Domov Zahraničie Klimaštrajk zachvátil celý svet

Klimaštrajk zachvátil celý svet

0
0

Minulý piatok vyšli do ulíc stotisíce ľudí v stovkách miest po celom svete, ktorí požadovali urýchlené kroky vlád v boji proti zmene klímy.

Globálne hnutie Fridays for Future sa ukotvilo v mnohých krajinách, pretože mladí ľudia dnes už uvažujú aj o súčasnom stave planéty Zem a nie je im  ľahostajné, v akom stave sa bude o pár rokov nachádzať.

To, čím inšpirovala Greta Thunbergová ostatných študentov, sa postupne zmenilo na protesty v mnohých krajinách a minulotýždňový globálny pochod je vyvrcholením, ktoré organizátori označili za globálny klimatický štrajk.

Milióny ľudí takto chceli vyjadriť svoj hlas, aby vlády konečne podnikli kroky na boj proti zmene klímy.

Klimatická zmena alebo klimatická kríza

Čoraz viac sa v médiách začína objavovať aj slovné spojenie klimatická kríza. Podľa environmentálnych aktivistov, alebo aj niektorých novinárov sa ostatné roky nedostatočne informovalo o problémoch súvisiacich s klimatickými zmenami.

Momentálne sa dostávame do bodu, kedy už len malé opatrenia nestačia, ale je potrebné jasne a bez zatajovania informovať verejnosť o problémoch, ktoré prinášajú klimatické zmeny a dokonca ich aj jasne pomenovať, že sa nachádzame v klimatickej kríze.

Zapojil sa celý svet

Prvé pochody sa uskutočnili v Austrálii a postupne sa zapájali tichomorské ostrovy, smerom do Indie cez Áziu a Turecko prešli do celej Európy a Afriky, aby sa nakoniec skončili na americkom kontinente.

Po celom svete sa uskutočnili stovky protestov, napríklad v USA, ich bolo viac ako 800, v Európe cez 400. Do protestov sa zapojili nielen mladí ľudia, študenti, ale aj ich učitelia alebo rodičia.

Klimaštrajk chce viac ako sľubujú štáty

Demonštranti pochodom požadovali, aby sa vláda a podniky zaviazali dosiahnuť cieľ nulových emisií uhlíka do roku 2030. Globálny klimatický štrajk na svojej webovej stránke požaduje rýchly prechod z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje energie.

Thunbergová, ktorá vyzýva jednotlivé vlády sveta, aby prevzali zodpovednosť za životné prostredie, chce zmeniť budúcnosť, ako ona sama vraví, k lepšiemu.

Aj Slovensko sa zapojilo

Aj na Slovensku sa uskutočnilo niekoľko pochodov vo viacerých mestách. Počas nich vyšli do ulíc stovky ľudí, ktorým tiež nie je ľahostajná budúcnosť planéty Zem.

Klimatické pochody na Slovensku podporovali nielen univerzity a mimovládne organizácie, ale pridali sa aj niektorí primátori miest či prezidentka Zuzana Čaputová.

Nemecko predstavilo svoj plán

Nemecká vláda chce ísť príkladom a preto si na deň globálneho protestu nastavila aj zverejnenie svojho balíčka na boj proti zmene klímy.

Merkelovej vláda v ňom vyčlenila až 60 miliárd eur na rôzne opatrenia, ktoré by mali pomôcť nemeckému priemyslu pri prechode na bezuhlíkové hospodárstvo.

Zaviazali sa, že znížia do roku 2030 emisie skleníkových plynov až o 55 % v porovnaní s úrovňou z roku 1990. Samotné opatrenia sa však stretli aj s kritikou zo strany ekologických hnutí, ktoré ich považujú za nedostatočné.

Greta na klimatickom summite OSN

Globálny protest bol naplánovaný, aby prebiehal len pár dní pred začatím klimatického summitu OSN, aby takto mohli demonštrovať aj svoju silu a podporu celého sveta.

Greta Thunbergová vystúpila aj na tomto klimatickom summite Organizácie Spojených národov v New Yorku, na ktorý sa sama Greta dopravila jachtou a nie lietadlom, aby šetrila životné prostredie.

Počas svojho príhovoru vyzývala svetových lídrov, aby urýchlili svoje kroky v boji proti klimatickým zmenám.

Aj niektoré globálne firmy už na seba preberajú zodpovednosť

Jednou z veľkých globálnych firiem je Amazon, ktorá ročne prepraví miliardy položiek po celom svete.

Tá prostredníctvom svojho ekologického plánu chce nakúpiť až 100 tisíc vozidiel na elektrický pohon a tiež si dala záväzok, že do roku 2030 by chcela čerpať svoju spotrebovanú energiu len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov.

Firma však v ochrane klímy nie je nováčikom a už teraz až 40 % spotrebovanej energie čerpá z takýchto zdrojov.

Kanaďanky dali jasné stanovisko

Okrem samotných pochodov po celom svete sa uskutočnili aj viaceré sprievodné akcie, napríklad až dvetisíc predovšetkým mladých Kanaďaniek sa vo vyhlásení No Future Pledge zaviazalo, že nebudú mať deti, pokiaľ vlády v krajinách nezačnú riadnym spôsobom bojovať proti zmene klímy.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …