Domov Zahraničie Katalánsko vyhlásilo nezávislosť

Katalánsko vyhlásilo nezávislosť

0
0

Katalánsky regionálny parlament vyhlásil minulý týždeň nezávislosť, centrálna španielska vláda zakročila proti tomuto protiústavnému kroku a rozpustila ako regionálnu vládu tak aj regionálny parlament a vyhlásila nové regionálne voľby.

V Katalánsku sa 1. októbra 2017 konalo referendum o nezávislosti, v ktorom aj napriek odporu centrálnej vlády a protiústavnosti referenda, hlasovali Katalánci za nezávislosť.

V referende sa 92 percent obyvateľov Katalánska vyslovilo za nezávislosť, no účasť dosiahla len 43 percent. Referendum vyhlásil španielsky ústavný súd za protiústavný.

Vývoj vyhlásenia nezávislosti

Po uskutočnení referenda, katalánsky regionálny prezident Carles Puigdemont podpísal vyhlásenie nezávislosti, no pozdržal toto vyhlásenie o niekoľko týždňov, kedy zároveň požiadal centrálnu španielsku vládu o ďalšie rokovania.

Vzájomné spory však vyvrcholili koncom minulého týždňa, kedy katalánsky regionálny parlament, ktorý má 135 členov, prostredníctvom 70 hlasov prítomných poslancov odhlasoval vyhlásenie nezávislosti. Opoziční poslanci na protest opustili rokovaniu miestnosť.

Postup centrálnej vlády

Centrálna vláda v Madride tak ako avizovala, zakročila proti regiónu, ktorý postupuje v rozpore s centrálnou španielskou ústavou a aplikovala článok 155 španielskej ústavy, ktorým odvolala regionálnych lídrov z funkcií a následne aj vypísala nové voľby do regionálneho parlamentu na 21. decembra tohto roka.

Španielskej vláde sa tiež podarilo prevziať moc nad zásadnými zložkami moci v Katalánsku.

Prezident regionálnej vlády Carles Pugdemont.

Článok 155 španielskej ústavy

Článok 155 španielskej ústavy umožňuje zasiahnuť do záležitostí jedného zo 17 autonómnych regiónov krajiny v prípade, že si neplní povinnosti vyplývajúce z ústavy alebo iných zákonov a koná takým spôsobom, ktorý vážne podkopáva záujmy Španielska, následne môže centrálna vláda prijať potrebné opatrenia, aby donútili regionálnu vládu, aby dodržiavala a ochránila stanovené záujmy.

Medzinárodné konsekvencie

Zatiaľ žiadna veľmoc ani menšie štáty, vrátane Slovenska, nepodporili vyhlásenie nezávislosti Katalánska a neuznali ho. Zatiaľ sa všetci vyjadrujú za podporu nedeliteľnosti a teritoriálnej integrity Španielska a uznávajú len centrálnu španielsku vládu ako partnera pre rokovania.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

V „bubline“ skončila jedna éra a aj tím, ktorý neprehral

Basketbalová NBA, ktorá si pre svoje dokončenie aktuálnej sezóny zvolila areál Disney Worl…