Domov Zahraničie Johnson obvinil EÚ z ohrozenia územnej celistvosti Spojeného kráľovstva

Johnson obvinil EÚ z ohrozenia územnej celistvosti Spojeného kráľovstva

0
0

Britský premiér Boris Johnson obvinil Európsku úniu z ohrozenia územnej celistvosti Spojeného kráľovstva. Zároveň vyzval Dolnú snemovňu britského parlamentu, aby podporila nový zákon, ktorý by porušil časti zmluvy o brexite.

Vláda premiéra Borisa Johnsona označuje spomenutý zákon za akúsi záchrannú sieť v prípade, ak by Spojené kráľovstvo a Európska únia do konca roka neuzavreli obchodnú dohodu.

Legislatíva, o ktorej samotná vláda priznala, že porušuje medzinárodné právo, vyvolala rozhorčenie v únii, britskej opozícii, aj medzi Johnsonovými straníckymi kolegami.

Keďže vláda zatiaľ ani náznakom nehodlá ustúpiť zo svojich pozícií, rastú obavy, že by v priebehu niekoľkých týždňov mohli stroskotať rokovania o obchodnej dohode medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom.

„Oni (EÚ) nám hrozia rozdelením colných hraníc v celej našej krajine a rozdelením našich vlastných pozemkov. Žiadny britský premiér, vláda ani parlament by nikdy nemohli také niečo akceptovať,“ uviedol.

Poruší medzinárodné právo a poškodí reputáciu krajiny

Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je uzavrieť obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.

Premiér Boris Johnson však v pondelok uviedol, že ak nedosiahnu dohodu do európskeho samitu, ktorý je naplánovaný na 15. októbra, obe strany by mali ísť ďalej a prijať to, že Británia odíde zo spoločného trhu bez dohody.

Zástupcovia EÚ trvajú na tom, že rokovania treba uzavrieť do konca októbra.

Kontroverzný zákon sa týka takzvaného Severoírskeho protokolu, ktorý je zameraný na to, aby medzi Severným Írskom a Írskou republikou zostali otvorené hranice.

Kritici upozorňujú, že navrhovaná legislatíva porušuje medzinárodné právo a poškodí medzinárodnú reputáciu krajiny. Únia tiež varovala, že v prípade potreby podnikne právne kroky.Bývalí premiéri sú proti

Plán vlády Borisa Johnsona medzičasom skritizovali piati bývalí britskí premiéri – Theresa Mayová, John Major, Tony Blair, Gordon Brown a najnovšie aj David Cameron.

Podľa BBC sa očakáva, že legislatíva by v Dolnej snemovni britského parlamentu mohla prejsť, no v neskorších fázach schvaľovacieho procesu, najmä v Snemovni lordov, narazí na problémy.

Cameron má podľa vlastných slov „pochybnosti“ o návrhu a zároveň poznamenal, že porušenie medzinárodnej dohody by malo byť „úplne poslednou možnosťou“.

red, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

75 rokov budovania mieru a bezpečnosti vo svete

24. októbra si svet pripomína Deň OSN. Ten má symbolizovať historický okamih, kedy do plat…