Domov Komentáre KLUS: Bieloruský režim pokračuje v štátnom terore

KLUS: Bieloruský režim pokračuje v štátnom terore

0
0

V krajine, ktorú označujú za poslednú európsku diktatúru, trpia všetci občania túžiaci po slobode.

Predstavte si, že letíte domov z dovolenky, za prácou alebo na návštevu príbuzných. Krátko pred pristávaním sa však vedľa lietadla objaví bojová stíhačka, ktorá vás pod falošnou (v skutočnosti politicky motivovanou) zámienkou o údajnej bombe na palube prinúti mimoriadne pristáť na celkom inom mieste.

A to s jediným cieľom – aby sa jeden z neslobodných lídrov tohto sveta, vodca nedemokratického bieloruského režimu Alexandr Lukašenko, pomstychtivo zmocnil svojho kritika.

Neviem si ani len predstaviť, ako museli byť vystrašené desiatky nič netušiacich ľudí, z ktorých mnohí sa pochopiteľne obávali aj o svoje životy.

No ešte o čosi väčšie peklo nepochybne prežíval mladý bieloruský novinár a opozičný aktivista Raman Pratasevič, ktorý žil v exile v Poľsku, pretože ho štátna moc v Bielorusku označuje za teroristu a žiada pre neho trest smrti.

To všetko iba preto, že si robil svoju prácu – písal o zločinoch bieloruského režimu a podporoval prodemokratické demonštrácie.

Som rád, že Slovensko medzi prvými v Európe odsúdilo vynútené pristátie civilného lietadla v Minsku a následné zatknutie mladého novinára a aktivistu.

Dôkazom nášho pevného postoja bolo aj predvolanie chargé d‘affaires Bieloruska v Bratislave, ktorému sme tlmočili ostrý protest vlády SR. Vyzývame na prepustenie zadržaného Prataseviča a jeho priateľky (spolu s ostatnými politickými väzňami), ako aj na nezávislé vyšetrenie incidentu za účasti medzinárodných expertov.

Na celoeurópskej úrovni sme pripravení podporiť cielené sankcie a kroky, ktoré tomuto diktátorskému režimu skomplikujú život.

Opäť sa ukázalo, že bieloruský režim nemá žiadne zábrany pri potláčaní práv občanov, pričom sa neštíti ani odsúdeniahodných činov.

Medzinárodné spoločenstvo nemôže mlčať a musí vyslať jasný signál, že dôrazne odsudzujeme totalitné praktiky a stojíme za bieloruským ľudom, ktorý je už tretiu dekádu rukojemníkom jedného „diktátora“.

Viac dôkazov o tom, že nelegitímne zvolený prezident Lukašenko aj po rokoch násilne unáša Bielorusko ďaleko od demokratickej Európy, už nepotrebujeme.

Martin Klus, štátny tajomník MZVaEZ za SaSNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Pápež v SR: Svätý Otec Slovensko vychválil a zacitoval aj Mor ho!

Pápež František priletel v nedeľu popoludní na štvordňovú pastoračnú návštevu Slovenskej r…