Domov Prominenti Keď svetová hudobná scéna prišla o najväčší klenot

Keď svetová hudobná scéna prišla o najväčší klenot

0
0

S menom Michael Jackson sa dodnes spája množstvo škandálov a kuriozít, o ktoré v jeho živote vôbec nebola núdza. Spája sa s ním však aj nenapodobiteľný tanečný štýl a nezabudnuteľný hlas, ktorý navždy utíchol 25. júna 2009.

Hudobná scéna je už 10 rokov chudobnejšia. Prišla totiž o „Kráľa popu“, ktorý je dodnes považovaný za jedného z najvýraznejších umelcov všetkých čias.

Zanechal po sebe nezmazateľnú stopu v podobe nesmrteľných hitov a jedinečného štýlu, ktorým sa navždy zapísal do hudobných análov.

V žiare reflektorov od detstva

Michael Jackson, celým menom Michael Joseph Jackson, sa narodil 29. augusta 1958 v mesta Gary na severozápade štátu Indiana. Pochádzal z početnej rodiny, kde sa obaja rodičia venovali hudbe.

Kým jeho matka preferovala country a hrala na viacero hudobných nástrojov, jeho otec si privyrábal ako gitarista v jednej kapele. Hoci bol jeho vzťah s otcom viac než zlý, práve on bol ten, kto mladého Michaela priviedol k hudbe.

Stalo sa tak v roku 1965, kedy svojich synov zoskupil do formácie s názvom Jackson Brothers. V tom istom roku sa z Michaela stal sólista kapely a skupina zmenila svoj názov na The Jackson 5.

Kapela sa stávala stále známejšou a začala vyhrávať všetky talentové súťaže a postupne aj vypredávať koncerty. Do povedomia verejnosti sa dostal aj samotný Michael, z ktorého sa stal idol tínedžeriek.

Popri kapele, s ktorou naďalej spolupracoval, začal postupne budovať aj vlastnú sólovú kariéru a nahral štyri sólové albumy.

Život rekordéra

V roku 1978 sa Michael Jackson presťahoval do New Yorku, kde sa venoval sólovej kariére. Koncom 80. rokov sa jeho tvorba stala celosvetovo známou a jeho albumy išli doslova na dračku.

Jeden z najväčších úspechov zaznamenal v roku 1982, a to vďaka albumu Thriller. Vďaka nemu získal Michael Jackson sedem cien Grammy a niekoľko ďalších prestížnych hudobných ocenení.

Stal sa najpredávanejším albumom a prelomil všetky dovtedajšie rekordy. V roku 1983 získal aj prvú nomináciu na cenu Emmy vďaka piesni Billie Jean, v ktorej predstavil aj legendárny tanec moonwalk.

Menil sa pred očami fanúšikov

Od polovice 80. rokov si ľudia, ktorí sledovali Michaela Jacksona začali všímať veľké zmeny. Jeho tmavá pokožka sa postupne stávala svetlejšou a o okolnostiach, prečo tomu tak je, sa začalo okamžite špekulovať.

Médiá najskôr hovorili o ochorení, v dôsledku ktorého pacient prichádza o pigmentové bunky. Hovorilo sa tiež o plastických operáciách, ku ktorým sa neskôr priznal aj samotný spevák. Jeho kariéra však naďalej pokračovala a napredovala obrovskou rýchlosťou.

Problémy v súkromí

Jeho doposiaľ bezproblémová povesť sa začala meniť v roku 1993, kedy prišli prvé obvinenia zo zneužívania detí. Aj policajná prehliadka v dome Jacksona potvrdila obvinenia z pedofílie, keď u neho našla fotografie malých chlapcov.

Michael Jackson však naďalej hovoril o svojej nevine, na ktorej trval. V nasledujúcich rokoch uzatvoril manželstvo s dcérou Elvisa Presleyho, s ktorou sa však po dvoch rokoch rozviedol.

V roku 1996 si za manželku zobral svoju dlhoročnú kamarátku, ktorá už v tom čase čakala ich spoločné dieťa. Počas tohto trojročného manželstva sa páru narodil syn Joseph a neskôr aj dcéra Paris‑Michael Katherine.

Nasledovali ďalšie roky plné hudby, drog, plastických operácií a sexuálnych obvinení. V marci 2009 oznámil svoj veľkolepý comeback sprevádzaný koncertnou šnúrou pod názvom This is It.

Turné malo odštartovať 13. júla 2009. Necelé tri týždne pred prvým koncertom, na ktorého lístky boli beznádejne vypredané, však svet obletela tá najhoršia správa. Michael Jackson zomrel na zástavu srdca vo veku 50 rokov.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Prominenti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…