Domov Zahraničie Južná Kórea chce posilniť spoluprácu s krajinami V4

Južná Kórea chce posilniť spoluprácu s krajinami V4

0
0

Prezident Kórejskej republiky Mun Če-in nariadil svojim poradcom, aby vynaložili väčšie úsilie na posilnenie obchodnej výmeny s krajinami Vyšehradskej štvorky (V4), teda Maďarskom, Českou republikou, Poľskom a Slovenskom. Podotkol, že ekonomiky krajín V4 v porovnaní so západoeurópskymi štátmi dynamicky rastú.

Mun vydal uvedený pokyn po návrate z pracovnej cesty v Európe, v rámci ktorej sa na summite v Budapešti stretol s premiérmi štyroch krajín Vyšehradskej štvorky, uviedol vo svojom príspevku na Facebooku tajomník prezidentskej kancelárie pre komunikáciu Pak Su-hjon.

Pak ďalej citoval slová Mun Če-ina o tom, že firmy si dobre uvedomujú, aké dynamické sú krajiny V4, no zdá sa, že ľudia a médiá to tak nevnímajú a vláda by mala ľudí o krajinách podrobne informovať a posilniť s nimi spoluprácu.

Existuje podobnosť

„V4 predstavuje najväčšiu destináciu investícií v Európskej únii a približne 650 juhokórejských spoločností tam už má zastúpenie,“ povedal Mun s tým, že v porovnaní so západoeurópskymi ekonomikami, ktoré stagnujú alebo sa prepadajú, tento región dynamicky rastie.

Podľa Pak Su-hjona juhokórejský prezident tiež uviedol, že Južná Kórea a tieto štyri krajiny sú si podobné v tom, že demokraciu si vydobyli po zvrhnutí vojenských autoritárskych režimov alebo komunizmu.

Stretnutie V4 + Južná Kórea

Premiéri krajín V4 sa minulý štvrtok v Budapešti stretli s prezidentom Kórejskej republiky Mun Če-inom. Schôdzka bola už druhým summitom vyšehradského zoskupenia s Kórejskou republikou na tejto úrovni.

Predsedovia vlád Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska s juhokórejským prezidentom hovorili o vzájomnej spolupráci a možnostiach jej zintenzívňovania, napríklad v oblastiach zelenej transformácie či inovácií. Témou bol aj boj proti pandémii COVID-19.

Juhokórejský prezident pricestoval do maďarského hlavného mesta v utorok, aby si uctil obete zrážky výletnej lode Viking Sigyn s vyhliadkovou loďou Hableány, na ktorej sa 29. mája 2019 plavila skupina kórejských turistov.

red, TASR, foto: facebookNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…