA

Joe Biden sa stal 46. prezidentom USA

0
0

Demokrat Joe Biden sa minulú stredu stal novým prezidentom Spojených štátov amerických. Pred západným krídlom washingtonského Kapitolu zložil slávnostnú prísahu a stal sa tak 46. americkým prezidentom. Na tomto poste nahradil Donalda Trumpa reprezentujúceho Republikánsku stranu, ktorého v novembrových voľbách porazil.

Biden zložil prísahu do rúk predsedu Najvyššieho súdu USA Johna Robertsa. Počas prísahy mal ruku položenú na Biblii, ktorú držala jeho manželka Jill.

„Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj,“ povedal Biden, čím sa stal hlavou USA.

Slávnostnú prísahu krátko predtým zložila aj nová viceprezidentka USA Kamala Harrisová. Stala sa tak prvou ženou – viceprezidentkou Spojených štátov i prvou Afroameričankou a Američankou ázijského pôvodu na tomto poste.

Bez Trumpa a s prísnymi bezpečnostnými opatreniami

Biden, ako 46. prezident USA, vystriedal na tomto poste Donalda Trumpa, ktorého si bude história pamätať ako jedného z najkontroverznejších prezidentov v dejinách tejto zámorskej krajiny.

Okrem toho, že až do svojho definitívneho odchodu z Bieleho domu neuznal víťazstvo Bidena vo voľbách a snažil sa zvrátiť výsledky volieb, nezúčastnil sa ani na inaugurácii nového prezidenta. Stal sa tak piatym americkým prezidentom, ktorý nebol prítomný na prísahe svojho nástupcu.

S jeho menom sa bude spájať aj neslávne obsadenie Kapitolu jeho prívržencami, ktorí vtrhli do budovy 6. januára. Práve prezident Trump ich mal k tomu vyprovokovať svojimi prejavmi a vyhláseniami na sociálnych sieťach.

Obe komory Kongresu v tom čase zasadali s cieľom definitívne potvrdiť Bidenovo volebné víťazstvo. Počas nepokojov zahynuli celkovo piati ľudia.

Práve kvôli nepredvídateľnosti prívržencov odchádzajúceho prezidenta sprevádzali inauguráciu Bidena prísne bezpečnostné opatrenia, Pentagón v okolí sídla Kongresu nasadil až 25 000 príslušníkov Národnej gardy.

Oficiálne odovzdanie moci ovplyvnila i pandémia koronavírusu SARS-CoV-2, v dôsledku ktorej bol na nej obmedzený počet účastníkov i divákov. Štátnu hymnu na inaugurácii zaspievala americká speváčka Lady Gaga, na podujatí vystúpila aj Jennifer Lopezová.

Zvíťazila demokracia

Nový americký prezident vo svojom prvom prejave po zložení prísahy povedal, že „demokracia zvíťazila“. „Vôľa ľudu bola vypočutá a vôľa ľudu bola naplnená. Opäť sme sa naučili, že demokracia je vzácna a krehká. V túto hodinu, moji priatelia, zvíťazila,“ povedal Biden.

„Toto je deň Ameriky. Toto je deň demokracie. Deň histórie a nádeje, obnovy a odhodlania,“ uviedol, pričom poďakoval svojim predchodcom. V 21-minútovom prejave Biden načrtol výzvy, ktoré pred ním stoja. Poznamenal, že krajina prežíva „náročné“ obdobie, čím poukázal na pandémiu nového koronavírusu a hospodársky pokles.

V inauguračnom prejave sa takisto zaviazal, že porazí politický extrémizmus a domáci terorizmus. USA podľa neho čelia „vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme“.

Biden taktiež vyzval na tichú modlitbu za 400 000 obyvateľov USA, ktorí podľahli chorobe COVID-19. Američanov vyzval, aby boli jednotní v boji proti pandémii, s tým, že krajina musí dať politiku bokom.

Odsúdil tých, ktorí klamstvom získavajú moc. Zaviazal sa, že bude prezidentom všetkých Američanov, pričom bude bojovať aj za tých, ktorí ho nevolili. Nový prezident takisto vyzval občanov, aby „odmietli kultúru, v ktorej sú zmanipulované samotné fakty“.

Podpísal prvé nariadenia

Po inaugurácii Biden spoločne s viceprezidentkou Harrisovou navštívili Arlingtonský národný cintorín, aby vzdali poctu americkým vojakom padlým vo vojnách. Následne už nabrali smer Biely dom.

„Je to pocit, akoby som išiel domov,“ povedal Biden novinárom pri príchode do Bieleho domu. Do neho vstúpil po prvýkrát ako šéf exekutívy Spojených štátov.

Hneď v ten deň podpísal aj prvé výkonné nariadenia, medzi nimi povinné nosenie rúšok, ale taktiež opätovné pristúpenie USA k parížskej klimatickej dohode, od ktorej odstúpila Trumpova administratíva.

Joe Biden

V poradí 46. prezidentom Spojených štátov amerických je veterán americkej politiky a vo veku 78 rokov sa stal najstaršou nastupujúcou hlavou štátu v dejinách USA. Celým menom Joseph Robinette Biden Jr. sa narodil 20. novembra 1942 v meste Scranton v štáte Pensylvánia v katolíckej rodine predajcu automobilov ako najstarší zo štyroch súrodencov.

V roku 1961 ukončil prestížnu Archmere Academy v Claymonte. Históriu a politické vedy vyštudoval na Univerzite v Delaware v meste Newark, ktorú ukončil v roku 1965. Po získaní titulu bakalár ho v tom istom roku prijali na Syracuse University v štáte New York, kde získal v roku 1968 titul doktor práv.

Už na univerzite sa Joe Biden zaujímal o politiku. Inšpirovali ho najmä Martin Luther King, John F. Kennedy a Robert Kennedy. Po štúdiu si založil vlastnú právnickú firmu. Zároveň sa stal aktívnym členom Demokratickej strany.

V roku 1972 uspel po prvýkrát vo voľbách do amerického Senátu v štáte Delaware a vo veku 30 rokov sa stal šiestym najmladším americkým senátorom v histórii. V Senáte strávil nepretržite 36 rokov, až do januára 2009, keď na funkciu – ako novozvolený viceprezident USA – rezignoval.

Joe Biden sa stal prvým politickým predstaviteľom Spojených štátov, ktorý predložil v Kongrese USA návrh zákona zaoberajúci sa klimatickými zmenami. Niekoľko rokov pôsobil tiež ako predseda Výboru pre zahraničné vzťahy. Až do roku 2017 bol pravou rukou prezidenta Baracka Obamu.

Obaja sa stali počas ôsmich rokov spoločne strávených v Bielom dome blízkymi priateľmi. Počas svojej desaťročia trvajúcej politickej kariéry sa Biden uchádzal o prezidentskú kandidatúru dvakrát – v rokoch 1988 a 2008.

Oba pokusy boli neúspešné. Svoju kandidatúru zvažoval aj pred prezidentskými voľbami v roku 2016, ale napokon uvoľnil miesto Hillary Clintonovej ako demokratickej protikandidátke Donalda Trumpa.

Bývalý americký viceprezident 25. apríla 2019 oficiálne oznámil, že sa bude uchádzať o kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách a 18. augusta 2020 bol nominovaný ako prezidentský kandidát za Demokratickú stranu.

Vo voľbách 3. novembra 2020 porazil úradujúceho prezidenta Donalda Trumpa. Sám seba Biden označuje za následníka Baracka Obamu. Práve na jeho štýl chce nový prezident nadviazať, čo potvrdzujú aj viaceré mená v jeho nastupujúcej administratíve. Mnohí členovia už pôsobili v Obamovej vláde.

ano, TASR, foto: TASR/APNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…