Domov Komentáre KLUS: Ako cestovať počas pandémie?

KLUS: Ako cestovať počas pandémie?

0
0

Päť užitočných rád, na ktoré sa oplatí myslieť, ak sa chystáte za hranice.

Epidemická situácia na Slovensku sa zlepšuje a priaznivo sa vyvíja aj naokolo. V čase, keď píšem tieto riadky, sme na pandemickej mape Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) oranžoví a rovnakú farbu máme aj na českom „cestovateľskom“ semafore.

Náš „cestovateľský“ semafor zase štáty EÚ (a niektoré ďalšie) označil za „zelené“. Cestovať v čase pandémie COVID-19 však predsa len nie je také pohodlné, ba ani bezpečné.

Pred každou cestou za hranice, napr. k moru alebo za turistikou, vám preto odporúčam poctivo sa pripraviť. Nejde iba o naše vlastné zdravie, ale aj o zdravie a bezpečnosť ostatných. Na čo všetko teda treba myslieť, ak chceme cestovať ohľaduplne k seba aj druhým?

1. Pred cestou si skontrolujte platnosť občianskeho preukazu alebo pasu, prípadne, či nepotrebujete vízum. Ak cestujete lietadlom, kontaktujte aerolínie a informujte sa, aké dokumenty sa vyžadujú pri vstupe na palubu.

2. Podrobne si naštudujte podmienky vstupu do cieľovej destinácie, ako aj tie v krajinách, cez ktoré budete cestovať. Každý štát si určuje vlastný hraničný režim.

3. Nezabudnite si zobrať potrebné potvrdenia (aj v anglickom jazyku) o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívnom teste. Viaceré štáty vyžadujú aj online registráciu. Preverte si tiež, ktoré štáty uznávajú slovenské očkovacie certifikáty. Spoločný európsky „covid pas“ začne platiť 1. júla.

4. Odporúčam aj vhodné cestovné poistenie, pričom niektoré štáty dokonca vyžadujú aj tzv. „COVID-19 poistenie“. A nezabúdajte ani na dezinfekčný gél či náhradné rúška alebo respirátory.

5. Pred návratom domov si overte, aké sú aktuálne platné podmienky vstupu na Slovensko, vyplývajúce z vyhlášky a „cestovateľského“ semafora. A nezabudnite sa zaregistrovať na webe korona.gov.sk/ehranica, čo je aktuálna povinnosť každého prichádzajúceho, bez ohľadu na krajinu, z ktorej sa vracia.

Všetky užitočné odkazy, odpovede na najčastejšie otázky a vždy aktuálne informácie o hraničnom režime krajín, nájdete na už známom webe https://hranice.mzv.sk/. Prajem vám pohodové leto a nielen šťastnú cestu bez komplikácií, ale aj bezproblémový návrat domov.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ SR za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…