Domov Zahraničie Katalánsko v zajatí pochodov slobody

Katalánsko v zajatí pochodov slobody

0
0

Po tom, ako Španielsky najvyšší súd odsúdil bývalých katalánskych lídrov na trest odňatia slobody za protištátnu činnosť v súvislosti so snahou o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017, sa Katalánci rozhodli vyjsť do ulíc a protestovať proti tomuto rozhodnutiu.

Katalánsko bolo celý minulý týždeň ochromené protestmi a pochodmi slobody, čím sa jasne postavili proti rozhodnutiu Španielskeho najvyššieho súdu, ktorý odsúdil deviatich bývalých katalánskych lídrov a aktivistov za protištátnu činnosti v súvislosti so snahou o jednostranné vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017.

Ulice Barcelony zaplavili demonštranti

Tisíce podporovateľov nezávislosti počas uplynulého týždňa blokovali hlavné cesty v Barcelone a okolí a dokonca koncom týždňa vyhlásili generálny štrajk, ktorý zvolali odbory za nezávislosť.

Z viacerých kútov Katalánska predchádzajúce dni postupne pochodovali protestujúci smerom do Barcelony. Napokon sa päť samostatných pochodov slobody spojilo do jednej masívnej demonštrácie.

Miestna polícia odhadla, že demonštrantov bolo viac ako pol milióna. Vyhlásenie generálneho štrajku viedlo k zrušeniu letov, zatvoreniu obchodov, ale aj zatvoreniu niekoľkých významných turistických atrakcií.

Polícia varovala ľudí aj v anglickom jazyku, kedy hlavne turistov vyzývali, aby sa nepribližovali do centra mesta. Ochromená bola aj verejná doprava a celkovo boli pochodmi slobody blokované nielen mnohé hlavné cesty, ale aj diaľnice.

Nočné násilnosti ochromili Katalánsko

Najhoršie boli nočné násilnosti, keď radikálni demonštranti útočili na políciu a tiež sa pokúšali dostať do budovy španielskej vlády v Barcelone a tiež demonštrovali pred budovou policajného veliteľstva.

Demonštranti použili aj hrubé násilie, vytvárali barikády, hádzali zápalné fľaše a tiež zapaľovali popolnice na ulici. Polícia odpovedala slzným plynom a gumovými projektilmi. Po týchto stretoch skončilo dokopy viac ako 500 zranených.

Celonárodné súvislosti

Rozhodnutie Španielskeho najvyššieho súdu uvrhlo katalánsky spor do pozornosti aj širšej politickej diskusie, keďže Španielsko smeruje už za posledné roky k štvrtým parlamentným voľbám, ktoré sa budú konať 10. novembra tohto roka.

Španielsky premiér Pedro Sánchez kritizoval separatistické protesty no zároveň aj čelil kritike zo strany opozičných strán, že nechal násilnosti zájsť tak ďaleko.

Brusel zatiaľ nevydal bývalého katalánskeho prezidenta

Nateraz nie je jasné, či belgické úrady vydajú bývalého katalánskeho prezidenta Carlesa Puigdemonta, ktorý teraz žije v exile v Bruseli.

Puigdemont od neúspešného pokusu o vyhlásenie nezávislosti Katalánska v roku 2017 žije v exile, najskôr v Nemecku a teraz v Belgicku.

Španielsko žiada o jeho vydanie, pretože je obvinený zo vzbury ako aj sprenevery verejných prostriedkov.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…