Domov História Najznámejšia kreslená postavičky oslavuje

Najznámejšia kreslená postavičky oslavuje

0
1

Najslávnejší myšiak Mickey, ktorý vzišiel z dielne Walta Disneyho sa dožíva významného jubilea. Odo dňa, kedy sa prvýkrát predstavil svetu uplynulo už 93 rokov. Za ten čas stihol osloviť niekoľko generácií detí, ktoré ho aj napriek jeho pokročilému veku stále obdivujú a sú jeho vernými fanúšikmi.

Zajac sa premenil na myšiaka

Cesta k vytvoreniu slávneho myšiaka Mickeho začala omnoho skôr ako sa prvýkrát ukázal svojim fanúšikom. Jeho predchodcom sa stal králik Oswald, ktorého podoba s Mickeym nie je vôbec náhodná.

Ten sa v karikatúrach a krátkych filmoch začal objavovať už v roku 1927 a stal sa najväčším úspechom dovtedajšej kariéry Walta Disneyho.

Už o rok neskôr jeho kariéru skrížil spor s Charlesom Mintzem, ktorý spolu s postavičkou odišiel do Universalu. Walt Disney si teda povedal, že vytvorí novú postavičku, ktorá bude výhradne jeho.

Mickey vznikol vo vlaku

Walt Disney sa myšlienky vytvoriť novú svetovú hviezdu nechcel vzdať. Pri jednej z jeho ciest vlakom z New Yorku sa rozprával s manželkou o novej nádejnej celebrite.

To, že ňou bude myšiak, ho vraj napadlo počas toho, ako videl v odpadkovom koši vo svojej garáži vyvádzať myši. Jednu z nich údajne chytil do rúk a snažil sa ju nakresliť.

Svojej novej inšpirácii dal meno Mortimer, ktoré sa však jeho manželke nepozdávalo a tak vzniklo nové meno, pod ktorým ho už čoskoro spoznal celý svet.

S jeho vytvorením mu pomohol jeho spolupracovník Ub Iwerks, ktorý niekoľko týždňov pracoval na maľovaní kreslenej postavičky a jej prvých príbehoch.

Mickey prvýkrát na obrazovke

Historická premiéra filmu, v ktorom sa po prvýkrát objavil myšiak Mickey sa uskutočnila 18. novembra 1928 v New Yorku. Počas premiéry sedel jeho tvorca medzi obecenstvom a pozorne sledoval reakcie ľudí.

Chcel totiž vedieť, ktoré situácie sú publiku smiešne a ktoré ich naopak nerozosmiali. Vďaka tomu v ďalších snímkach vedel, čo má vynechať a ktorým smerom sa vydať.

Zmeny vo výzore

Výzor myšiaka Mickeyho je niečo, čo je dobre známe snáď každému na svete. Červené šortky, žlté topánky, veľké uši a príznačné biele rukavičky. Práve so spomínanými rukavičkami sa spája zaujímavý príbeh.

Pri prvej premiére filmu mali jeho ruky ešte čiernu farbu. Kvôli čiernobielej technike boli ale zle rozpoznateľné pohyby jeho rúk a preto tvorca pristúpil k zmene.

Od tej doby má myšiak aj napriek pokročilej farebnej televízii na rukách biele rukavice. Celková zmena jeho vzhľadu teda súvisí s pokročilejšou technikou, no základy ostali pôvodné.

Vďaka modernejším technológiám sa myšiak, aj napriek deviatim krížikom na chrbte, môže pýšiť na pohľad mladším vzhľadom.

Keď myšiak prvýkrát prehovoril

V prvých filmoch s myšiakom Mickeym by ste na jeho slová čakali zbytočne. Mickeyho by ste v nich počuli len pískať, smiať sa a plakať. Prvé slová prišli v roku 1929 vo filme The Karnival Kid.

Tie úplne prvé boli: „Hot Dogs! Hot Dogs!“ No a kto iný mohol myšiakovi prepožičať hlas ako jeho otec Walt Disney.

Nerozlučná dvojica

No a čo by to bol za film s Mickeym, keby v ňom neúčinkovala jeho láska Minnie. Tá sa s myšiakom prvýkrát objavila vo filme Plane Crazy. Vtedy si títo dvaja animovaní miláčikovia dokonca dali aj pusu.

To, aký je medzi myškami vzťah, však mnoho ľudí nechápalo. V roku 1933 Walt Disney jednoznačne povedal, že Minnie je manželkou Mickeyho, hoci ich svadba nebola zachytená ani v jednom z filmov. Išlo teda zrejme o ďalší tajný celebritný sobáš.

Obľúbený na celom svete

Mickey si postupom času získaval fanúšikov na celom svete a s radosťou sa s nimi delil o svoje nové príbehy. Neskôr k nemu pribúdali ďalší nerozluční priatelia ako psy Pluto a Goofy, či káčer Donald.

Z čiernobielej postavičky sa v roku 1935 stal farebný hrdina. V roku 1940 sa už Mickey objavil v prvom celovečernom filme Fantasia, ktorý je uznávaným aj dnes.

V rozmedzí rokov 1928 až 1995 sa celkovo Mickey objavil v 130 animovaných krátkometrážnych filmoch, ôsmych celovečerných filmoch a desiatich televíznych seriáloch. Treba však povedať, že Mickey mal dlhú 30-ročnú pauzu medzi rokmi 1953 až 1983.

Hollywoodska hviezda

V roku 1978 sa myšiakovi dostalo nevídanej pocty. Pri príležitosti jeho 50. narodenín na Hollywoodsky chodník slávy pribudla hviezda s jeho menom.

Mickey sa tak stal prvou kreslenou postavičkou v histórii, ktorá sa objavila medzi reálnymi hviezdami na tomto chodníku.

Symbol Disneylandov

Ak ste niekedy zavítali do rozprávkového raja Disneyland, alebo ste aspoň videli obrázky z tohto parku, určite vám neušlo, že práve Mickey je jeho symbolom. Či už teda zavítate do Orlanda, Paríža, Hong Kongu, Šanghaja, či Kalifornie, všade na myšiaka narazíte.

A to hneď niekoľkokrát. V parku sa totiž pohybuje niekoľko takýchto myšiakov. Zaujímavosťou je, že podmienky na to, aby ste myšiaka mohli stvárňovať sú skutočne prísne.

Myšiakovi sa teda aj po rokoch dostáva pocty, o ktorej sa jeho tvorcovi snáď ani nesnívalo. Všetko je ale možné v prípade, že si idete cieľavedome za svojím snom.

Aj samotný Walt Disney v roku 1954 vyhlásil: „Nikdy nezabudnite, že všetky tieto veci začali snom a myšou“.

puma, foto: internetNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Objavte krásu Zakaukazských krajín

Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan sú krajiny nachádzajúce sa východne od Turecka. Keďže le…