Domov Zahraničie Kauza, ktorá nás vracia do studenej vojny

Kauza, ktorá nás vracia do studenej vojny

0
0

V nedeľu 4. marca došlo v britskom meste Salisbury k otráveniu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa aj s jeho dcérou Julijou. Práve táto udalosť odštartovala veľké posuny v medzinárodnom prostredí, ktoré sa dnes každým dňom viac a viac podobá na to z obdobia studenej vojny.

Týždeň po útoku vyhlásila britská premiérka Theresa Mayová, že k otrave agenta malo dôjsť nervovým plynom zvaným Novičok, ktorý sa vyvíja práve v Rusku a preto žiadala od tejto krajiny okamžité vysvetlenie.

Odvtedy Británia čoraz častejšie a čoraz priamejšie poukazuje na Ruskú federáciu, ktorá mala dôvod aj prostriedky tento útok realizovať. Na druhej strane Rusi akékoľvek spájanie s otravou agenta a jeho dcéry odmietajú a prenášajú podozrenia na iné krajiny.

Sergej Viktorovič Skripaľ

Rodák z Kaliningradskej oblasti bol vycvičeným výsadkárom. Z výsadkového vojska prešiel neskôr do ruskej vojenskej spravodajskej služby. Počas pôsobenia v Madride, ako vojenský atašé, bol naverbovaný do britskej tajnej služby.

Tej mal od roku 1995 prezradiť ruské štátne tajomstvá a identity až troch stoviek ruských tajných agentov. Dvojitý agent bol odhalený a zatknutý v roku 2004 a obvinený z vlastizrady špionážou.

V roku 2006 bol odsúdený na 13 rokov odňatia slobody a k odobratiu všetkých hodností. Výmenou za prepustenie 10 ruských agentov z britského väzenia mu bola udelená milosť a začal žiť v Británii, ktorej mal podľa neoficiálnych zdrojov ešte poskytovať nejaké informácie.

Od roku 2011 žil v meste Salisbury. Skripaľova manželka zomrela v roku 2012 na rakovinu, jeho syn zomrel pred rokom počas návštevy Petrohradu za zatiaľ nevyjasnených okolností.

Dcéra Julija od roku 2004 žije a pracuje v Moskve, odkiaľ prišla otca navštíviť a práve vtedy, začiatkom marca tohto roku, bola spoločne s ním otrávená nebezpečnou látkou.

V kauze sa objavilo aj Slovensko

V polovici marca ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie poprelo, že by látku s takýmto názvom vyvinul Sovietsky zväz alebo Rusko a naopak za možných pôvodcov tejto látky označili Česko, Švédsko, Veľkú Britániu, ale aj Slovensko.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí sa proti tomuto obvineniu okamžite ohradilo. „Útok na Skripaľa odsudzujeme a kategoricky odmietame, že by s ním Slovenská republika mala čokoľvek spoločné.

Rozhodne odmietame, aby bolo Slovensko akokoľvek spájané s chemickými zbraňami (…) a ich použitím,“ uviedol hovorca rezortu Peter Susko. Ministerstvo obrany zas odmietlo, že by Ozbrojené sily Slovenskej republiky disponovali touto látkou.

Na to sa Rusko našej krajine ospravedlnilo s tým, že k označeniu Slovenska došlo omylom. Ruská strana mala vraj na mysli niekdajšie Československo.

Vyhostenie diplomatov

Voči ruským obvineniam sa ohradili aj ostatné označené štáty, avšak Rusko trvá na tom, že ich neoznačilo za vykonávateľov útoku, ale za krajiny odkiaľ by Novičok mohol pochádzať.

V reakcii na podozrenia z útoku nervovou látkou na bývalého agenta sa Veľká Británia rozhodla vyhostiť 23 ruských diplomatov zo svojej krajiny. Pridali sa k nej aj jej spojenci a väčšina členských štátov Európskej únie.

Vyhostení boli aj siedmi diplomati ruskej misie pri NATO. Spojené štáty americké dokonca vyhostili až 6 desiatok ruských diplomatických pracovníkov a rozhodli sa zatvoriť konzulát v Seatli. Ruských diplomatov sa rozhodla vyhostiť aj susedná Česká republika.

Diplomatická vojna

Reakcia Ruskej federácie na seba taktiež nenechala dlho čakať. Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov informoval o podobných odvetných opatreniach, a teda o vyhostení diplomatov takmer 30 krajín.

Sergej Lavrov

Od Veľkej Británie žiada znížiť počet britských pracovníkov ambasády a konzulátov na úroveň, ktorú bude mať po vyhostení aj Ruská federácia v Británii. Z Ruska sa bude porúčať taktiež 60 amerických diplomatov a svoje brány nútene zatvoril aj americký konzulát v Petrohrade.

Okrem toho ruské ministerstvo zahraničných vecí obvinilo USA z vydierania a nátlaku iných krajín, aby vyhostili svojich diplomatov a Britániu z toho, že porušila všetky normy medzinárodného práva a etiky a dokonca aj zdravého rozumu, keď obvinila Rusko bez akýchkoľvek dôkazov, pritom tento útok mohla pokojne spáchať aj Británia.

Tiež podľa Rusov Británia nedokáže zaistiť bezpečnosť ruských občanov žijúcich na jej území. Otrávenie Skripaľa a jeho dcéry tak spôsobuje vážnu diplomatickú vojnu, ktorá stále viac a viac pripomína studenú vojnu.

Útok sme odsúdili, diplomatov zatiaľ nevyhostíme

Slovensko ako jediné z V4 zatiaľ nerozhodlo o vyhostení ruských diplomatických pracovníkov zo Slovenska, čím podľa niektorých nepodporili svojho spojenca, Veľkú Britániu.

Slovenská vláda si tak vyslúžila, v čase politickej krízy spojenej s vraždou novinára a následnom prevalení mnohých káuz smerujúcich až na najvyššie politické špičky, ďalšiu kritiku.

Tentoraz za nevhodný medzinárodnopolitický signál vysielajúci spojencom i kolegom v EÚ. Prezident Kiska vyjadril nespokojnosť s konaním Slovensko v tejto kauze. „Vyjadrujeme plnú solidaritu so Spojeným kráľovstvom, ktoré vnímame ako nášho strategického spojenca a partnera.

Slovensko jednoznačne odsúdilo útok chemickou látkou na Sergeja Skripaľa a jeho dcéru ako neakceptovateľné porušenie medzinárodných dohôd a vyzvali sme Moskvu, aby plne spolupracovala a vyvrátila podozrenia, že stojí za týmto útokom,“ znie stanovisko Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR s tým, že Slovensko bude pozorne sledovať ďalší vývoj v tomto prípade a po vyhodnotení všetkých relevantných skutočností bude pripravené prijať aj ďalšie opatrenia.

Zatiaľ tak ruskí diplomati na Slovensku ostávajú, náš veľvyslanec v Rusku sa však vrátil domov. Tento krok hodnotia niektorí politici i analytici ako nedostatočný, iní zas poukazujú na to, že k takémuto kroku sa Slovensko neodhodlalo ani keď Rusko anektovalo Krym.

Medzitým sa zdravotný stav Skripaľovej dcéry Julije koncom minulého týždňa polepšil. Samotný bývalý dvojitý agent naďalej ostáva v kritickom stave.

Julija Skripaľová už nie je v kritickom stave.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…