Domov Slovensko Kiska a Fico opäť v ringu: klamstvo, pomsta a vydieranie

Kiska a Fico opäť v ringu: klamstvo, pomsta a vydieranie

0
0

Vzťah medzi trojnásobným premiérom Robertom Ficom a prezidentom SR Andrejom Kiskom nebol nikdy ktovieako dobrý, avšak minulý týždeň sa extrémne vyhrotil a dosiahol nový level politického boja. Z predstieraného rešpektovania prešiel ich vzťah po udalostiach posledných týždňov až do otvorenej vojny.

Záujem slovenskej verejnosti si v posledných týždňoch získala voľba nových ústavných sudcov v parlamente.

Tá tradične veľkú pozornosť verejnosti nepúta, šmrnc zaujímavosti jej však tentokrát dodal predseda najsilnejšie koaličnej strany SMER-SD Robert Fico, ktorý sa o post sudcu ústavného súdu rozhodol uchádzať tiež.

Vlna odporu, ktorá sa však proti tejto jeho ambícii zdvihla, prinútila aj koaličných partnerov zvážiť jeho podporu a celá nejasná situácia napokon vyvrcholila Ficovým vzdaním sa kandidatúry a rozkolom vo vládnej koalícii. Nie však len to…

Daňový a volebný podvodník

Minulú stredu sa totiž verejnosti opäť pripomenula kauza prezidenta Andreja Kisku s jeho spoločnosťou KTAG, v ktorej bol kedysi konateľom, dnes je jej spoločníkom.

Objavila sa informácia, že Národná kriminálna agentúra vzniesla obvinenie proti konateľovi spoločnosti Eduardovi Kučkovskému. Dôvodom majú byť neoprávnené vratky DPH, ktoré spoločnosť žiadala vyplatiť od štátu.

Okrem tohto daňového prešľapu má však celá kauza aj iný rozmer. Vrhá na prezidenta SR podozrenie, že okrem daňového podvodu spáchal aj volebný podvod.

Celá kauza sa týka obdobia, počas ktorého prebiehala prezidentská kampaň v rokoch 2013 a 2014, a tá má svoje jasné pravidlá financovania, ktoré práve vďaka spoločnosti KTAG mohol v tom čase kandidát Kiska obísť.

„V roku 2014 som s pánom Kiskom prehral v druhom kole prezidentské voľby, bol som presvedčený, že voľby boli férové, zablahoželal som mu. Dnes by som to už neurobil.

Lebo voľby 2014 boli zjavne neférové a v kampani klamal nielen štát, ale aj celú verejnosť,“ povedal bývalý premiér na margo kauzy KTAG a poukázala na to, že Kiska po predmetných voľbách potvrdil ministerstvu financií, že celú kampaň financoval zo svojich vlastných prostriedkov a neprekročil zákonom stanovený limit a dnes sa ukazuje, že to bola lož.

„Pán Kiska očividne klamal, lebo kampaň financovala spoločnosť KTAG, v ktorej bol vtedy spoluvlastníkom aj konateľom do mája 2014, keď nastupoval do funkcie prezidenta,“ povedal Fico a doplnil, že tým, že si KTAG započítala financie na prezentáciu Kisku do nákladov, znížila si základ dane a následne ešte aj žiadala o vrátenie DPH, nielenže prezident oklamal verejnosť, ale aj chcel, aby mu jeho prezidentskú kampaň zaplatili slovenskí daňoví poplatníci.

Kiska: Fico ma vydieral

Prezident Kiska si na svoju reakciu nechal čas a verejnosti sa prihovoril až o dva dni neskôr. „To, čo dnes poviem vám aj slovenskej verejnosti, sa mi nehovorí ľahko.

Dlho som zvažoval, či vôbec vystúpim a či budem reagovať takýmto spôsobom,“ začal svoju tlačovú konferenciu Andrej Kiska.

Prezident priznal pochybenie svojej spoločnosti, no ako objasnil, predpokladal, že náklady, z ktorých očakávala spoločnosť v budúcnosti výnos, ako je napríklad kniha o jeho osobe, do účtovníctva zahrnúť mohli.

Tiež poukázal na to, že dvaja vyšetrovatelia trestný čin v predmetnom prípade nevideli, tretí už áno. „Z návrhu obvinenia je zrejmé, že následne, po tom ako sa v júni skončí môj mandát prezidenta Slovenskej republiky, budem obvinený aj ja osobne.

A hrozí mi trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov,“ povedal Kiska a dodal: „Nestalo sa to náhodou. Trestné stíhanie je pomstou. Pomstou Fica za to, že som mu ako prezident odmietol sľúbiť politický dôchodok na ústavnom súde.“

Následne prezident ozrejmil, ako na neho predseda Smeru tlačil, aby ho vymenoval za sudcu Ústavného súdu a následne aj za jeho predsedu.

„Na osobnom stretnutí 14. januára za prítomnosti predsedu vlády Petra Pellegriniho zaznelo, že v prípade jeho menovania sa situácia vo vzťahu ku mne „utlmí na všetkých frontoch a úrovniach,“ povedal Kiska.

Zároveň prezident oznámil aj to, že s požiadavkou vymenovať Fica za ústavného sudcu, ho mal kontaktovať najskôr Béla Bugár.

„Zatelefonoval mi predseda strany Most-Híd Béla Bugár, že za ním bol Robert Fico a požiadal ho, aby mi odkázal, že buď ho dám za predsedu Ústavného súdu, alebo proti mne začne boj a predloží správu do parlamentu, namierenú proti mne,“ opísal Kiska postup údajného vydierania.

Jeho odmietavá odpoveď na možnosť poslať Fica na Ústavný súd SR mala mať za následok to, že polícia na pokyn generálnej prokuratúry rozhodla o stíhaní konateľa spoločnosti KTAG a následne po tom, čo Kiska odíde z prezidentského úradu, bude pravdepodobne stíhaný aj on osobne.

Prezidentove slová nepotvrdili

Vo veci prípadného vydierania zo strany Roberta Fica však ostal prezident osamotený. Vplyv bývalého premiéra na postupy orgánov činných v trestnom konaní v kauze spoločnosti KTAG odmietla polícia aj prokuratúra.

Premiér Peter Pellegrini kategoricky odmietol, že by v jeho prítomnosti odznelo akékoľvek vydieranie prezidenta Robertom Ficom a Béla Bugár niekoľkokrát odkázal, že o súkromných rozhovoroch s politickými kolegami nebude nikdy hovoriť verejne.

Fico telefonát s Vadalom popiera

V deň, keď sa objavili informácie o trestnom stíhaní konateľa KTAG, slovenskú verejnosť zaskočila aj ďalšia novinka. Niektoré média informovali, že talianska prokuratúra má dôkaz o tom, že Robert Fico ešte v roku 2012 telefonoval s členom známej talianskej mafiánskej skupiny ‘Ndrangheta Antoninom Vadalom.

„Vadala nevolal mne, ani ja som nevolal Vadalovi. Ja nemám jeho číslo, on nemá moje a ja tieto klamstvá kategoricky odmietam,“ povedal Robert Fico s tým, že celá táto informácia mala len prekryť problémy Andreja Kisku a v predvečer protestov za Slušné Slovensko vyburcovať ľudí k vyššej účasti.

Tiež oznámil, že cez ministerstvo zahraničných vecí dostal potvrdenie, že talianska prokuratúra žiadnou podobnou informáciou nedisponuje a celú vec označil za kačicu, pričom žiadal od predmetných médií ospravedlnenie.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…