Domov Zahraničie Johnson na rokovaniach s Merkelovou a Macronom neuspel

Johnson na rokovaniach s Merkelovou a Macronom neuspel

0
0

Minulý týždeň sa nový britský premiér Boris Johnson stretol s lídrami dvoch hlavných členských štátov EÚ so žiadosťou o vyriešenie spornej severoírskej poistky, no nepochodil ako si predstavoval.

Minulý pondelok britský premiér Boris Johnson požiadal listom predsedu Európskej rady Donalda Tuska, aby znovuotvoril rokovania o brexitovej dohode, najmä v otázke tzv. severoírskej poistky, ktorú považuje za protidemokratickú.

Samotná poistka má zabrániť, aby v prípade ďalších rokovaní po odchode Veľkej Británie z EÚ, nenastala tvrdá hranica medzi Írskom a Severným Írskom.

Oficiálna cesta k Merkelovej

S Angelou Merkelovou

Rokovania s nemeckou kancelárkou sa konali deň pred stretnutím s francúzskym prezidentom.

Samotné rokovania vniesli Johnsonovi malú nádej, keďže počas nich Merkelová naznačila, že nasledujúce dni môžu priniesť vzájomnú dohodu, ak všetky strany na tom spoločne zapracujú.

Čím myslela, že aj ťažké dohody sa môžu vyriešiť za krátky čas, pokiaľ všetky strany budú chcieť.

Rokovanie s Macronom bez úspechu

Johnsonova návšteva Paríža bola druhou časťou cesty, ktorej cieľom bolo prinútiť Európsku úniu, aby posunula svoju pozíciu k dohode o brexite.

Po rokovaniach medzi francúzskym prezidentom a britským premiérom predstúpili obaja pred novinárov, no aj keď stáli vedľa seba, hovoril každý o svojom.

Obaja sa pevne držali svojich línií, britský premiér Johnson požaduje, aby Európska únia znovu otvorila dohodu o brexite a francúzsky prezident Macron aj naďalej tvrdí, že to nie je možné.

Pohoda v Elyzejskom paláci

Návšteva Borisa Johnsona u francúzskeho prezidenta, hoci nepriniesla pre hosťa očakávaný efekt, sa niesla v uvoľnenej atmosfére. Až takej, že sa britský premiér v jednom okamihu pozabudol a vyložil si nohu na stôl.

Na to ho hostiteľ Macron priateľsky napomenul a Johnson hneď nohu zo stola zložil, pričom sa svojmu partnerovi ospravedlnil.

Nádej pre Johnsona

Britskí politológovia vidia ako hlavný výsledok jeho dvoch návštev v získaní nádeje pre jeho osobne, kedy jeho hlavný opozičný rival Jeremy Corbyn chystá na september hlasovanie o dôvere.

Johnson, takto získal karty pre svoju obhajobu a tiež argument pre váhavých poslancov, že dvaja hlavní lídri EÚ vidia možnosť, ako vyriešiť spornú poistku a odísť s EÚ s dohodou a teda nebudú hlasovať za jeho odvolanie.

Nemecký prezident je skeptický

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier si nemyslí, že by rokovania medzi EÚ a Veľkou Britániou mohli byť znova otvorené, on dokonca nie je ani úplne presvedčený Johnsonovou úprimnosťou ohľadne záujmu o nové rokovania.

Podľa neho ide Johnsonovi skôr o to, na koho zvaliť vinu, že sa mu nepodarí zmeniť severoírsku poistku v dohode s EÚ.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koronakríza znižuje počet cudzincov pracujúcich na Slovensku

Koronakríza znižuje počet cudzincov, ktorí na Slovensku pracujú. Kým ku koncu februára toh…