Domov História Keď poslanci zmenili pôsobisko

Keď poslanci zmenili pôsobisko

0
0

25. mája 1994 oficiálne otvorili novú budovu Národnej rady Slovenskej republiky. Poslanci parlamentu sa tak presťahovali z historickej budovy na Župnom námestí na bratislavský hradný kopec.

24. mája 1994 absolvovali poslanci Národnej rady Slovenskej republiky generálku pred 32. schôdzou parlamentu, ktorá sa konala nasledujúci deň.

Práve táto schôdza vošla do histórie Slovenska ako prvá schôdza parlamentu, ktorá sa nekonala v starej historickej budove na Župnom námestí, ale nad Bratislavou, tesne vedľa Bratislavského hradu.

Mala slúžiť len jednej strane

Výstavba novej budovy parlamentu bola zahájená v júni 1986. Vzhľadom na vtedajší režim bol projekt navrhnutý tak, aby budova slúžila jednej strane, keďže existencia iných strán nebola povolená.

Po zmene režimu a vzniku iných politických subjektov teda vznikla potreba stavbu preprojektovať. Po dokončení výstavby mohla byť budova definitívne odovzdaná do užívania.

Poslanci do poslaneckých lavíc v novej budove po prvýkrát zasadli 24. mája 1994, kedy však išlo len o akúsi generálku. Oficiálne otvorenie novej budovy sa uskutočnilo v nasledujúci deň pred začiatkom 32. schôdze parlamentu.

Tej predchádzalo vztýčenie slovenskej vlajky pred budovou a slávnostné príhovory. Po nich už mohli poslanci parlamentu zasadnúť na nové miesta, kde budú rokovať o ďalšom smerovaní krajiny.

Priestory starej budovy, ktorá bola do tej doby ich pôsobiskom, si NR SR ponechala dodnes. Práve tu sa rozhodlo o mnohých otázkach, ktoré v obrovskej miere ovplyvnili budúcnosť Slovenska. Možno aj preto má táto budova omnoho väčšie čaro ako tá, ktorá je sídlom parlamentu dnes.

Miesto, kde vznikla Slovenská republika

Historická budova NR SR

V Župnom dome, nachádzajúcom sa na Župnom námestí v Bratislave, v minulosti sídlila Slovenská národná rada. Dnes je táto budova národnou kultúrnou pamiatkou.

V minulosti sa však za jej dverami odohrávali dôležité rokovania, ktoré viedli k prijatiu a podpísaniu najdôležitejších dokumentov v histórii Slovenskej republiky.

Jedným z nich bola Deklarácia o zvrchovanosti SR, ktorá bola prijatá 17. júla 1992. Tá definitívne spečatila osud spoločnej federácie Čechov a Slovákov.

V tento deň sa pred budovou parlamentu uskutočnilo zhromaždenie, na ktorom vtedajší podpredseda SNR Jozef Prokeš, pred davom ľudí, predniesol jej text.

Mnohí poslanci v rokovacej sále označili podpis tohto dokumentu za zlomový bod, na ktorý slovenský národ čakal viac ako tisícročie. Dokument, ktorý hovoril o zvrchovanosti SR však nebol jediný, ktorý sa zrodil v historickej budove NR SR.

Hoci už bolo vtedy jasné, že Slovensko bude od začiatku nasledujúceho roka vystupovať ako samostatný štát, na jeho existenciu bolo nutné prijať ústavu, ktorá by bližšie definovala, ako bude nový štát vyzerať.

Preto musela Slovenská národná rada pristúpiť k vytvoreniu ústavy samostatného Slovenska. Tá bola napokon prijatá 1. septembra 1992, kedy poslanci o 22:26 hodine, počtom 114 hlasov, prijali nový ústavný dokument.

Ústavný dokument bol podpísaný o dva dni neskôr v Rytierskej sieni Bratislavského hradu, no jeho odhlasovanie a prijatie sa uskutočnilo práve v historickej budove na Župnom námestí.

Poslanci teda už 25 rokov zasadajú v nových priestoroch, no napriek tomu má predchodkyňa ich dnešného sídla zvláštne čaro.

To má pripomenúť už len pamätná tabuľa na fasáde budovy. Veď práve tu sa rozhodovalo o osude Slovákov, ktorí celé stáročia bojovali za svoje uznanie a vlastný štát.

puma, foto: SITA, NR SR

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…