Domov Slovensko Kandidáti na ústavných sudcov sú známi, aj s Ficom a Procházkom

Kandidáti na ústavných sudcov sú známi, aj s Ficom a Procházkom

0
0

Národná rada SR bude na schôdzi 29. januára voliť konečných kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR, ktorých postupne navrhli všetky zákonom stanovené inštitúcie.

Pondelok 7. januára bol posledným dňom, kedy na Ústavnoprávny výbor Národnej rady SR mohli prísť návrhy na kandidátov na ústavných sudcov. Celkovo sa ich napokon nazbieralo 40. Na Ústavnom súde SR z týchto kandidátov nahradia až 9 z 13 sudcov pléna.

Ústavný súd Slovenskej republiky

Je nezávislým súdnym orgánom slúžiacim na ochranu ústavnosti Slovenskej republiky. Postavenie súdu a jeho sudcov upravuje Ústava Slovenskej republiky.

Rozhoduje o súlade právnych predpisov, zákonov s právnymi predpismi Ústavy SR. Rozhoduje aj v prípade sťažností podaných fyzickými či právnickými osobami proti rozhodnutiu orgánov verejnej moci. Ústavný súd sídli v Košiciach.

Mená sú známe

Medzi kandidátmi sú aj zaujímavé mená z politického prostredia. V posledný možný deň prišiel návrh od podpredsedu parlamentu Martina Glváča, ktorý nominoval bývalého premiéra Roberta Fica.

„Navrhol som človeka, ktorý má najširší životopis a podľa mňa keby išlo o skúsenosti a právne vzdelanie a publikačnú činnosť, bude to jednotka,“ uviedol Glváč.

O miesto sudcu na ústavnom súde sa bude uchádzať aj dlhšie avizovaný Radoslav Procházka, bývalý predseda strany #Sieť. Meno Radoslav Procházka navrhol aktuálne nezaradený poslanec NR SR a bývalý minister kultúry Marek Maďarič.

Navrhnutými kandidátmi sú aj Peter Kresák, ktorý je aktívnym poslancom zastupujúcim stranu Most- Híd, bývalý ústavný sudca Ján Drgonec či predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban.

Priebeh voľby

Všetci známi kandidáti budú následne vypočutí pred Ústavnoprávnym výborom NR SR. Vypočúvanie by sa malo začať 23. januára a prítomný by mal byť aj prezident, prípadne vedúci pracovník Kancelárie prezidenta SR.

Pri vypočúvaní budú kandidáti prezentovať svoje pracovné skúsenosti a svoju publikačnú činnosť. Z celkového počtu navrhovaných kandidátov budú musieť poslanci NR SR zvoliť osemnásť mien, a teda dvojnásobok požadovaného množstva sudcov.  Z týchto osemnástich mien následne prezident vyberie 9 nových ústavných sudcov.

Kandidátov na ústavných sudcov navrhovali poslanci NR SR, vláda, predseda Súdnej rady, členovia Súdnej rady, predseda ústavného súdu, generálny prokurátor, verejný ochranca práva a tiež Advokátska komora a vedecké a vzdelávacie inštitúcie (dekani právnických fakúlt).

Sudcom ústavného sudcu sa môže stať občan SR, ktorý má vysokoškolské právnické vzdelanie, vek minimálne 40 rokov, 15 rokov právnickej praxe a spĺňa podmienku voliteľnosti do NR SR.

Denis Ruščák, foto: ÚS SR

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kameň-papier-nožnice s letiskovým pracovníkom

Pracovníci letiska sú väčšinou nenápadní a ak sa o nich hovorí, tak väčšinou v tom horšom …