Domov Komentáre KLUS: Ako Slovensku klapli zuby naprázdno a papier zniesol všetko

KLUS: Ako Slovensku klapli zuby naprázdno a papier zniesol všetko

1
0

V Bruseli sa po piatich rokoch opäť „rozdávajú“ eurotróny. Ak sa nič vážne nestane, Slovensko aj tentoraz vyjde naprázdno. Teda aspoň pokiaľ ide o pozíciu v tzv. silnej štvorke kľúčových pozícií.

Škoda. Máme isto na viac, ako už po štvrtýkrát byť len do počtu. Možno by aj všetko bolo inak, ak by do toho zase nevstúpila politika. Minister Lajčák je totiž po rokoch skúseností v top diplomatických pozíciách neprijateľný už aj pre vlastných.

A revanš za ochotu kandidovať v prezidentských voľbách v tričku SMERu-SD bol predsa sľúbený Marošovi Šefčovičovi. Čo na tom, že jeho 15 rokov v Eurokomisii sa už aj niektorým v Bruseli zdá byť pridlho.

Nehovoriac o pár kampaňových výrokoch, ktoré mu na imidži slušného a konzistentného diplomata tiež práve nepridali. No a o iných menách vláda napriek požiadavke o rodovej či geografickej vyváženosti rokovať jednoducho odmietla.

Aj by sme sa mohli cítiť dotknuto, ale dobré meno Slovenska ako spoľahlivej a vypočítateľnej krajiny, už dlhšie nie je čo bývalo.

Ak totiž napr. traja najvyšší ústavní činitelia podpíšu deklaráciu o proeurópskej a proatlantickej orientácii Slovenska a ešte v ten deň máme na krku diplomatický škandál s Bieloruskom, ak sa niet čo čudovať. Že nestačí?

Pozrime teda na prepis servilného príhovoru predsedu parlamentu z ďalšej z jeho početných ciest do Ruska začiatkom týždňa a obraz je dokonalý.

Opäť raz papier zniesol všetko a aj druhý „deklaračný“ pokus k zahranično-politickej orientácii Slovenska zostal len neúprimným gestom. Mrzí ma, že sa naň nechala pani prezidentka zneužiť.

My skúsenejší už vieme, že pri niektorých politikoch platí staré známe „za dobré, dobré nečakaj“. Škoda, že sa jej tento podpis nepodarilo podmieniť aspoň prísľubom hladkého prijatia Bezpečnostnej a Obrannej stratégie na septembrovej schôdzi NR SR.  To by dalo celému procesu celkom inú príchuť.

Martin Klus, politológ a poslanec NR SR za SaS

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Komentáre

Jeden komentár

  1. Rudolf

    14. júla 2019 at 10:22

    „Príspevky“ tohoto amerikofilného análolezca su vždy obrovským prínosom pre plátky, ktoré tieto jeho choré výplody uverejnia … :-)))))))))))))

    Odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…