Domov Komentáre KLUS: Aj takto bránime slobodu a demokraciu

KLUS: Aj takto bránime slobodu a demokraciu

0
0

Ako súvisí odsúdenie Kotlebu a darovanie S-300 Ukrajine? Viac, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Začiatkom apríla sa udiali dve dôležité udalosti, ktoré o súčasnom Slovensku veľa vypovedajú. Tou prvou je odsúdenie šéfa extrémistickej ĽSNS Mariana Kotlebu, ktorý dostal podmienečný trest a prišiel o mandát poslanca.

Hoci to považujem „iba“ za chabé víťazstvo demokracie nad extrémizmom, samotný rozsudok Najvyššieho súdu v podstate potvrdil, že Kotleba je neonacista a že spoločnosť nemôže tolerovať propagáciu extrémizmu či totalitných ideológií.

Po verdikte súdu je nespochybniteľné, čo tým niekdajší banskobystrický župan sledoval, keď núdznym rodinám rozdával hanebné šeky s neonacistickou symbolikou v podobe 1 488 eur, a to práve 14. marca 2017, v deň výročia vyhlásenia fašistického Slovenského štátu. Dodnes to považujem za vrchol cynizmu.

Teraz sa navyše otvára ďalšia otázka: či už nenastal čas na seriózne úvahy o rozpustení ĽSNS a jej novej odnože? Ja som presvedčený, že áno.

Ako demokratická spoločnosť sa totiž musíme vedieť brániť pred radikálmi šíriacimi rasizmus, nenávisť a dezinformácie. A preto verím, že naše súdy a prokuratúra ešte nepovedali posledné slovo.

Druhá dôležitá udalosť pre zmenu ukazuje, že Slovensko bráni slobodu a demokraciu nielen smerom dovnútra, ako sme to videli v prípade potrestania obdivovateľa nacistického režimu, ale aj navonok.

Mám na mysli darovanie systému protivzdušnej ochrany S-300 Ukrajine, a to v zmysle článku 51 Charty OSN v reakcii na agresiu zo strany Putinovho Ruska.

Vítam tento zodpovedný krok vlády SR a považujem ho za ďalší silný dôkaz, že stojíme pri ukrajinskom ľude, ktorý bojuje aj za naše hodnoty. Slovensko pred svetom ukázalo, že podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských životov.

Darmo sa nám niekdajší premiér SR, dnes zblúdený opozičný líder a „užitočný“ Putinov služobník Robert Fico snaží nahovoriť, že vojna na Ukrajine sa nás nijako netýka a máme Ukrajincom pomáhať iba „obväzmi či potravinami“.

Nie! Na Ukrajine sa rozhoduje aj o našej slobode a demokracii a každá forma pomoci Ukrajine je zároveň príspevkom k väčšej bezpečnosti Slovenska. Nezabúdajme na to!

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…