Domov Zahraničie Klimatický summit OSN v Bonne usporiadal ostrov Fidži

Klimatický summit OSN v Bonne usporiadal ostrov Fidži

0
0

Počas minulého týždňa sa v Bonne uskutočnil 23. klimatický summit OSN, COP 23, ktorý usporiadal ostrov v Tichom oceáne, Fidži. Počas svojich diskusií sa zástupcovia štátov sveta snažia zaistiť implementáciu Parížskej klimatickej dohody.

Hlavným dôvodom organizovania tohto významného summitu malým ostrovným štátom bolo poukázať na problematiku globálneho otepľovania.

Práve malé ostrovné štáty sú najviac vystavené vplyvom globálneho opeľovania prostredníctvom nárastu hladín oceánov, pričom v nasledujúcich desiatkach rokov im hrozí nielen zaplavenie častí územia, ale možno aj potenciálne presídlenie ich obyvateľstva.

Globálne otepľovanie je dnes nezvratný proces

Extrémne horúčavy, výkyvy počasia, veľké záplavy, alebo ohromné sneženia, to sú všetko výrazné dopady zmeny klímy a globálneho otepľovania, ktorému naša Zem čelí už niekoľko posledných desiatok rokov.

Tieto výkyvy počasia výrazným spôsobom znepríjemňujú život ľudí na planéte Zem. Práve dohoda zo stretnutia COP 21, priniesla vzájomnú dohodu na Parížskej klimatickej dohode, ktorá by mala tento stav zvrátiť.

O čom je Parížska klimatická dohoda

Parížska klimatická dohoda by mala po úplnom ratifikovaní štátmi nahradiť v roku 2020 Kjótsky protokol, predchádzajúcu klimatickú dohodu OSN.

Cieľom by malo udržať mieru otepľovania pod dvomi stupňami Celzia a ku koncu tohto storočia sa priblížiť k 1,5 stupňa Celzia. Tieto prijaté opatrenia by mali zamedziť a znížiť dôsledky globálneho otepľovania vo svete.

Ciele COP 23

Aj napriek tomu, že Parížska klimatická dohoda z roku 2015 priniesla prvú reálnu globálnu dohodu o boji proti klimatickým zmenám, s jasnou dohodou o znižovaní miery otepľovania, nedefinovala však praktické nástroje jej realizácie.

Práve COP 23 pokračovala v diskusii o tom, akým spôsobom budú tieto pravidlá na znižovanie otepľovania fungovať v praxi. Jedným z nich je prechod na nízkouhlíkovú budúcnosť s cieľom obmedziť globálne otepľovanie výrazne pod 2 stupne Celzia.

COP – konferencia zmluvných strán

Štáty sveta sa pravidelne stretávajú na konferencii zmluvných strán (conference of the parties) v skratke COP na základe Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy (UNFCCC), ktorého hlavným cieľom je zastaviť globálne otepľovanie.

Rokovania počas konferencie

Počas konferencií sa vybudovali viaceré partnerstvá a akčné plány, ktoré tieto partnerské štáty predstavili. Cieľom je združovať sa najmä prostredníctvom rovnakých nápadov, ako znižovať emisie CO2 v ovzduší.

V minulosti sú známe Aliancie malých ostrovných štátov, Aliancia rozvinutých krajín mimo EU, a mnohé iné. Na tomto summite vzniklo nové zoskupenie – Aliancia proti uhliu.

Hlavný záver konferencie

Ťažba fosílnych palív je minulosťou, nesmie už narastať.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Slovensko 20-krát porušilo európske právo

Na Slovensku sa v roku 2019 otvorilo 20 nových prípadov porušenia práva Európskej únie (EÚ…