Domov Ekonomika Kažimírov rozpočtový optimizmus Brusel nezdieľa

Kažimírov rozpočtový optimizmus Brusel nezdieľa

0
0

Brusel ani naša centrálna banka nezdieľajú optimizmus ministra financií a myslia si, že rozpočtová diera na Slovensku bude na budúci rok tri- až štyrikrát vyššia ako naplánoval Peter Kažimír. To, že Slovensko je od svojho vzniku v permanentnom deficite, nepriaznivo ovplyvňuje okrem iného aj kvalitu podnikania u nás. Podľa Svetovej banky sa lepšie ako na Slovensku podniká dokonca už aj v Bielorusku, Azerbajdžane či Rwande.

Kým minister financií Peter Kažimír návrh štátneho rozpočtu na budúci rok ospevuje, Európska komisia, ale aj Národná banka Slovenska (NBS), ktorej by už chcel na budúci rok šéfovať, jeho optimizmus do určitej miery schladzujú.

Ani jedna z prestížnych inštitúcií neverí, že vláde sa podarí znížiť deficit takmer na nulu, ako to s hrdosťou prehlasuje Kažímír.

Brusel aj NBS to vidia inak

Eurokomisia očakáva, že schodok verejných financií bude oproti predpokladom vlády (0,1 percenta hrubého domáceho produktu) až trojnásobne vyšší, teda 0,3 percenta HDP, čo je v prepočte na peniaze takmer 300 miliónov eur.

Vyplýva to z najnovšej jesennej ekonomickej prognózy eurokomisie. Národná banka hovorí až o štvornásobne vyššej hodnote v porovnaní so zámermi vlády Petra Pellegriniho.

„Fiškálne predpoklady strednodobej prognózy NBS zo septembra 2018 očakávajú v rokoch 2019 a 2020 deficit verejných financií o 0,1 percentuálneho bodu vyšší než jesenná prognóza Európskej komisie,“ uvádza sa v analýze našej centrálnej banky.

Eurokomisia vo svojej predpovedi naznačila, že slovenská vláda na budúci rok zanedbáva akúkoľvek prípravu na horšie časy a všetko ponecháva iba na náhodu.

Podľa komisie má štrukturálny deficit v budúcom roku dosiahnuť 0,8 % HDP. „Eurokomisia nepredpokladá v budúcom roku žiadnu štrukturálnu konsolidáciu.

Oproti jarnej prognóze zostal výhľad štrukturálneho salda na rok 2019 nezmenený. Vzhľadom na nižší štrukturálny schodok v roku 2018 o 0,4 percentuálneho bodu však došlo k zhoršeniu konsolidačného úsilia v rovnakej výške,“ reagujú na čísla komisie analytici Národnej banky.

Štrukturálny deficit je očistený od vplyvu jednorazových opatrení vlády a ekonomického cyklu. Ekonomický cyklus automaticky produkuje buď vyššie alebo nižšie daňové príjmy do rozpočtu, podľa toho v akej fáze vývoja sa ekonomika nachádza.

Štrukturálny deficit znamená, že krajina si žije nad svoje pomery. Má veľa negatívnych účinkov: vytláča z ekonomiky súkromné investície, zhoršuje podmienky pre podnikanie a pôsobí proti dlhodobo udržateľnej zamestnanosti.

Podnikanie sa nezlepšuje

Eurokomisia a centrálna banka neboli jedinými inštitúciami, ktoré naznačili, že v optimizme by sa vláda mala mierniť. Zhoršené podmienky na podnikanie, ktoré vláda vytvára permanentným deficitným hospodárením, sa prejavili aj v hodnotení Svetovej banky Doing Business 2019.

Ide o pravidelný ročný monitoring kvality podnikateľského prostredia v jednotlivých krajinách sveta. Hodnotených bolo celkovo 192 štátov. Slovensko sa tento rok umiestnilo na 42. mieste, čo v porovnaní s vlaňajškom znamená pokles o tri priečky.

Lepšie ako my sú na tom napríklad Česi (35.), ale aj Poliaci (33.). Pred nami sú dokonca aj také krajiny ako Azerbajdžan, Rusko, Bielorusko, Kazachstan či africká Rwanda.

„Pred pár rokmi bola zriadená medzirezortná pracovná skupina pre Doing Business, ktorej úlohou je práve cez opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia vylepšovať toto postavenie.

Avšak ani jej zriadenie a prvý propodnikateľský balík opatrení nás neuchránili od toho, aby sme sa v tomto rebríčku nezhoršovali,“ povedal pre HN v reakcii na najnovšie dáta Svetovej banky Jakub Zeman z inštitútu Iness.

Súdy trvajú roky

Podľa odborníkov sa podnikateľské prostredie u nás zhoršuje najmä pre nízku vymáhateľnosť práva. Ak napríklad jedna firma neplatí druhej a dá ju na súd, trvá to v priemere tri aj štvrť roka, kým sa dostane k svojim peniazom. Aj to nedostane od dlžníka všetko.

V priemere sa podľa Svetovej banky vráti veriteľovi len pätina zmluvne požadovanej ceny. Problémom pre podnikanie u nás je popri nefunkčnom súdnictve aj rastúca byrokracia, nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, rastúce dane a odvody, či neúmerne dlhé lehoty pri vybavovaní staveného povolenia, čo u nás trvá okolo tristo dní.

Ján Bystriansky, foto: SITA, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…