Domov Prominenti Kauza #MeToo sa dostala pred súd

Kauza #MeToo sa dostala pred súd

0
0

Hlavný obvinený, ktorý spustil celú kauzu #MeToo, sa dostal pred súd. Bývalému hollywoodskemu producentovi Harveymu Weinsteinovi hrozí doživotie.

Ak by sme hľadali stelesnenie kauzy #Me-Too, tak je to americký producent Harvey Weinstein, ktorého obvinenia zo sexuálneho obťažovania naštartovali celosvetovú kampaň hnutia #MeToo.

Teraz stojí porota pred rozhodnutím, či je Weinstein vinný zo znásilnenie jednej ženy v roku 2013 a zo sexuálneho napadnutie inej ženy v roku 2006, verejne ho však obvinilo až okolo 80 žien.

Hnutie #MeToo

Označenie #MeToo sa začalo používať po roku 2006, po tom ako ho aktivistka Tarana Burkeová použila na označenie prežitého sexuálneho obťažovania.

Odvtedy sa dostalo do povedomia verejnosti na označenie podpory žien, ktoré sa dostali pod sexuálny nátlak, alebo obťažovanie a mnohé ženy tým chceli vyjadriť svoju podporu a empatiu, aby poukázali, že napadnuté ženy nie sú osamotené a je ich viac ako dosť.

Koncom roka 2017 sa hnutie rozšírilo, keď toto označenie použila americká herečka Alyssa Milanová v kontexte niekdajšieho producenta Harveyho Weinsteina. Následne sa k nej pridalo množstvo známych herečiek ako aj bežných žien a hnutie získalo globálny rozmer.

Súd začal už začiatkom januára

Od začiatku súdneho procesu, ktoré sa začalo 6. januára tohto roka, sa obhajoba sústredila na výber poroty, ktorá má podľa amerického systému právo rozhodnúť o vine alebo nevine odsúdeného.

Žalobca bude musieť presvedčiť, že tieto dva prípady sú jasným sexuálnym obťažovaním a musia tiež presvedčiť porotu, že ich predstavy o sexuálnom obťažovaní sú zhodné s tým, ako ich popíšu tieto dve ženy a tiež budú musieť predložiť dosť dôkazov, že k pohlavnému styku a obťažovaniu prišlo na základe nátlaku.

Sporné je práve to, že obete predtým udržiavali čulí vzťah s obvineným, ktorý mal zneužiť svoje postavenie na vynútenie sexuálnych aktivít.

Výsledok nie je jednoznačný

Weinsteinovi obhajcovia sa pokúsia spochybniť, že sa tieto ženy správali ako obete.

Naopak žalobcovia budú musieť presvedčiť porotu, že sexuálny atak nemusí byť len typický obraz znásilnenia, kedy cudzinec vyskočí v tmavej uličke, ale že sexuálne útoky a znásilňovanie môže mať vychádzať aj z prepletených vzťahov, kedy obete poznajú svojich útočníkov, ale nedokážu sa im brániť z rôznych dôvodov, napríklad, z dôvodu, že je útočník ich nadriadený, alebo sa boja potupy, či sa obávajú poškodenia svojej kariéry.

jus, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…