Domov Komentáre KAZDA: Zálohovanie obalov má nesporné výhody, no aj negatívne stránky

KAZDA: Zálohovanie obalov má nesporné výhody, no aj negatívne stránky

0
0

Od 1. januára sa na Slovensku spúšťa systém zálohovania nápojových obalov. Už v polovici roka by sme nemali nájsť na pultoch obchodov nezálohované PET fľaše a plechovky.

Zálohovanie má nesporné výhody pre životné prostredie. Najväčšou je to, že sa ním zvýši motivácia ľudí neodhadzovať niektoré plastové fľaše a plechovky v prírode.

Zálohovaním naviac nejde Slovensko do neprebádaných vôd, pretože systém funguje vo viacerých krajinách a vieme, čo môžeme od neho očakávať.

Každé opatrenie v prospech životného prostredia má však aj vedľajšie negatívne dôsledky. Pre ne napríklad asi nikomu nenapadne navrhnúť, aby celá rozloha Slovenska bola zalesnená, alebo zakázať ľuďom voziť sa autami.

V prípade zálohovania napríklad výrazne poškodíme systém  prostredie, triedenia nápojových obalov do farebných kontajnerov, ktorý na Slovensku budujeme už bezmála dvadsať rokov a ktorý dosahuje už výborné výsledky.

Zbierame ním už bezmála 70 % plastových fliaš umiestnených na trh. Vybudovanie infraštruktúry stálo už desiatky miliónov eur. Časť z nej stratí využitie.

Zálohovanie je tiež drahé. Len vstupné náklady odhadli analytici ministerstva životného prostredia na 80 miliónov eur a systém má ročne produkovať stratu 5 miliónov eur.

Tú zaplatia obyvatelia vo zvýšenej cene nápojov. Zníži sa aj komfort pre obyvateľov. V bytoch budeme musieť mať ďalšiu nádobu na plastové fľaše a plechovky.

Výrazne sa zvýši aj vzdialenosť na ich odovzdanie: namiesto najbližšieho farebného kontajnera až do najbližšie obchodu, ktorý takéto obaly odoberá. Zväčší sa aj objem: už nie pokrčené fľaše, ale v takmer pôvodnom stave, ktorý umožní načítať kód.

Strana SaS založenie systému zálohovania v zákone v roku 2019 nepodporila. Existujú totiž dobré predpoklady, že ak by sme pokračovali v doterajšom ekologickom systéme triedenia, mohli sme už o pár rokov dosiahnuť podobné výsledky ako pri zálohovaní.

To však neznamená, že systém zálohovania je zlý. Iba je medzi dvomi dobrými možnosťami tou horšou. Keď už však je, tak poďme do neho na plný výkon.

Radovan Kazda, poslanec NR SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…