Domov Slovensko Kiska zakladá politickú stranu aj keď je stále prezident

Kiska zakladá politickú stranu aj keď je stále prezident

0
0

Dosluhujúci prezident Andrej Kiska oznámil na sociálnej sieti videospotom založenie svojej vlastnej strany.

Vo videu, ktoré zverejnil na svojom profile, neprezradil žiadne detailnejšie informácie a o svojom novom politickom hnutí bude informovať až po skončení jeho prezidentského mandátu 17. júna.

Vie, do čoho ide

V relácii televízie Markíza Na telo s Michalom Kovačičom Andrej Kiska hovoril o tom, prečo má snahu zakladať politickú stranu. Povedal aj to, že presne vie, do čoho ide a s kým tam ide.

Minulý rok v apríli sa pritom pre portál Aktuality.sk vyjadril, že do politiky vstúpiť nechce. Neskôr však uviedol, že iba hlupák nemení názory, pokiaľ sa menia okolnosti. Dnes teda situáciu vníma inak.

Niet pochybností o tom, že Kiskovým hlavným rivalom je strana Smer-SD, ktorej predsedom je bývalý premiér Robert Fico. Kiska niekoľkokrát zopakoval, že pri prípadnom zostavovaní vlády by nikdy nerokoval so stranou Smer-SD a ĽS-Naše Slovensko.

„Dnes sa vytvára určitá koalícia strán, ktorá neveští nič dobré pre našu krajinu. Smer je ochotný vytvárať koalíciu s fašistami,“ vyslovil v relácii Na telo.

Prečo teraz?

Dôvod, prečo Andrej Kiska oznamuje vznik svojej strany práve teraz sa priamo natíska. „Tieto voľby sme vyhrali, teraz musíme vyhrať parlamentné voľby,“ vyhlásil Kiska vo svojom videu, čím sa prihlásil k víťazstvu Zuzany Čaputovej a zjavne sa tak snaží zviezť na vlne víťazky prezidentských volieb.

Odvolával sa aj na to, že Zuzana Čaputová sa niekoľkokrát verejne vyslovila, že aj on bol motiváciou, prečo do politiky vstupovala. Zároveň však v súvislosti s podozreniami z daňových podvodov prezidenta verejne vyhlásila, že na mieste Andreja Kisku by do politiky nešla.

Prieskumy sú rozpačité

Podľa prieskumov agentúry Focus pre televíziu Markíza až 49,2 % opýtaných si praje, aby Kiska svoju budúcnosť s politikou nespájal. Zvyšok si buďto praje, aby stranu založil alebo sa pripojil k existujúcej.

Televízia TA3 si nechala vypracovať prieskum agentúrou AKO, koľko ľudí zvažuje voliť stranu Andreja Kisku. Z prieskumu vyplynulo, že viac ako polovica by jeho stranu určite nevolila.

Podľa prieskumu z februára, ktorý realizovala agentúra AKO pre televíziu TA3, je Andrej Kiska najdôveryhodnejším politikom. Za sebou nechal Petra Pellegriniho, Igora Matoviča či Richarda Sulíka.

Reakcie na Kiskovu stranu

Andrej Danko, predseda NR SR: „Vždy mu hovorím, že sa mu čudujem. Ide do ťažkého boja, je to iné, ako byť v prezidentskom paláci.“

Peter Pellegrini, predseda vlády SR: „Neviem si predstaviť, ako to pán prezident vzhľadom na svoj týždenný program, ktorý má od utorka do štvrtka a aj takým naviazaním sa na rodné mesto a rodinu, chce zvládať. Neviem, či si uvedomuje, že byť predsedom strany a nedajbože ešte aj premiérom je absolútna zmena života.“

Robert Fico, poslanec NR SR a predseda strany SMER-SD: „Pán prezident Kiska je jeden z najlenivejších politikov, akých som kedy za 25 rokov politickej kariéry videl..on nechce nič iné, iba sa dostať k moci…“

Lucia Nicholsonová, poslankyňa NR SR za SaS: „Máme dva spoločné ciele. Jeden je poraziť Smer a SNS a druhý cieľ je poraziť extrémizmus.“

Denis Ruščák , ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…