Domov Slovensko Kauza zmeniek odkrýva viac, ako sa čakalo: Obávať sa môžu ďalší

Kauza zmeniek odkrýva viac, ako sa čakalo: Obávať sa môžu ďalší

0
0

Kauza zmeniek sa v priebehu minulého týždňa výrazne posunula. Dokonca priniesla nové dokazovania, ktoré odkrývajú viac, ako len potenciálne falšovanie zmeniek. Zverejnená bola komunikácia medzi Marianom Kočnerom, jeho spoločníkom Štefanom Aghom a nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom. Celú komunikáciu analyzujú vyšetrovatelia.

Súdny proces Kočnera s Ruskom bol dlho očakávanou záležitosťou. Mnohí tento proces označujú za proces roka. Sám Kočner sa rozhodol, že na súde sa prvých pojednávaní osobne nezúčastní. Treba však povedať, že si viac uškodiť ani nemohol. Pavol Rusko totiž obranu nezvládol príliš úspešne.

Čo je Kauza zmenky?

Ide o kauzu televízie Markíza, jej bývalého šéfa Pavla Ruska a kontroverzného podnikateľa Mariana Kočnera so spoločníkom Štefanom Aghom (firma Gamatex).

Udalosti sa datujú ešte do roku 2000, kedy mal vtedajší šéf Markízy Rusko podpísať (11. júna, 2000) údajne štyri zmenky v hodnote desiatok miliónov eur v prospech podnikateľa Kočnera. Ten so zmenkami vyšiel na verejnosť až v roku 2016.

Zmenky nikdy neboli zaznamenané v účtovníctve televízie. Marian Kočner, ktorý je vo väzbe pre viaceré trestné činy, okrem iného aj objednania vraždy novinára Jána Kuciaka a Pavol Rusko, ktorý je stíhaný na slobode, sú podozriví z falšovania týchto zmeniek a ďalších podvodov.

Piata zmenka

Prokurátor Ján Šanta v prvom týždni obžalovaných prevalcoval na plnej čiare. Obhajobu prekvapil existenciou údajnej piatej zmenky.

Ak by piata zmenka skutočne existovala, verzia Pavla Ruska a Mariana Kočnera by sa rozpadla ako domček z karát a ich podvod by bol jasne preukázaný.

„Šifrovaná“ komunikácia

Ďalším prekvapením boli prepisy „tajnej“ komunikácie medzi Kočnerom, jeho spoločníkom Štefanom Aghom a ďalšími vplyvnými osobami. Z komunikácie má byť jasné, že Kočner sa zaujímal o podpisy Pavla Ruska a ich podobu.

Táto komunikácia tak môže Kočnera, Ruska a Agha usvedčiť z viacerých podvodov. V komunikácii je zainteresovaných viacero mien.

Prokurátor má v rukách takisto nezávislý znalecký posudok, ktorý má preukázať, že podpisy na zmenkách neboli vyhotovené v roku 2000, kedy mali byť zmenky vystavené.

Ďalším kľúčovým bodom môže byť svedok, bývalý novinár a príslušník SIS Peter Tóth, ktorý má Kočnera usvedčiť z toho, že zmenky sfalšoval po roku 2000.

Dostali priestor

Ešte pred tromi rokmi si Kočner s Ruskom verili, že takto premyslený podvod nemožno rozmotať. Stačí však dať priestor šikovným vyšetrovateľom, policajtom, prokurátorom, právnikom, expertom a v priebehu troch rokov zistia viac, ako by sa čakalo.

Vládnym SMERom dosadené vedenie polície v réžii Tibora Gašpara po vražde novinára Jána Kuciaka padlo, rovnako tak sa rozpadlo vedenie NAKA, kde úlohu zohral Hraško či Krajmer.

No a prokurátor Ján Šanta dostal voľnú ruku, pretože jeho šéf Dušan Kováčik dostal od generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára stopku. Ďalšie súdne pojednávania sú naplánované už na september tohto roka. Zúčastniť by sa ich už mal i Marian Kočner.

Apka za pár drobných

Zverejnená komunikácia mala prebiehať prostredníctvom aplikácie Threema, ktorú si možno stiahnuť v e-shopoch za pár drobných. Šifrovaná komunikácia však zrejme nebola tak šifrovaná, ako jej aktéri očakávali.

Podľa medializovaných informácii, mal Kočner komunikovať s nitrianskym oligarchom Bödörom o SIS, polícii či prokuratúre. Mal mu tiež posielať zadania na lustrácie novinárov.

Tieto prepisy by mohli dokazovať, že tieto osoby konali v prospech vládneho SMERu. Mali sa postarať o diskreditáciu osoby Daniela Lipšica, Igora Matoviča, Andreja Kisku či „vlekára“, ako nazývali Borisa Kollára.

V rámci komunikácie mala byť aj správa, kde sa hovorilo o tom, že Smer-SD musí ostať pri moci, inak všetci pôjdu sedieť.

Kto je Milan a Nora?

V prepisoch správ sa spomínajú aj mená, ako Milan či Nora. To môžu byť ďalšie kľúčové osoby, ktoré môžu dokázať, že prepojenie siahalo na najvyššie miesta.

V prípade mena Milan sa uvažovalo o mene Milana Lučanského, aktuálneho prezidenta polície. Ten toto prepojenie odmietol.

Podozrenie na meno Nora padlo na sudkyňu Noru Halmovú, ktorá však okamžite poprela, že by sa poznala s medializovanými osobami. Bödöra pozná, no viac ako osem rokov s ním, podľa jej vlastných slov, nebola v kontakte.

Ficova obrana

Azda chabejšiu obranu ako Kočner, má už len bývalý premiér Robert Fico. Ten média obvinil z toho, že celé toto považuje za pokus, ako prekryť drogovú kauzu Michala Trubana, lídra PS a Spolu.

K jeho slovám sa pridal i bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák. Stavať však na jednu úroveň skúšanie drog a prepojenie mafie na politikov a vládu, či miliónové podvody, je skrátka nemiestne.

Ku kauze sa slovami o elementárnej spravodlivosti pre všetkých vyjadril aj premiér Peter Pellegrini. „Padni, komu padni,“ povedal predseda vlády.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…