Domov Slovensko VIDEO: Kaliňák ohlásil svoju demisiu

VIDEO: Kaliňák ohlásil svoju demisiu

0
0

Minister vnútra Robert Kaliňák v pondelok ohlásil svoj odchod z ministerskej stoličky. Po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej žiadali tento krok opozičné strany, ľudia pochodujúci Za slušné Slovensko a dokonca aj koaliční partneri SMERu-SD.

Minister Kaliňák sa už dlhodobo nachádza pod paľbou kritiky, ktorá bola najvýraznejšia počas kauzy Bašternák a vyvrcholila po dvojnásobnej vražde pred tromi týždňami.

Napriek tomu, že podľa mnohých mal minister vnútra odstúpiť už dávno, stalo sa tak až tento pondelok. Robert Kaliňák však podľa svojich slov neodstupuje pre kauzy spájané s jeho menom, ale pre to, aby ukľudnil napätú situáciu v spoločnosti.

„Stabilita musí byť zachovaná a vnímam pozorne nielen situáciu v spoločnosti, ale aj požiadavky koaličných partnerov. Preto som sa rozhodol, že na svoju funkciu podpredsedu Vlády SR a ministra vnútra rezignujem. Verím, že aj týmto mojím krokom pomôžem k zachovaniu stability v krajine.“

Kaliňákova hlava nestačí

Kaliňákov odchod privítali opozičné strany, koaličný partner Most‑Híd a aj organizátori protestov Za slušné Slovensko, avšak v tejto situácii už nestačil nikomu.

Podľa najsilnejšej opozičnej strany SaS mala Kaliňákova rozlúčková reč zaznieť už pred rokmi. „Kaliňák premárnil všetky príležitosti na slušný odchod. Dnes to nie je nič iné, len taktizovanie strany Smer‑SD, ktorá sa potápa a rozpadá,“ uviedli liberáli vo svojom stanovisku.

„Odchod Roberta Kaliňáka považujeme len za prvý krok v očiste slovenskej politiky od korupcie a prepojení na ľudí blízkych mafii,“ povedal líder strany OĽaNO Igor Matovič.

„Náš postoj bol jasný a známy už viac ako týždeň. Sme radi, že hlas Mosta‑Híd bol vypočutý a Smer bol schopný pristúpiť na personálnu výmenu na takomto dôležitom poste,“ uviedla zas strana Most‑Híd.

Na druhej strane premiér Robert Fico sa ministrovi Kaliňákovi poďakoval za jeho 10-ročné ministrovanie, pričom to bol podľa neho jeden z najtalentovanejších ministrov, akého mal kedy vo vláde a doplnil, že „odchod Roberta Kaliňáka chápem predovšetkým ako jeho osobný príspevok k stabilite, udržaniu demokracie a možnosti pokračovať v pozitívnej politike pre ľudí.“

Situácia sa však neupokojila. Napriek Kaliňákovmu odchodu opozícia, organizátori protestov a aj niekoľkí členovia Mostu‑Híd žiadajú naďalej pád Roberta Fica a celej jeho vlády.

Politická kariéra Roberta Kaliňáka

Kariéra Roberta Kaliňáka začala v roku 2002, kedy bol po prvýkrát zvolený za poslanca Narodnej rady SR. V tomto volebnom období bol aj predsedom výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

Po parlamentných voľbách 2006 sa jeho strana SMER dostala do vlády a on sa stal ministrom vnútra a podpredsedom vlády. Z tohto volebného obdobia si odniesol aj kauzy „Hedviga Malinová“, či „vyvezenie výbušniny do Írska počas tréningu bezpečnostných zložiek“.

Počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010-2012 bol opäť poslancom NR SR a predsedom výboru na kontrolu SIS. Opätovne sa stal šéfom rezortu vnútra v roku 2012 v jednofarebnej vláde Roberta Fica a potom aj v súčasnej koaličnej vláde, ktorá vznikla po voľbách 2016.

Za toto obdobie ho neslávne preslávila najmä kauza „Bašternák“, kvôli ktorej čelil aj odvolávaniu v parlamente. Väz mu napokon zlomila až vražda novinára Kuciaka a jeho snúbenice a tlak, ktorý na neho vytvorila opozícia spoločne s protestujúcimi v uliciach, nakoniec neustál a pre pokoj v koalícii odstúpil.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…