Domov Slovensko Kalamita skomplikovala „dušičkové povinnosti“

Kalamita skomplikovala „dušičkové povinnosti“

0
0

Ten, kto sa rozhodol splniť si „dušičkové povinnosti“ v predstihu a položil sviečky a vence na hroby zosnulých už minulú sobotu, si v nedeľu pravdepodobne búchal hlavu o stenu. Svoje vence pravdepodobne už nenájde.

Takmer celé územie Slovenska totiž zastihol uplynulý víkend mimoriadne silný vietor, ktorý miestami bral všetko, čo mu stálo v ceste. Strhnuté strechy, popadané stromy, prerušené dodávky elektrickej energie.

Presne tak vyzerala nedeľa na našom území. Komplikácie spojené s počasím hlásili zo západného, stredného i severného Slovenska.

Zavreté cintoríny a výpadky elektriny

V hlavnom meste dokonca z bezpečnostných dôvodov uzatvorili cintoríny, čo značne nahnevalo mnohých ľudí, ktorí sem, aj napriek výrazne nepriaznivému počasiu, merali cestu.

Práve na západnom Slovensku hlásili aj množstvo popadaných stromov na cestách, čo značne skomplikovalo dopravu v regióne. Extrémne silný vietor spôsobil na viacerých miestach aj výpadok elektrickej energie.

Ten znepríjemnil nedeľu aj ľuďom na strednom Slovensku. Obnovenie dodávky elektriny komplikovali náročné podmienky – silný vietor a dážď.

Meškanie vlakov a zasahujúci hasiči

Počasie spôsobovalo problémy aj na železničných tratiach. V niektorých úsekoch dokonca prerušili spojenia. Meškanie vlakov dosahovalo aj 120 minút. Problémy spôsobené extrémnym počasím odstraňovalo priamo v teréne viac ako 800 profesionálnych a dobrovoľných hasičov.

Najviac zásahov bolo v Trnavskom kraji, až 120. Prezídium Hasičského a záchranného zboru informovalo, že celkovo zasahovali hasiči pri 550 prípadoch.

Snehom pokrytý sever

Územie severného Slovenska zasypal ešte navyše sneh. Najvyššia pokrývka snehu je na Lomnickom štíte, a to až 80 centimetrov. Na Štrbskom Plese je 39 cm a na Chopku v Nízkych Tatrách 24 cm.

Obete v okolitých krajinách

Silné búrky zasiahli strednú a severnú Európu, pričom v Nemecku, Poľsku a v Českej republike zabili najmenej šesť ľudí.

ano, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …