Domov Kultúra Július Jakoby groteskne o realite

Július Jakoby groteskne o realite

0
0

Už ubehlo takmer tridsať rokov od momentu, keď nás navždy opustila legenda východoslovenského výtvarníctva 20. storočia, Július Jakoby. Diela Júliusa Jakobyho (1903-1985) sú zastúpené vo všetkých významných galériách na Slovensku, ale aj v Národnej galérii v Prahe a Budapešti.

Jeho jedinečnosť spočíva v jeho nenapodobniteľnom rukopise. Moderný expresionista, stvárňoval život groteskne a symbolicky, typickým spôsobom pre jeho umelecké videnie.

Kľúčový rok 1929

Košický rodák sa síce zapísal v roku 1922 na Vysokú ekonomickú školu v Budapešti, no ešte v tom istom roku prešiel na súkromnú Slobodnú kresliarsku a výtvarnú školu  A. Podolínyiho v tomto meste.

Navštevoval večerné kurzy kresliarskej školy E. Króna. S úspechom vystavoval na výstave jej poslucháčov v roku 1924. Za kľúčové je považované jeho obdobie od roku 1929. V tomto období si začal vytvárať moderný expresionistický rukopis.

Kedysi lacný, dnes nedostupný

Jakobyho  diela prešli rôznymi pohľadmi odbornej i laickej verejnosti. Ak sa pred pádom železnej opony dali kúpiť jeho obrazy za 1800 až 3000 korún československých, dnes je situácia úplne iná. V roku 2010 sa v aukcii jeho obraz s názvom Akt ženy (1932, Olej), vydražil za 98 tisíc Euro.

Július Jakoby: Pri rieke

Jeho oleje štandardných rozmerov sa predávajú do 40 tisíc Euro,  oleje väčších rozmerov do 120 tisíc Euro. Medzi jeho najznámejšie diela patrí okrem spomínaného Aktu ženy,  Útek do Egypta (okolo r. 1970, olej),  Portrét architekta (1962, olej), Veronika šatka(1975, olej na sololite), V meste (okolo r. 1955, olej) a Hrabáčky (okolo r. 1935-1940, olej).

Košický pustovník od roku 1968 nosil titul Zaslúžilý umelec. Podľa mnohých výtvarných teoretikov patrí Július Jakoby právom v pomyselnom rebríčku výtvarných osobností celého bývalého Československa do prvej desiatky.

Jozef Čibo, foto: webumenia.sk

 • VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

  Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
 • Keď Oscar putoval na Slovensko

  18. apríla 1966 sa slovenská kinematografia mohla tešiť z obrovského úspechu. Slovenský fi…
 • Top filmy roku 2019

  Pobyt v domácej karanténe si ľudia spríjemňujú rôznymi spôsobmi. Ak patríte medzi milovník…
 • Herecká kariéra Matta Damona

  Matt Damon je jedným z najuznávanejších hercov svojej generácie. Počas svojej kariéry prac…
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Cyklobus je späť!

Bezpečnostné opatrenia v ostatných mesiacoch zasiahli do našich každodenných životov. Ovpl…