Domov Slovensko Kalavská vo funkcii končí. Jedným z dôvodov je aj Fico

Kalavská vo funkcii končí. Jedným z dôvodov je aj Fico

0
0

Šéfka rezortu zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) sa počas minulého týždňa, 9. decembra, rozhodla podať demisiu. Hlavným dôvodom podania demisie ministerky malo byť, že vláda 4. decembra stiahla z rokovania jej návrh stratifikácie nemocníc. Dôvod však nebol len jeden.

Demisia Andrey Kalavskej nebola podaná iba na základe nevydareného návrhu stratifikácie nemocníc. Kalavská necítila podporu strany, ktorá ju do pozície ministerky nominovala.

Podporu nemala ani od predsedu strany Roberta Fica, ktorý jej od leta odkazoval, že jej reformu nepodporí. Oponovať Ficovi sa tak zrejme nevypláca.

Odbornosť šla bokom

Andrea Kalavská avizovala už od vstupu do funkcie 22. marca 2018, že do rezortu zdravotníctva chce priniesť odbornosť a nahradiť tak politiku, ktorá nemusí byť vždy efektívna.

Demisiu však podala práve preto, že niektorí ľudia od politických cieľov upustiť nechcú. „Nebolo to len pre stratifikáciu. To bolo o tom, že niekto povýši politiku nad odbornosť.

To je vízia, idea, že keď niečomu veríte, malo by to byť odborné. Preto som išla za ministerku, že som chcela niečo zmeniť,“ vyjadrila sa ministerka.

Hovorila o tom, že chcela priniesť víziu a nasmerovať zdravotníctvo správnym smerom. Chcela upustiť od čiastkových zmien. Práve stratifikáciu vnímala ona i odborné kruhy ako ideálny spôsob pomoci slovenskému zdravotníctvu.

Fico bol proti

Už v lete predseda Smeru Kalavskej odkázal, že jej reformu nemocníc nepodporí. Dokonca sa vyjadril, že mu opľula ruku, pretože nepristúpila na jeho podmienku, že reforma musí prejsť ako ústavný zákon.

Pred pár týždňami sa na margo vyjadrení Kalavskej vyjadril, že nemá patent na rozum a poslanci nie sú jej sluhami. Fico teda úplne odignoroval tvrdenia odbornej – lekárskej obce.

Podporu strany nemala ministerka ani pri zmenách v očkovaní pri dlhodobej starostlivosti.

„Že to niekto zmietol zo stola, to sa mi zdalo neférové nielen voči mne, ale voči všetkým ľuďom, ktorí na tom robili – odborným spoločnostiach, docentom, profesorom, analytikom,“ dodala Kalavská a povedala, že ak už niekto nepočúva odborné argumenty, nie je možné uspieť.

Nahradí ju Pellegrini

Andrea Kalavská už doručila demisiu aj prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá ju v utorok tento týždeň prijala a dočasne poverila vedením rezortu zdravotníctva premiéra Petra Pellegriniho. Ten ho pravdepodobne povedie až do volieb, resp. do vzniku novej vlády.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…