Domov Zahraničie VIDEO: Klimatický summit OSN bol venovaný aj mladým, tínedžerka tvrdo skritizovala mocných

VIDEO: Klimatický summit OSN bol venovaný aj mladým, tínedžerka tvrdo skritizovala mocných

0
0

21. a 23. septembra bol New York dejiskom dôležitého svetového summitu OSN. Ten sa tentokrát týkal klimatických zmien, ktoré sa začínajú ukazovať ako momentálne najväčší problém celej spoločnosti. Už nielen odborníci a ekológovia upozorňujú na nutnosť prijať konkrétne opatrenia na ochranu klímy, ale najväčšiu iniciatívu preberajú mladí ľudia, ktorí budú dôsledky dnešného nezodpovedného konania sami v budúcnosti najviac znášať.

Summit OSN s názvom Climate Action Summit 2019 sa uskutočnil 23. septembra za účasti delegátov zo 77 krajín.

Zvolal ho generálny tajomník OSN Antonio Guterres, ktorý zároveň vyzval všetkých predstaviteľov krajín, aby prišli do New Yorku s konkrétnymi riešeniami a plánmi na zvýšenie  príspevkov do roku 2020, ktoré podporia zníženie emisií skleníkových plynov o 45 percent v nasledujúcich desiatich rokoch a na dosiahnutie čistých nulových emisií do roku 2050.

Za Slovensko sa na summite zúčastnila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. V týždni pred summitom v New Yorku sa uskutočnilo množstvo klimatických štrajkov po celom svete.

Na summite mala prejav aj slovenská prezidentka.

Tie mali ešte viac upriamiť pozornosť celého sveta na túto problematiku ale taktiež mali za cieľ vytvoriť tlak na účastníkov summitu, aby prijali konkrétne riešenia.

Od tých sa zatiaľ stále dištancujú najmä veľkí znečisťovatelia životného prostredia, ako sú Spojené štáty americké či Čína.

Výsledok summitu

Summit, ktorý mal za cieľ prijať jednoznačné riešenia v boji proti klimatickým zmenám však požadovaný výsledok nepriniesol.

Hoci sa Slovensko spolu s ďalšími 76 krajinami zaviazalo, že do roku 2050 dosiahne uhlíkovú neutralitu, pod túto dohodu sa podpísali len tie krajiny, ktoré spolu nevyprodukujú ani polovicu celosvetových emisií CO2.

Krajiny, ktoré sú najväčšími znečisťovateľmi ovzdušia si počas summitu nedali žiadny konkrétny záväzok. Neúspech summitu priznal aj osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN Luis Alfonso de Alba.

Hoci pozdvihol krajiny, ktoré sa zaviazali dosiahnuť uhlíkovú neutralitu, podľa neho samotného o žiadnom veľkom globálnom úspechu v tejto oblasti hovoriť nemôžeme.

1. Mládežnícky klimatický summit OSN

Celému klimatickému summitu OSN predchádzal 1. Mládežnícky klimatický summit s názvom Youth Climate. Bol venovaný mladým ekologickým aktivistom, pričom hlavným poslucháčom za OSN bol samotný generálny tajomník Antonio Guterres.

700 mladých aktivistov počas summitu upozornilo politikov na potrebu zintenzívnenia opatrení proti globálnemu otepľovaniu.

Tínedžerka „sfúkla“ politikov

Meno Greta Thunbergová sa už niekoľko týždňov skloňuje v súvislosti s bojom proti klimatickým zmenám. Táto mladá švédska ekologická aktivistka stojí za výraznejším sa angažovaním mladých ľudí v téme ochrany klímy, keď ešte ako 15-ročná začala s protestom za vyššiu ochranu životného prostredia.

Za rok sa k nej pridalo množstvo mladých ľudí po celom svete, ktorí sú dnes hlavnou hybnou silou vo vytváraní tlaku na jednotlivé vlády a svetových politických lídrov.

Samotná Greta sa summitu zúčastnila tiež a predniesla prejav, ktorý sa stal najdiskutovanejším momentom summitu. V krátkom niečo cez štyri minúty trvajúcom prejave „vyčistila žalúdok“ politikom, ktorí podľa nej len predstierajú záujem o prijímanie opatrení na ochranu životného prostredia.

S rozhorčením a slzami v očiach skritizovala pasívny postoj svetových lídrov, čo nenechalo chladným nikoho. Niektorí ju chvália za jej odvahu a odhodlanie, iní hania za príliš tvrdý tón a extrémistický postoj k problematike.

Ani jej snaha však zatiaľ neprimäla svetové mocnosti k prijatiu záväzkov, ktoré by mali konkrétne pozitívne výsledky smerom k budúcnosti našej planéty.

Prejav Grety Thunbergovej

Mojím odkazom je, že vás budeme sledovať. Toto je celé zle. Ja by som tu nemala byť. Mala by som byť v škole na druhej strane oceánu. Lenže vy sa obraciate na nás mladých, aby sme vám dali nádej. Ako sa opovažujete?!

Ukradli ste mi moje sny a moje detstvo prázdnymi slovami. A predsa som jednou z tých šťastnejších. Ľudia trpia. Ľudia umierajú. Celé ekosystémy kolabujú.

Sme na začiatku masového vyhynutia. A jediné, o čom viete hovoriť, sú peniaze a rozprávky o večnom ekonomickom raste. Ako sa opovažujete?! Viac ako tridsať rokov veda hovorí dosť jasne.

Ako sa opovažujete odvracať od toho zrak, prísť sem a tvrdiť, že toho robíte dosť, keď politické opatrenia a konkrétne riešenia sú stále v nedohľadne. Hovoríte, že nás počujete a že rozumiete, že je to naliehavé.

Ale akokoľvek som smutná a nahnevaná, nechce sa mi tomu veriť. Pretože keby ste skutočne rozumeli situácii, a naďalej nekonali, tak by ste boli diabli, a tomu odmietam veriť.

Aj populárna myšlienka znížiť množstvo emisií o polovicu do desiatich rokov nám dáva len päťdesiatpercentnú šancu, že sa udržíme pod 1,5 °C a že nespustíme nezvrátiteľné reťazové reakcie, vymykajúce sa ľudskej kontrole.

Päťdesiat percent je pre vás možno prijateľné, lenže tieto čísla nezahŕňajú body zlomu, z ktorých niet návratu, slučky spätnej väzby, ďalšie otepľovanie skryté za toxickým znečistením ovzdušia alebo aspekty klimatickej spravodlivosti.

Tieto čísla tiež počítajú s tým, že moja generácia vysaje zo vzduchu stovky miliárd ton vášho CO2 pomocou technológií, ktoré ešte ani poriadne neexistujú. Takže päťdesiatpercentné riziko nie je pre nás prijateľné – pre nás, ktorí musíme žiť s jeho následkami.

Aby bola naša šanca na udržanie sa pod globálnym nárastom teploty o 1,5 °C šesťdesiatsedem- percentná, čo je najlepšia vyhliadka, ktorú vypočítal Medzivládny panel o zmene klímy, zostávalo nám prvého januára 2018 na vypustenie do ovzdušia štyristodvadsať gigaton oxidu uhličitého.

Dnes už nám zostáva menej ako tristopäťdesiat gigaton. Ako sa opovažujete predstierať, že toto môže byť vyriešené len bežnými opatreniami a nejakými technickými riešeniami.

Pri súčasnej úrovni emisií minieme ten zostávajúci balík CO2 za menej ako osem a pol roka. V súvislosti s týmito faktami sa tu dnes nepredložia žiadne riešenia ani plány, pretože tieto čísla sú až príliš znepokojujúce.

A vy ešte stále nie ste dostatočne vyspelí nato, aby ste to povedali na rovinu. Zlyhávate. Ale mladí ľudia si začínajú uvedomovať vašu zradu. Oči všetkých budúcich generácií sa upierajú na vás.

A ak sa rozhodnete znova nás zradiť, hovorím vám, že vám to nikdy neodpustíme a nedopustíme, aby vám to prešlo. Práve tu a práve teraz stanovujeme hranicu. Svet sa prebúdza. A zmena prichádza, či sa vám to páči alebo nie. Ďakujem.

Reakcie na prejav Grety

Donald Trump (prezident USA): na svoj účet na Twitteri napísal: „Pôsobí ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a krásnu budúcnosť. Je to také milé!“

Václav Klaus (bývalý prezident ČR): „Greta je obeť fanatikov klimatického alarmizmu a nie je dôvod sa k nej vyjadrovať. Je to ešte dieťa a voči jej rodičom by mal zakročiť nórsky Barnevernet.“

Emmanuel Macron (prezident Francúzska): „Všetky mobilizácie našej mládeže alebo najmladších sú užitočné, ale teraz sa musia zamerať na tých, ktorí sú najvzdialenejší, na tých, ktorí sa snažia blokovať. Nemám pocit, že francúzska vláda alebo nemecká vláda dnes blokuje.“

Angela Merkelová (nemecká kancelárka): „Ak na mňa ako vedkyňu niečo zapôsobilo, tak to boli slová Grety Thunbergovej ‚Zjednoťte sa za vedou‘.“

puma, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…