Domov Slovensko Kauza Dankovho titulu bez odpovedí

Kauza Dankovho titulu bez odpovedí

0
0

Téma vzdelania šéfa národniarov Andreja Danka je aktuálna približne posledné dva mesiace. Líder SNS hovorí o tom, že politika na akademickú pôdu nepatrí.

Jeho toľko žiadaná rigorózna práca, vďaka ktorej získal titul JUDr., vraj nie je utajená a svoje dosiahnuté vzdelanie získal na základe vtedajšej platnej legislatívy. Preukázať svoje vzdelanie by teda pre predsedu parlamentu nemal byť problém.

Čo na titule Andreja Danka nesedí?

Jeho životopis mlčí. Andrej Danko je riadnym absolventom Univerzity Komenského v Bratislave. Tu ukončil magisterské štúdium a obhájil svoju diplomovú prácu. Pred jeho menom však stojí titul JUDr.

Slovenská advokátska komora potvrdila, že šéf NR SR absolvoval rigorózne konanie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. Paradoxom však je, že toto vzdelanie vo svojom životopise neuvádza.

Ani po jeho nedávnych vyjadreniach nie je jasné, ako to s titulom JUDr. vlastne je. Danko sa vyjadril, že ukončil doktorandské štúdium. Týmto však získal titul PhD. a akademický titul JUDr. môže získať iba vďaka rigoróznemu konaniu.

Rektor univerzity Danka vyzval

Vladimír Hiadlovský ako rektor Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici vyzval predsedu NR SR, aby svoju rigoróznu prácu sprístupnil. Záujem médií totiž spôsobil, že Danko 21. septembra požiadal vedenie UMB, „aby táto práca nebola poskytovaná, vypožičiavaná, ani žiadnym spôsobom verejne sprístupňovaná iným osobám,“ píše sa v žiadosti.

Dovtedy však jeho práca bola k nahliadnutiu v univerzitnej knižnici, ako každá iná. UMB sa vyjadrila, že musí rešpektovať žiadosť autora rigoróznej práce.

Práca totiž spadá pod autorský zákon a vedenie univerzity žiadosti autora musí vyhovieť. Univerzita je však konaním predsedu parlamentu pohoršená, pretože táto skutočnosť rozhodne kredit univerzity nezdvihne.

Povedali aj to, že ide o neštandardný postup. Hovorca predsedu parlamentu Tomáš Kostelník povedal, že kompetentné (oprávnené) osoby majú k práci kedykoľvek prístup.

Protest, plagiátorstvo a trestné oznámenie

Študentská iniciatíva Nie je nám to jedno organizovala pred centrálou SNS protest, kde žiadali Danka, aby rigoróznu prácu zverejnil. Pohoršenie vzbudzuje aj fakt, že existujú záznamy o inej práci s rovnakým názvom a počtom strán ako údajná Dankova.

Pokojne by tak mohlo ísť o plagiátorstvo. „My sa za svoje práce nehanbíme. Ak nemá dosť odvahy pochváliť sa s tou svojou a vyvrátiť tak podozrenia z plagiátorstva a iného, nemá nárok byť druhým najvyšším ústavným činiteľom,“ uviedli organizátori protestu Juliána Horváthová a Marián Kotovský.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová podala na Generálnej prokuratúre trestné oznámenie v spojitosti s predmetnou prácou Andreja Danka.

Žiada o preskúmanie zákonnej postupnosti UMB. Avizuje, že môže ísť o krytie možného plagiátorstva alebo obídenie zákonnej postupnosti pri získaní konkrétneho stupňa vzdelania.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

10 vrchov, z ktorých je najkrajší výhľad na Slovensko

Slovensko je krásna a rozmanitá krajina. Na malom priestore ponúka množstvo pohorí, údolí …