Domov Zahraničie K slobode médií a ochrane novinárov sa Slovensko hlási aj na medzinárodnej úrovni

K slobode médií a ochrane novinárov sa Slovensko hlási aj na medzinárodnej úrovni

0
0

Podľa rezortu diplomacie je zodpovednosťou vlády každého demokratického štátu zaistiť, aby mohli reportéri pracovať slobodne a v bezpečnom prostredí.

V predvečer Dňa boja za slobodu a demokraciu a 31. výročia Nežnej revolúcie, ktoré slávime 17. novembra, sa formou videokonferencie konalo prvé ministerské zasadnutia členských krajín Koalície pre slobodu médií.

Medzinárodné zoskupenie štátov vzniklo v roku 2019 z iniciatívy Kanady a Spojeného kráľovstva, pričom Slovensko sa ešte v tom istom roku stalo jej členom. Cieľom Koalície je podporovať slobodu médií a riešiť výzvy spojené s ochranou novinárov.

„Základy nášho demokratického štátu boli po roku 1989 postavené aj na tom, že slobodné médiá začali rozkvitať. Nástrojom totality je umlčiavanie médií a ukrývanie pravdy.

A práve nezávislé médiá nám pomáhajú odhaľovať zárodky pokusov o zavedenie autoritárskeho režimu.

Bez novinárov by sme neuspeli, pretože práve oni pomáhajú liberálnej demokracii prežiť,“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus.

Vážne výzvy priniesla aj pandémia

Slovensko si podľa neho od roku 1989 prežilo veľa bolesti a čelilo mnohým prekážkam. A to nielen v deväťdesiatych rokoch, ale aj nedávno, v roku 2018, keď mladý investigatívny novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica Martina Kušnírová zaplatili tú najväčšiu cenu.

„Nikdy na to nezabudneme. Takáto tragédia sa už nesmie zopakovať. Vzdávam veľkú úctu všetkým predstaviteľom médií, ktorí boli zabití alebo napadnutí za to, že si robili svoju prácu,“ dodal M. Klus.

V rámci ministerského zasadnutia Koalície pre slobodu médií sa predstavitelia štyridsiatich členských krajín zhodli, že pandémia ochorenia COVID-19 postavila médiá pred náročné výzvy.

Okrem finančných problémov je to aj šírenie nebezpečných dezinformácií, hoaxov či nenávistných prejavov nielen voči etnickým a náboženským skupinám, ale aj obhajcom slobody a demokracie.

md, foto: MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 31-32/2021: Cenné kovy na olympiáde, zablokovaná Bratislava či kritizovaná dôchodková reforma

Prvý týždeň olympijských hier v Tokiu vyniesol Slovensku tri medaily. Zuzana Rehák Štefeče…