Domov Šport Keď športu dominuje ľudskosť. Bežci s veľkým srdcom

Keď športu dominuje ľudskosť. Bežci s veľkým srdcom

0
0

V minulosti sme sa už vo viacerých prípadoch presvedčili o tom, že na svete ešte existujú ľudia, ktorí nehľadia len na seba. Žiaľ, takýchto ľudí je stále menej. Presvedčíme vás, že aj športovci, ktorí idú bezhlavo za svojím úspechom, sa ho na úkor pomoci druhému dokážu vzdať.

Vzdal sa rekordu a pomohol druhému

Úžasný moment sa zrodil minulý rok počas Londýnskeho maratónu. Postaral sa oň Matthew Rees, ktorý aj za cenu svojho osobného neúspechu neváhal a pomohol súperovi prejsť cieľovou rovinkou.

Len 300 metrov pred cieľom, kedy mal už Matthew na dosah svoj osobný rekord, zbadal svojho bežeckého kolegu Davida Wretha, ktorý bol už úplne vysilený a podlamovali sa mu kolená.

Nechýbalo veľa, aby Wreth musel svoj dlhý boj vzdať a do cieľa by sa nedostal. Našťastie sa však v jeho blízkosti nachádzal 29-ročný hrdina Matthew Rees, ktorý ho podoprel a povzbudzoval, aby záver pretekov zvládol.

Za jeho hrdinský čin ho potleskom ocenili aj členovia kráľovskej rodiny Kate a William, ktorí sa maratónu zúčastnili.

Napokon sa obaja bežci ocitli v prvej tisícke pretekárov.

Hrdinovia na polmaratóne vo Philadelphii

Aj minuloročný polmaratónsky beh vo Philadelphii zaujal hrdinským činom dvoch mužov, ktorí zostanú v pamäti mladej bežkyne ešte veľmi dlho.

Tej totiž pred cieľom začali dochádzať sily. Najskôr si ju všimli dvaja muži, ktorí ju podopierali. Jedným z nich bol Joseph McGinty, ktorý sa polmaratónu zúčastnil spolu so svojím bratrancom Bryanom Crnkovičom.

Joseph zavolal na svojho bratranca, ktorý aj napriek tomu, že bol popredu, ani nachvíľku nezaváhal a po ženu sa vrátil, aby ju do cieľa doslova odniesol na rukách.

K víťazstvu jej pomohla „súperka“

Najväčšou hrdinkou minuloročného Dallaského maratónu sa stala Ariana Lutermanová, ktorá mohla celý maratón vyhrať.

To ale len v prípade, že by tesne pred cieľom nechala ležať svoju súperku Chandler Selfovú, ktorej dochádzali sily. To sa ale nestalo a Ariana Lutermanová bez zaváhania svojej súperke pomohla.

Tá práve vďaka nej preťala cieľovú pásku ako prvá. Tento hrdinský čin je znásobený práve tým, že Ariana nemyslela na svoje víťazstvo a uspokojila sa aj s druhým miestom a hrdinským činom, ktorý sa jej snáď raz vráti.

Keď si pomáhajú ženy

Podobný moment sa odohral aj na ACC Cross Country Championship 2016, kedy sa športovo zachovali atlétky, ktoré sa nachádzali na cieľovej rovinke.

Jednej z bežkýň tesne pred cieľom dochádzali sily a nevládala stáť na nohách. Na jej vyčerpanie okamžite reagovala jej súperka Evia Tateová, ktorá jej pomohla vstať a ďalšie metre ju podopierala.

Ostatné bežkyne sa na dvojicu len pozerali a do cieľa sa pokúšali dostať čím skôr. Neskôr k nim ale pribehla ďalšia súťažiaca Rachel Peaseová, ktorá vyčerpanú Madeline Adamsovú podoprela z druhej strany.

Pravidlá tohto behu sú však striktné a hovoria o tom, že bežkyňa na trati nemôže prijať žiadnu pomoc od inej. Kvôli týmto pravidlám bola Adamsová diskvalifikovaná a jej dve záchrankyne len o vlások unikli vylúčeniu.

Aj napriek tomu sa však v tomto behu opäť ukázala empatia a férovosť, ktorá sa zo športu čoraz viac vytráca.

Olympijská hrdinka

Človek by si možno myslel, že podobný čin sa na olympijských hrách stať nemôže. Práve počas nich každý športovec, ktorý si miestenku na ne vybojoval, bojuje predovšetkým za seba, prípadne za svoj tím a krajinu.

Atletika nie je tímový šport a bežkyne pretekajú predovšetkým za seba.

Opak však dokázala Abbey D’Agostinová, ktorá sa počas pretekov v behu na 5 000 metrov v Riu dokázala odosobniť od akejkoľvek rivality a jej súperka sa v sekunde stala jej priateľkou, ktorej pomohla.

Všetko sa začalo kolíziou, ku ktorej došlo medzi spomínanou Američankou a novozélandskou atlétkou Nikki Hamblinovou len 2 000 metrov pred cieľom. Po nej sa obe bežkyne zvalili na zem.

Horšie však dopadla práve Novozélanďanka, ktorá ostala ležať a plakala od bolesti. D’Agostinová, ktorá zranená nebola však neutekala ďalej do cieľa.

Pomohla vstať Hamblinovej a v behu pokračovali spoločne. Hamblinová vďaka jej pomoci do cieľa dobehla na 15. mieste.

Napokon však horšie skončila práve Američanka, u ktorej sa následky pádu objavili až neskôr. Karta sa obrátila a v ďalšom pokračovaní ukázala svoju pravú tvár aj Hamblinová, ktorá zranenú D’Agostinovú povzbudzovala až do cieľa.

Napokon do cieľa dobehla aj ona. Krátko po tom jej lekári diagnostikovali pretrhnutie predného krížového väzu, čo jej pôsobenie na olympiáde spečatilo.

Keď je bratská láska silnejšia ako túžba po výhre

Nádherný príbeh priniesli aj triatlonové majstrovstvá sveta v Mexiku. Jonathan Brownlee dobiehal do cieľa na prvom mieste. Tesne pred cieľom mu však prišlo nevoľno a kolaboval.

Prvenstvo mal teda na dosah ďalší Brit Alistair Brownlee. Áno, zhoda mien v tomto prípade nie je náhodná. Hneď v sekunde ako Alistair dobehol ku svojmu mladšiemu bratovi, zobral ho pod pazuchu a spoločne s ním mieril do cieľa.

Strieborného medailistu z Ria dovliekol starší brat až do cieľa a vďaka nemu sa umiestnil na druhom mieste.

Aj takéto neuveriteľné príbehy píše život. Príbehy kedy sa z dvoch bratov bojujúcich o celkové umiestnenie stávajú dvaja ľudia, ktorí ukázali, že rodina je vždy na prvom mieste.

Skončila posledná, ale pomohla

V ďalšom príbehu sa hrdinkou stala len 17-ročná atlétka Meghan Vogelová. Tá ukázala svoju ľudskosť na pretekoch v Ohiu na 3 200 metrov.

Všetko sa začalo len približne 20 metrov od cieľa, kedy si všimla, že je súperka Arden McMathová začína kolabovať a do cieľa sa už po vlastných nedostane.

Vogelová neváhala a súperku z konkurenčnej školy zobrala pod pazuchu a takpovediac dovliekla až do cieľa. V cieli ju dokonca vytlačila pred seba, čím sa mladá hrdinka v pretekoch umiestnila až na poslednom mieste.

Napriek tomu, že preteky nevyhrala si vyslúžila obrovský potlesk a konanie mladej tínedžerky si skutočne zaslúži uznanie.

Hoci je slovo „ fair play“ v športe používané čoraz menej, ešte stále sa nájdu ľudia, u ktorých ľudskosť a dobré srdce víťazí nad bezhlavou bojovnosťou. Veď presne o tom by šport mal byť.

puma, foto: internet, printscreen, video: youtube

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…