Domov Ekonomika Kažimírova nula sa rovná jednej miliarde

Kažimírova nula sa rovná jednej miliarde

0
0

Renomované inštitúcie neveria, že vládny zámer na vyrovnaný rozpočet sa tento rok naplní. Najkritickejšia je Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorá hovorí o deficite takmer 900 miliónov eur. Zadlženie krajiny by sa tak zvýšilo až o 170 eur na obyvateľa.

Ak niekto ešte verí, že vláda tento rok konečne prestane zadlžovať krajinu, tak sa zrejme mýli. Neprejde mesiac, čo by renomované domáce aj zahraničné inštitúcie nezvýšili svoj odhad hospodárenia vlády.

Väčšina z nich už niekoľko krát prehodnotila svoje odhady a ani v jednom z nich nijako nevychádza, že by štátny rozpočet mal skončiť na nule a nevyrábať tak nové dlhy.

Rada veští miliardu

Naposledy šokovala svojim odhadom nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). Tá postupne analyzuje riziká, ktoré verejnému rozpočtu hrozia.

Minulý mesiac dospela k názoru, že ak sa nič zásadné neudeje, existujúce riziká môžu vytlačiť deficit v tomto roku až na takmer 900 miliónov eur. Ešte v decembri Rada očakávala, že to bude okolo 600 miliónov.

Ambícia premiéra Petra Pellegrinoho, že „deficit na rok 2019 bude nula, celá nula a Slovensko tak prvýkrát v histórii neminie viac ako dosiahne na svojich príjmoch,“ zrejme zostane len v rovine zbožných želaní.

Ak sa predpoklady Rady naplnia, štátny dlh sa za jediný rok môže zvýšiť o 170 € na každého obyvateľa. Dlh na jedného občana by tak presiahol 8 000 €, čo je 2,5× viac, ako v roku 2006, keď sa k moci dostala prvá Ficova vláda.

„Celková výška rizík pre rozpočtované saldo VS vzrástla, oproti aprílovej prognóze prišlo k zhoršeniu odhadu o 109 mil. eur. Za predpokladu, že vláda neprijme dodatočné opatrenia, môže deficit dosiahnuť 899 miliónov eur,“ uvádza sa v analýze Rozpočtovej rady.

Vymyslené dividendy

Najvyššie riziká vidí Rada pri nedaňových príjmoch. Tam očakáva prepad vyše tristo miliónov eur.

„Tieto riziká boli vo veľkej miere identifikované Radou už v čase schvaľovania rozpočtu, pričom viaceré sa každoročne opakujú, napríklad príjem z dividend, výnos z predaja emisných povoleniek, alebo príjem z predaja majetku kapitol štátneho rozpočtu,“ kritizujú analytici náznaky kreatívneho účtovníctva v štátnom rozpočte.

Ide najmä o dividendy od štátnych podnikov, kde má štát čiastočný, alebo úplný majetkový podiel, ako sú napríklad Slovenské elektrárne či Slovenský plynárenský priemysel.

Na Slovensku bolo „dobrým“ zvykom, že vláda výrazne nadhodnotila príjem z dividend. Vedela pritom, že je nereálny, no spoliehala sa, že tento výpadok sa nahradí z lepšieho výberu daní.

Väčšina daní vynášala doteraz oveľa viac ako sa naplánovalo, lebo slovenskej ekonomike sa darilo extrémne dobre. Toto obdobie sa nateraz skončilo.

Nadcenené dividendy nie sú jediným problémovým bodom verejného rozpočtu. „Rozpočet podhodnocuje investičné výdavky obcí, očakáva 50-percentný medziročný pokles.

Priebežné údaje ukazujú miernejšie spomalenie po volebnom roku 2018, kedy bolo čerpanie najvyššie od roku 2010,“ tvrdí Rozpočtová rada. Ďalšie riziká vidí Rada v eurofondoch či v sociálnych dávkach, ktoré budú zrejme vyššie ako naplánovala vláda.

Ministerstvo sa hnevá

Ministerstvo financií sa kritike Rady bráni a naznačuje, že nemá korektné prepočty. „Rozpočtové hospodárenie nie je len o negatívach, ale aj pozitívach.

Negatíva však vo videní RRZ prevažujú. Do istej miery je to aj zrozumiteľné z hľadiska zamerania RRZ, avšak zároveň nie je potrebné strašiť. RRZ neuvádza, akým spôsobom boli v rozpočtovom semafore riziká kalkulované a z čoho vychádzajú.

Ide o interné prepočty RRZ,“ reagovalo pre agentúru SITA ministerstvo financií. Stanovisko ministerstva financií naznačuje, že im dochádzajú argumenty.

Nevyvracia faktické výhrady Rady, osočuje a zavádza. Napríklad v tom, že sú nejasné spôsoby kalkulácie rizík. To nie je celkom tak, pretože Rada svoje odhady a prepočty zverejňuje v pravidelných analýzach rozpočtu.

A ak by z nich bolo ministerstvu niečo nejasné, nič nebráni tomu, aby si to s Radou prekonzultovali. To všetko sa deje ešte pred zverejnením rozpočtových analýz.

Daní bude menej

Negatívna reakcia ministerstva môže súvisieť s dvoma aspektmi. Prvým je, že negatívne predpovede o rozpočte zhoršujú aj ďalší. Napríklad Európska komisia pôvodne predpokladala, že deficit bude tento rok 200 miliónov eur, teraz odhady zhoršila na 500 miliónov eur.

Zo 400 na 700 miliónov zhoršila odhady aj Národná banka Slovenska. Druhým dôvodom je, že tento rok príde štát o tradičný daňový vankúš z minulých rokov, keď do rozpočtu prúdilo oveľa viac daní ako financi naplánovali.

Vďačili za to extrémne dobrému vývoju zahraničných ekonomík, ktoré ťahali tú našu. Len vlani preto prišlo do rozpočtu v porovnaní s plánom skoro o 700 miliónov eur viac.

Riziká, ktoré Rada hlásala sa naplnili, ale bolo z čoho ich zaplatiť. Tento rok to tak nebude. Reálne očakávania nadpríjmov sa pohybujú v desiatkach miliónov eur, čo na pokrytie rizík stačiť nebude.

Signálov o spomalení rozhodujúcich obchodných partnerov Slovenska pribúda, čo sa odrazí aj na ochladení u nás, teda na nižšom ekonomickom raste a menšej dávke daňových príjmov v štátnom rozpočte.

Na to, aby Slovensko prvýkrát v histórii nemalo rozpočtový deficit, bude potrebné, aby sa vláda začala chovať zodpovedne. Inak sa predpovede renomovaných inštitúcií o vysokom deficite naplnia.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…